شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۱۴ : ۰۶
خانه / نفت / صرف ۲۴۷ میلیون بشکه نفت خام در کارگاه‌های صنعتی
۱۳۹۴/۰۶/۳۰
مرکز آمار اعلام کرد

صرف ۲۴۷ میلیون بشکه نفت خام در کارگاه‌های صنعتی

صرف ۲۴۷ میلیون بشکه نفت خام در کارگاه‌های صنعتی

بررسی‌های مرکز آمار نشان می‌دهد، روند مصرف انرژی در کارگاه‎های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیش‌تر بین سال‎های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ صعودی بوده و بر این اساس نهایتا میزان مصرف انرژی در این کارگاهها در سال ۱۳۹۲ به ۲۴۷ میلیون بشکه معادل نفت خام رسیده است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، در سال ۱۳۹۲، مصرف کل انرژی کارگاه‎های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیش‎تر، ۲۴۷ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده که نسبت به سال قبل رشد ۷٫۱ درصدی داشته است. بررسی مقدار انرژی مصرفی کارگاه‎های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیش‌تر در سال‎های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ نشان دهنده‎روند صعودی مصرف انرژی است.

 

بررسی مقدار انرژی مصرفی کارگاه‎های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیش‎تر به تفکیک استان¬های کشور، در سال‎های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ نشان می‎دهد استان‌های اصفهان و خوزستان بیش‌ترین و استان کهگیلویه و بویراحمد کمترین مصرف انرژی را در این بخش داشته‎اند. مقدار مصرف انرژی کارگاه‎های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیش‎تر در سال ۱۳۹۱ برای استان‎های اصفهان و خوزستان به ترتیب ۴۵ و ۴۲ میلیون بشکه معادل نفت خام و برای استان کهگیلویه و بویراحمد به مقدار ۰٫۱ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده است.

 

گاز تامین کننده دو سوم انرژی کارگاه‌ها

 

در سال‎های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲، گاز طبیعی و برق به ترتیب بیش از سایر حامل‎های انرژی در کارگاه‎های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیش‌تر مصرف‎شده است. در سال ۱۳۹۲، سهم گاز طبیعی ۷۸٫۳ درصد (۱۹۳ میلیون بشکه معادل نفت خام) و سهم برق ۱۳٫۴ درصد (۳۳ میلیون بشکه معادل نفت خام) بوده که بیش‌ترین سهم را نسبت به سایر حامل‎ها داشته است.

 

بررسی مقدار انرژی مصرفی کارگاه‎ها بر اساس نوع فعالیت، به تفکیک گروه‌های دو رقمی ISIC در سال‎های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲نشان می‎دهد، گروه‎های «تولید سایر محصولات کانی غیر فلزی» و «تولید فلزات اساسی» بیش‌ترین مقدار انرژی را در میان کارگاه‎های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیش‌تر مصرف کرده‎اند و پس از آن گروه‎های «صنایع تولید مواد و محصولات شیمیایی» و «صنایع تولید زغال کک، پالایشگاه‎های نفت» و قرار دارند. در سال ۱۳۹۲، مصرف انرژی «تولید سایر محصولات کانی غیرفلزی» ۷۳ میلیون بشکه معادل نفت خام و «تولید فلزات اساسی» ۵۷ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده است، که به ترتیب سهمی معادل ۲۹٫۷ درصد و ۲۲٫۹ درصد از کل انرژی مصرفی را داشته‎اند. کمترین مصرف انرژی نیز در گروه «بازیافت ضایعات فلزی و غیرفلزی» بوده که در سال ۱۳۹۲مصرفی به میزان ۹٫۹ هزار بشکه معادل نفت خام داشته است.

 

مقدار مصرف حامل‎های انرژی به تفکیک خط تولید، گرمایش و سرمایش، حمل و نقل، روشنایی، مواد اولیه و سایر در سال‎های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ پرسیده شده، در ضمن در سال ۱۳۹۲-۱۳۸۹ مصرف به تفکیک مواد اولیه پرسش نشده و موتور برق مورد پرسش قرار گرفته است. بیش‌ترین سهم از انرژی کارگاه‎ها، در خط تولید مصرف می‎شود. در سال ۱۳۹۲ معادل ۷۶٫۹ درصد انرژی کارگاه‎های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیش‌تر در خط تولید مصرف شده است.