شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۱۲ : ۰۶
خانه / نفت / عامل جدید کاهنده قیمت نفت چیست؟
۱۳۹۴/۰۶/۳۱
در تلویزیون «سی‌ان‌بی‌سی» مورد بررسی قرار گرفت

عامل جدید کاهنده قیمت نفت چیست؟

عامل جدید کاهنده قیمت نفت چیست؟

ویکتور شام، معاون مدیرعامل گروه «IHS Energy Insight» طی گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌بی‌سی» اظهار کرد که موجودی رو به افزایش انبارها احتمالاً «جرقه بعدی» برای افت بیشتر قیمت نفت خام باشد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،ویکتور شام در گفت‌وگو با تلویزیون سی‌ان‌بی‌سی به ذخایر نفت که روزبه‌روز افزایش می‌یابد، اشاره کرد و گفت: در واقع موجودی نفت خام به بیشترین میزان در کل تاریخ رسیده و به احتمال قوی تانکرهای مملو از نفت، دلیل بعدی سقوط قیمت نفت خواهد بود.

مجری «سی‌ان‌بی‌سی» اشاره کرد که عموماً باوری وجود دارد مبنی بر اینکه قیمت‌ نفت برای مدت زمان طولانی باید پایین بماند تا یک تعادل منطقی بین عرضه و تقاضا به وجود بیاید. او از شام پرسید که در کجای این فرایند قرار داریم؟

شام در پاسخ تصریح کرد: برای کاهش تولید نفت شیل آمریکا، لازم است که قیمت از سطح کنونی نیز کمتر شود و تخمین زده شده که قیمت وست‌تگزاس‌اینترمدییت باید حداقل دو فصل زیر ۴۵ دلار در هر بشکه بماند. با توجه به فشار وارده بر بازار و تولیدکنندگان از جانب موجودی فزاینده انبارها، پیش‌بینی می‌کنم که قیمت وست‌تگزاس اینترمدییت در سه‌ماهه پایانی سال به زیر ۴۰ دلار در هر بشکه برسد.

وی تأکید کرد که تولید نفت شیل آمریکا اکنون نیز رو به کاهش رفته، اما برای اینکه تولید کمتر شود، لازم است قیمت‌ها نیز بیشتر کاهش یابد.

شام همچنین درباره فشار وارد بر اوپک برای کاهش تولید، گفت: اگرچه قیمت‌ها پایین است، اما شواهدی مبنی بر تصمیم اوپک برای تغییر سیاست دیده نمی‌شود. حتی برای سعودی‌ها و بیشتر تولیدکنندگان نفت، با توجه به قیمت پایین کنونی، تعدیل بودجه و تعدیل حساب جاری بسیار چالش برانگیز است.

معاون مدیرعامل «IHS Energy Insight» ادامه داد: شکی نیست که این کشورها آسیب دیده‌اند، اما با توجه به اینکه ایرانی‌ها نیز در آستانه بازگشت به بازار هستند، شکی نیست که سعودی‌ها و دیگر تولیدکننده‌های پیرامون خلیج فارس می‌خواهند سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهند.

ویکتور شام درباره تقاضای نفت چین نیز تصریح کرد: در چین، باد در جهت مخالف اقتصاد می‌وزد و بازار نیز نگران ضعف مالی است که احتمال دارد به سایر نقاط آسیا تسری یابد. بانک مرکزی‌ آمریکا نیز نگران است که چین بر روند بهبود اقتصاد این‌کشور تأثیر بگذارد. به گفته شام، عدم رشد تقاضا نیز یکی از دیگر عوامل مؤثر در پایین رفتن قیمت نفت است.