شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۵ : ۰۲
خانه / آب / طرح جامع آبرسانی تهران اولویت نخست بخش آب استان است
۱۳۹۴/۰۷/۰۷
استاندار تهران در بازدید از نمایشگاه آب

طرح جامع آبرسانی تهران اولویت نخست بخش آب استان است

طرح جامع آبرسانی تهران اولویت نخست بخش آب استان است
استاندار تهران در بازدید از یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب گفت: دوران پساتحریم بستر مناسبی برای انتقال سرمایه و فناوری است.
به‌گزارش خبرانرژی، سیدحسین هاشمی با بیان این که انتظار داریم به جای واردات کالا و قطعات، فناوری های نوین و سرمایه‌های خارجی به کشور منتقل شود و این موضوع به همه دستگاه‌ها و از جمله شرکت آب و فاضلاب استان تهران ابلاغ شده است، گفت: دولت حمایت‌های لازم در این زمینه را انجام خواهد داد.
او با اشاره به طرح جامع آبرسانی تهران به عنوان اولویت نخست بخش آب استان تهران گفت: در صورت تکمیل این طرح در هر زمان می توان از هر نقطه تهران آب را به دیگر نقاط منتقل کرد.
او همچنین تکمیل طرح‌های فاضلاب شهرهای استان تهران را از اولویتهای اساسی دولت خواند و گفت: در سفرهای استانی رئیس جمهوری، یکی از موضوعات دارای اولویت، تکمیل تصفیه‌خانه‌های فاضلاب است؛ هرچند که کمبود منابع روند تکمیل آنها را کند کرده است.
او ادامه داد: در آغاز دولت یازدهم نزدیک به ۲۰۰ میلیون مترمکعب از فاضلاب استان تهران تصفیه می شد و این در حالی بود که یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب به صورت سالانه در استان تهران فاضلاب تولید می شود؛ به همین اعتبار دولت یازدهم از همان آغاز تلاش خود را بر تکمیل فازهای تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران قرار داد.
هاشمی یکی از مهمترین مزایای تصفیه فاضلاب در استان تهران را آبیاری زمین‌های کشاورزی استان عنوان کرد و افزود: حدود ۲۱۱ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان تهران واقع است که از این میزان بیش از نیمی از آن به علت کمبود آب زیر کشت نمی رود که امیدواریم با افزایش تصفیه فاضلاب در استان تهران میزان زمین‌های کشاورزی زیرکشت افزایش یابد.
او همچنین درباره طرح های اجرا شده برای خدمات‌رسانی به شهر پردیس اشاره کرد و گفت: درباره آینده آب رسانی به جمعیتی که قرار است در پردیس ساکن شوند باید فکری اندیشیده شود. افق جمیعتی پردیس ۵۰۰ هزار نفر پیش بینی شده است؛ دولت تلاش های زیادی داشته است تا معضلات ناشی از مسکن مهر در بحث خدمات رسانی در این شهر را حل کند.
او ادامه داد: در هفته دولت ۸۰ هزار واحد مسکونی در پردیس تحویل شهروندان شد و انتظار داریم تا پایان سال جاری بقیه واحدها نیز تحویل داده شود.
استاندار تهران همچنین با بیان اینکه در دو سال گذشته میزان بارش‌ها به طور چشمگیری کاهش داشته است اقدامات و تمهیدات در نظر گرفته شده از سوی شرکت آب و فاضلاب استان تهران را در گذر از تنش آبی دو سال اخیر کارآمد خواند و اضافه کرد: به رغم کمبود ذاتی آب دراستان تهران و کاهش منابع، خوشبختانه در تابستان گذشته مشکلی در تامین آب شهروندان استان تهران رخ نداد.