دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۳ : ۰۵
خانه / نفت / عربستان، روسیه، ونزوئلا و مکزیک درباره کاهش تولید به نتیجه نرسیدند
۱۳۹۳/۰۹/۰۵
در آستانه نشست اوپک

عربستان، روسیه، ونزوئلا و مکزیک درباره کاهش تولید به نتیجه نرسیدند

عربستان، روسیه، ونزوئلا و مکزیک درباره کاهش تولید به نتیجه نرسیدند

گفتگوهای غیرمنتظره بین عربستان، ونزوئلا، روسیه و مکزیک درباره نحوه واکنش به اشباع روز‌افزون بازار نفت بدون نتیجه به پایان رسید و کشور‌های حاضر در نشست هیچ برنامه‌ای برای کاهش تولید به رغم سقوط قیمت‌ها ارائه ندادند.

به نقل از رویترز، در آستانه نشست اعضای اوپک در وین در روز پنجشنبه مقامات نفتی روسیه و مکزیک خود را به پایتخت اتریش رسانده‌اند تا عربستان را به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده و صادر‌کننده در زمینه کاهش تولید تحت فشار بگذارند.

عربستان تاکنون در این زمینه اظهار‌نظر روشنی نکرده و مانع پیش‌بینی بازار درباره واکنش اوپک به کاهش قیمت‌ها در بحبوحه افزایش تولید نفت شیل آمریکا شده است.

اما گفتگوهای روز گذشته باعث بروز این گمانه‌زنی شد که ریاض ممکن است از یک کاهش تولید هماهنگ با حضور کشور‌های خارج از اوپک حمایت کند.

رافائل رامیرز وزیر نفت ونزوئلا پس از این گفتگوها به خبرنگاران گفت که اگرچه همه طرفین اذعان دارند که قیمت‌های کنونی برای کشور‌های تولید‌کننده خوب نیست اما درباره هیچ کاهش تولید هماهنگی در روز سه‌شنبه تصمیم‌گیری نشد.

رامیرز که تا این اواخر وزیر نفت ونزوئلا و شرکت نفت این کشور بود افزود: ما درباره وضعیت بازار مذاکره و تبادل‌نظر کردیم.

ما باید به این ارتباطات ادامه دهیم و توافق کردیم که مجددا ظرف سه ماه آینده دیدار داشته باشیم.

وی افزود: ونزوئلا یکی از حامیان اصلی افزایش قیمت نفت در نشست وزرای اوپک در روز پنج‌شنبه برای کاهش تولید تلاش خواهد کرد.

بهای نفت پس از نشست این کشور‌ها کاهش یافت به ‌طوری که نفت برنت بیش از یک دلار کاهش قیمت را تجربه کرد.

ایگور سچین رییس شرکت روسنفت و از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه روز سه‌شنبه در میان گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه مسکو در صورت کاهش تولید اوپک، تولید نفت یا صادرات خود را کاهش خواهد داد وارد وین شد.

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه نیز در این نشست چهار جانبه حضور داشت.

براساس بیانیه روسنفت سچین در این بیانیه گفت: مایلم تاکید کنم که قیمت‌های کنونی نفت برای ما بحرانی نیستند. ما می‌توانیم برخی پروژه‌های خود را که به بودجه نیاز دارند به تعویق بیندازیم.

وی با اشاره به دوره طولانی احتمالی کاهش تولید در کشور‌هایی که تولید نفت در آنها هزینه بیشتری دارد از جمله برخی پروژه‌های نفت شیل آمریکا گفت: آنچه که اتفاق می‌افتد این است که قیمت‌های پایین نفت روی عرضه جهانی آن تاثیر خواهد داشت.

پدرو خوآکین کلد ول وزیر انرژی مکزیک قبل از سایرین و بدون ارائه توضیحی این نشست را ترک کرد.

ناظران بازار نفت درباره نتیجه نشست روز پنج‌شنبه وزرای اوپک دچار اختلاف‌نظر هستند. پیش‌بینی‌های مختلفی درباره نشست اوپک از جمله یک کاهش تولید بزرگ برای افزایش قیمت‌ها تا کاهش اندک تولید یا عدم کاهش وجود دارد.

بهای کنونی نفت بسیار پایین‌تر از مقدار مدنظر بیشتر اعضای اوپک است و تولید‌کنندگان رقیب نظیر روسیه باید بودجه خود را متعادل کنند، اما اوپک برای سازگار‌کردن خود با عرضه روز‌افزون نفت از سوی آمریکا دچار مشکل شده است.

برخی تحلیلگران می‌گویند کاهش تولید روزانه 1.5 میلیون بشکه از سوی اوپک برای افزایش قیمت‌ها واجتناب از اشباع بازار در نیمه اول 2015 لازم است.

یوسف یوسفی وزیر انرژی الجزایر بدون اشاره به جزییات گفت: اوپک به دنبال یک “اقدام توافقی” برای برقراری ثبات در بازار نفت خواهد بود.

منابع دیپلماتیک و بازار نفت می‌گویند: مقامات عربستان در ماه‌های اخیر اعلام کردند که این کشور به مدد ذخایر ارزی بزرگ خود این آمادگی را دارد که قیمت‌های 70 تا 80 دلاری را برای حداکثر یک سال تحمل کند.

علی النعیمی – وزیر نفت عربستان – اوایل این ماه گفت: تمایل ریاض برای بازار‌های با ثبات تغییر نکرده است ولی به هیچ‌گونه جزییاتی درباره واکنش احتمالی این کشور به شرایط کنونی اشاره نکرد.

نعیمی پیش از نشست فردا در وین به سوالات خبرنگاران درباره قیمت نفت و عرضه مازاد در بازار پاسخ نداد و گفت: این اولین بار نیست که بازار با عرضه مازاد مواجه شده است.

همچنین وزیر نفت عربستان پس از نشست چهارجانبه روز گذشته به سوالات خبرنگاران پاسخ نداد.

روزنامه کامرسانت روسیه به نقل از منابع آگاه گزارش داد: روسیه ممکن است کاهش تولید روزانه حدود 300 هزار بشکه نفت را از سال آینده به اوپک پیشنهاد دهد و انتظار دارد این سازمان نیز تولید خود را روزانه یک میلیون و 400 هزار بشکه کاهش دهد.

روابط مسکو و اوپک در اوایل دهه 2000 میلادی به دلیل عدم پایبندی این کشور به تعهد کاهش تولید مطابق با کاهش تولید اوپک، دچار خدشه شد.

رسانه‌های ایران گزارش دادند که پوتین و حسن روحانی رییس جمهور ایران در تماس تلفنی خود درباره لزوم همکاری برای افزایش قیمت نفت در بازار توافق کرده‌اند این در حالی است که به منبع این اطلاعات اشاره نشده است.

کرملین روز دوشنبه اعلام کرد: گفتگوی روسای جمهور ایران و روسیه درباره برنامه هسته‌ای ایران و مسائل دوجانبه بوده و درباره نفت نبوده است.

ایران و شش قدرت جهانی توافق کردند که مذاکرات هسته‌ای را تا 30 ژوئن 2015 تمدید کنند.

این تمدید باعث می‌شود هرگونه افزایش فوری صادرات نفت ایران غیرمحتمل شود و از پیچیدگی نشست اوپک در روز پنج‌شنبه می‌کاهد.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>