شنبه,۲۷ آبان, ۱۳۹۶ | ۰۵ : ۱۱
خانه / نفت / عدم النفع روزانه ٢٠ میلیون یورویی دیرکرد پالایشگاه ستاره خلیج فارس
۱۳۹۴/۰۲/۱۸

عدم النفع روزانه ٢٠ میلیون یورویی دیرکرد پالایشگاه ستاره خلیج فارس

عدم النفع روزانه ٢٠ میلیون یورویی دیرکرد پالایشگاه ستاره خلیج فارس

با هر روز دیرکرد پروژه ستاره خلیج فارس، روزانه ٢٠ تا ٣٠ میلیون یورو عدم النفع در پروژه ایجاد می شود.

به گزارش اژانس خبری انرژی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با اشاره به اینکه هم اکنون قیمت نفت ارزان شده است، افزود: با هر روز دیرکرد پروژه ستاره خلیج فارس روزانه ٢٠ تا ٣٠ میلیون یورو عدم النفع در پروژه ایجاد می شود.

محمود شیری با بیان اینکه ساخت پالایشگاه میعانات گازی بهترین گزینه برای مصرف میعانات گازی تولید شده در پارس جنوبی است، افزود: روزانه میزان زیادی میعانات گازی همراه با تولید گاز در کشور به دست می آید که این ساخت پالایشگاه میعانات گازی را توجیه می کند.

وی همچنین تصریح کرد: امسال با تزریق ۶۵٠ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به عاملیت بانک ملت، پروژه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس شتاب می گیرد.
شیری در حاشیه سومین روز نمایشگاه بین المللی نفت در جمع خبرنگاران گفت: باید معادل این میزان به بانک مرکزی، مسدودی ارائه شود که قرار است به زودی این اقدام انجام و مبلغ مورد نظر به پروژه ستاره خلیج فارس تزریق شود.

وی با بیان اینکه این شرکت به عنوان بزرگترین سهامدار شرکت پالایش میعانات گازی ستاره خلیج فارس، ۴٩ درصد سهام آن را داراست، افزود: سرمایه گذاران تاپیکو نسبت به میزان سهامشان تمام سرمایه لازم را تاکنون پرداخت کرده اند.

وی آورده این شرکت را ٢۵۵٠ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: به طور کلی تاکنون سه میلیارد یورو در پروژه از سوی همه سهامداران هزینه شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته با افزایش سرمایه، ترکیب سهامداران نیز تغییر کرد، ادامه داد: هم اکنون شرکت ملی پالایش و پخش ١٨ درصد، صندوقهای بازنشستگی نفت ٣٣ درصد و تاپیکو ۴٩ درصد از سهام این شرکت را دارا هستند.

وی پیشرفت کلی طرح را ٨٣ درصد اعلام کرد و گفت: فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان بهمن امسال وارد مدار می شود.

شیری با بیان اینکه بیشتر اقدامات زیرساختی این طرح انجام شده است، تصریح کرد: به محض اتمام فاز یک، هریک از دو فاز دیگر نیز به فاصله ۵ ماه پس از آن وارد مدار خواهد شد