سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۰۵ : ۰۳
خانه / نفت / صادرات نفت گاز به تاجیکستان برای نخستین بار
۱۳۹۴/۰۲/۱۸

صادرات نفت گاز به تاجیکستان برای نخستین بار

صادرات نفت گاز به تاجیکستان برای نخستین بار

نخستین محموله ۵٠٠ تنی نفت گاز با هدف حضور قوی تر در بازارهای بین المللی به زودی به کشور تاجیکستان صادر می شود.

به گزارش اژانس خبری انرژی،، سر پرست امور بین الملل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، در حاشیه برگزاری بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ، با اشاره به این که شرکت ملی پخش هم اکنون با مازاد تولید نفت گاز و نفت کوره در کشور رو برو است، گفت: این شرکت به دنبال بازارهای جدید برای صادرات مازاد فرآورده های نفتی کشور است و بر همین اساس نیز گام بر می دارد.
اسماعیل حشم فیروز از صادرات محموله فرآورده نفتی ۵٠٠ تنی به کشور تاجیکستان در آینده نزدیک خبر داد و افزود: صادرات فرآورده نفت گاز به این کشور برای نخستین بار صورت می گیرد و در صورت موفقیت آمیز بودن آن، صادرات انواع فرآورده نفتی را به این کشور را گسترش خواهد داد.

به گفته حشم فیروز، هم اکنون تمرکز شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور بر دو کشور افغانستان و عراق است به گونه ای که طبق قرارداد جاری با دولت مرکزی عراق، این شرکت روزانه سه میلیون لیتر فرآورده نفتی به این کشور صادر می کند.

وی یادآور شد: مذاکرات اولیه ای نیز درباره صادرات روزانه ۶ میلیون لیتر نفت گاز و ٢,۵ میلیون لیتر نفت سفید به اقلیم کردستان عراق برای مدت یک سال میان دو کشور انجام شده است.