دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۴۳ : ۱۲
خانه / نفت / “صندلی بازی” که همه بازنده‌اند!
۱۳۹۴/۰۳/۰۲
اوپک باید درباره کاهش تولید به توافق برسد

“صندلی بازی” که همه بازنده‌اند!

“صندلی بازی” که همه بازنده‌اند!

در صورتی که سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت تصمیم بگیرد که در مورد تغییر سقف تولید رسمی خود در نشست ماه ژوئن کاری انجام ندهد، بازار جهانی نفت برای چند سال اشباع خواهد شد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،، به نقل از پایگاه خبری مارکت واچ، کوین کر رییس سازمان تجارت بین‌المللی کر هشدار داد: اگر آنها(اوپک) کاری انجان ندهند و برای ماندن در مسیر کنونی راهی پیدا کنند بازار برای یک مدت طولانی در وضعیت اشباع فرو خواهد رفت.

در شرایطی که این سازمان در شرف برگزاری اولین نشست خود از نوامبر ۲۰۱۴ تاکنون است، گمانه زنی‌ها درباره تولید نفت اوپک بالا گرفته است.

در نشست قبلی اوپک تعهد این سازمان مبنی بر کاهش ندادن تولید خود باعث سقوط قیمت نفت شد. اگرچه قیمت‌ها در هفته‌های اخیر قدری افزایش یافته، اما هنوز نسبت به اوج قیمت‌های سال ۲۰۱۴ به شدت پایین‌تر است.

سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت از زمان کنار گذاشتن سهمیه تولید تک ‌تک اعضاء در سه سال قبل سقف تولید جمعی روزانه ۳۰ میلیون بشکه‌ای خود را حفظ کرده و تحلیلگران انتظار دارند این سازمان در نشست وزرای خود در پنجم ژوئن نیز این سقف تولید را نگه دارد.

بوشان بحری از مدیران ارشد اوپک و تحلیلگر بازار نفت خاورمیانه در موسسه آی اچ اس به مارکت‌ واچ گفت: اگر اوپک برای تغییر تولید خود تصمیم نگیرد، یک نشانه بزرگ خواهد بود مبنی بر اینکه این سازمان برای ادامه دادن سیاست حفظ سهم بازار(حتی در صورت سقوط قیمت‌ها) مصمم است.

اوپک در حال حاضر بیش از آنچه که اعلام کرده نفت تولید می‌کند. بررسی‌های پایگاه خبری پلاتس روی اوپک، مقامات صنعت نفت و تحلیلگران که اخیرا منتشر شد، نشان می‌دهد این سازمان در ماه آوریل روزانه ۳۰ میلیون و ۹۳۰ هزار بشکه نفت (بالاترین سطح ماهانه از نوامبر ۲۰۱۲ تاکنون) تولید کرده است.

تولید نفت عربستان بزرگ‌ترین تولید‌کننده اوپک که بیشترین ظرفیت تولید مازاد را دارد، رو به افزایش است و در ماه آوریل بالاتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز قرار گرفت.

بحری که در نشست اوپک در ماه نوامبر حضور داشت و قصد دارد در نشست آتی اوپک حضور پیدا کند، گفت: عربستان با کاهش ندادن تولید خود به رغم کاهش قیمت‌ها و حفظ سهم بازار باعث شد که دیگر تولید‌کنندگان پرهزینه مجبور به کاهش تولید خود شوند.

به رغم اینکه نفت برنت و نفت آمریکا ۴۰ درصد کمتر از قیمت‌های تابستان گذشته معامله می‌شوند، تولید نفت افزایش یافته است.

کر گفت: تولیدکنندگان نفت باید درباره کاهش تولید به یک توافق برسند زیرا در غیر این صورت کار آنها شبیه “صندلی بازی” است که در آن هیچ صندلی وجود ندارد و بنابراین همه بازنده خواهند شد.

وی افزود: سوال اصلی در اینجا درباره آینده عرضه و تولید نفت اوپک در برابر دیگر تولیدکنندگان غیر اوپک است.

عربستان تصریح کرده که قصد ندارد سهم بازار خود را مقابل تولیدکنندگان نفت خارج از اوپک از دست بدهد.

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه ترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد: مبارزه برای سهم بازار شروع شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی افزود: اوپک در نشست خود در ماه نوامبر تصمیم گرفت که تولید خود را کاهش ندهد و این امر اولین گام در بالا بردن تولید و سرمایه‌گذاری در ظرفیت تولید آینده بود.

کر گفت: اما در قضیه تقسیم سهم بازار صرفا موضوع عرضه تولیدکنندگان غیراوپک نیست بلکه باید بازگشت ایران به بازارهای جهانی در صورت لغو تحریم‌ها نیز مطرح شود.

وی گفت: آنها(اعضای اوپک) بهتر است موضوع بازگشت ایران به بازار را جدی بگیرند زیرا ایران در زمینه تولید تا جای ممکن مصمم است.

نشست اوپک چند هفته زودتر از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن برای توافق هسته ای جامع بین ایران و غرب برگزار خواهد شد. توافق هسته‌ای احتمالی به لغو تحریم‌های ایران و بازگشت روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران به بازارهای جهانی منجر خواهد شد.

بحری افزود: ایران ظرف چند ماه می‌تواند عرضه نفت خود را حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز یا بیشتر افزایش دهد. بعلاوه پیدا کردن سرمایه و تخصص مورد نیاز برای افزایش تولید نفت ایران زمان بر است.

بحری خاطرنشان کرد: هیچ نشانه ای مبنی بر توافق اعضای اوپک برای کاهش تولید در نشست این سازمان دیده نمی‌شود.

وی گفت: اوپک در آخرین نشست خود در نوامبر در زمینه کاهش تولید کاری انجام نداد و این تصمیم زمینه ساز همه تغییرات در بازار شد.