سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۱۷ : ۰۳
خانه / نفت / ضرر ۳۱۵ میلیارد دلاری غول‌های نفتی از ریزش قیمت
۱۳۹۵/۰۱/۲۷
بلومبرگ بررسی کرد

ضرر ۳۱۵ میلیارد دلاری غول‌های نفتی از ریزش قیمت

ضرر ۳۱۵ میلیارد دلاری غول‌های نفتی از ریزش قیمت

بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان درآمدهای حاصل از فروش این کالا را با روند پرشتابی هزینه می‌کنند که فشار را برای رسیدن به توافق در زمینه فریز سطح تولید و تقویت قیمتها افزایش داده است.

 

به گزارش خبر انرژی، طبق آماری که بلومبرگ گردآوری کرده است ۱۸ کشوری که قرار است روز یکشنبه در دوحه قطر برای مذاکره درباره فریز تولید دیدار کنند از زمان آغاز ریزش قیمت نفت در نوامبر سال ۲۰۱۴، به میزان ۳۱۵ میلیارد دلار یا حدود یک پنجم از کل ذخایر ارزی خارجی خود را هزینه کرده اند. در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۵ میزان ذخایر ارزی این کشورها حدود ۵۴ میلیارد دلار کاهش یافت که بزرگترین کاهش سه ماهه از زمان آغاز این بحران بود.

 

پیامد سوختن پترودلارها فراتر از کشورهای صادرکننده بوده و بر مدیران صندوق بین المللی مانند شرکت مدیریت سرمایه آبردین و بازارهای ارزی جهانی تاثیر گذاشته است. کشورهای نفتی معمولا ذخایر خود را به اوراق خزانه آمریکا و سایر اوراق بهادار نگه می‌دارند با اینهمه به دلیل اجرای سیاستهای تسهیلی بانکهای مرکزی که تحت آن به بازخرید اوراق قرضه ادامه می‌دهند، تاثیر ریزش قیمت نفت بر بازارهای اعتباری چندان محسوس نبوده است.

 

بر اساس این گزارش، نشست دوحه شامل کشورهای تولیدکننده عضو و غیرعضو اوپک است با اینهمه هر گونه توافق برای تقویت قیمتها تا حدود زیادی ظاهری خواهد بود زیرا این کشورها در حال حاضر تولیدشان را به میزان بی‌سابقه ای افزایش داده اند.

 

محمد السدا، وزیر انرژی قطر در دعوتنامه به کشورهای تولیدکننده نفت برای حضور در نشست دوحه نوشت: کشورهای نفتی باید بازار را برای یک اقتصاد جهانی سالم‌تر تثبیت کنند زیرا در حال حاضر کسی از قیمتهای پایین نفت نفع نمی‌برد.

 

حدود نیمی از کاهش ذخایر ارزی تولیدکنندگان نفت برای عربستان سعودی بوده که به ۱۳۸ میلیارد دلار یا ۲۳ درصد از کل ذخایر این کشور بالغ می‌شود و پس از آن روسیه، الجزایر، لیبی و نیجریه قرار دارند.

 

عربستان سعودی در سه ماهه چهارم سال گذشته ۳۸٫۱ میلیارد دلار هزینه کرد که بزرگترین کاهش سه ماهه از سال ۱۹۶۲ است.

 

روند نزولی قیمت نفت از نوامبر سال ۲۰۱۴ آغاز شد که کشورهای صادرکننده نفت اوپک به رهبری عربستان تصمیم گرفتند برای بیرون انداختن تولیدکنندگان آمریکا از بازار تولیدشان را افزایش دهند در حالیکه سابق بر آن برای حمایت از قیمتها به کاهش تولید اقدام می‌کردند. این سیاست باعث شد قیمت نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است از متوسط سالانه ۱۱۱ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۳ به متوسط ۳۵ دلار در سال جاری سقوط کند. این ریزش قیمت بوده که تولیدکنندگان را وادار کرده است از ذخایرشان برداشت کنند.

 

بهای معاملات برنت که در ژانویه به پایین‌ترین سطح در ۱۲ سال اخیر سقوط کرده بود، از ماه فوریه که کشورهای عربستان، روسیه، قطر و ونزوئلا برای فریز تولید به توافق رسیدند، ۳۰ درصد صعود کرده است. روسیه هفته جاری اعلام کرد بدون درنظر گرفتن پیوستن ایران به این توافق، انتظار دارد توافق فریز نفتی در نشست دوحه حاصل شود.