چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۱۶ : ۰۲
خانه / Social media / صادرات گاز ایران سه برابر می شود
۱۳۹۵/۱۲/۰۱

صادرات گاز ایران سه برابر می شود

صادرات گاز ایران سه برابر می شود

در شرایط فعلی با توجه به افزایش ظرفیت تولید گاز داخلی، ایران مذاکرات متعددی را با کشورهای همسایه به منظور نهایی کردن قراردادهای فروش و صادرات گاز طبیعی را آغاز کرده که در صورت تحقق این برنامه‌ها ایران به عضویت باشگاه کشورهای صادرکننده گاز طبیعی جهان می‌پیوندد.

به گزارش خبرانرژی، در حال حاضر ترکیه تنها مشتری گاز طبیعی ایران بوده و باید از کشورهای عراق، عمان، کویت، افغانستان، پاکستان، هند و حتی چین به عنوان مشتریان و بازارهای نوظهور گاز ایران نام برد.

هم اکنون ایران مذاکراتی با عمان برای صادرات روزانه تا سقف ۳۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی (صادرات سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب)، با ترکیه برای افزایش ۵ میلیون مترمکعبی صادرات روزانه گاز، با پاکستان به منظور نهایی کردن قرارداد فروش روزانه ۲۱٫۵ میلیون مترمکعب گاز، عراق برای صادرات گاز از مسیر کرمانشاه تا سقف ۲۵ میلیون مترمکعب در روز و از مسیر خرمشهر بین۲۰ تا ۲۵ میلیون مترمکعب در روز را آغاز کرده است.

علاوه بر این باید از افغانستان، امارات متحده عربی و هند هم به عنوان مشتریان آینده گاز طبیعی کشور نام برد ضمن آنکه برخی از کشورهای اروپایی همچون یونان هم گفتگوهایی را با ایران برای واردات گاز طبیعی از دو مسیر خط لوله و یا LNG آغاز کرده است.

از این رو هم اکنون در کنار مزیت ژئوپولیتیکی ایران شامل در اختیار داشتن مرز جغرافیایی و دسترسی به بازارهای بزرگ مصرف در منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس، از شبکه خطوط لوله گسترده گاز هم برای نهایی کردن قراردادهای صادرات گاز برخوردار بوده که عملا با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی ظرفیت مازادی برای تولید و صادرات این حامل انرژی پاک ایجاد خواهد شد.

در مجموع پیش بینی می شود اگر ایران صرفا با کشورهای همسایه خود قراردادهای فروش گاز امضا کند حجم صادرات گاز ایران در یک دوره کوتاه مدت با افزایشی حدود سه برابری نسبت به وضع فعلی از مرز ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز عبور کند.

امضای قراردادهای فصلی برای فروش گاز ایران

به گزارش فارس، هم اکنون اختلاف بین مصرف گاز زمستانی و تابستانی گاز در کشور حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون مترمکعب در روز بوده که قطعا با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی این ظرفیت مازاد در فصول گرم سال از مرز ۴۰۰ میلیون مترمکعب در روز عبور می کند.

از این رو در کنار ظرفیت جدید تولید گاز در پارس جنوبی، موقعیت جغرافیایی ایران یک برگ برنده طلایی و ژئوپولیتکی به منظور حضور ایران در بازارهای منطقه‌ای و حتی جهانی گاز به شمار می‌رود زیرا هم اکنون ایران در دو اقلیم متفاوت از نظر آب و هوایی بین کشورهای گرمسیر حاشیه جنوبی خلیج فارس و کشورهای سردسیر آسیای میانه، مرکزی و حوزه قفقاز قرار گرفته است.

به عبارت ساده تر ایران می‌تواند از فرصت افزایش تولید گاز در پارس جنوبی و موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی برای صادرات، ترانزیت و تبادل گاز طبیعی بین این دو اقلیم سردسیر و گرمسیر استفاده کند و در فصول گرم سال اقدام به صادرات گاز به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس کند و حتی قراردادهای فصلی به جای سالانه با این کشورها امضا کند.

علاوه بر این حضور ایران در بازار گاز عمان هم فرصت تازه‌ای پیش روی تجارت و صنعت گاز کشور بوده تا با مشارکت در طرح‌های تولید LNG این کشور در بازار خرده فروشی گاز و LNG جهان مشارکت کند و قطعا افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گاز منجر به افزایش قدرت چانه زنی سایر حوزه‌های تجاری و اقتصادی در بین کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه خواهد شد.

منبع: فارس

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>