دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۷ : ۰۹
خانه / نفت / عربستان و روسیه پذیرفتند تا اکتبر تولید نفت را افزایش ندهند
۱۳۹۵/۰۱/۲۹
وزیر نفت عمان:

عربستان و روسیه پذیرفتند تا اکتبر تولید نفت را افزایش ندهند

عربستان و روسیه پذیرفتند تا اکتبر تولید نفت را افزایش ندهند

وزیر نفت عمان گفت: عربستان و روسیه به توافق اولیه رسیده اند که تا اول اکتبر تولید نفت خود را در حد تولید ژانویه گذشته نگاه دارند.

 

به گزارش خبر انرژی، به نقل از بلومبرگ، وزیر نفت عمان افزود: انتظار می‌رود سایر تولیدکنندگان نیز به توافق پایبند باشند.

 

بیش از ۱۶ کشور تولیدکننده نفت در دوحه پایتخت قطر گردهم آمده اند تا در مورد طرح فریز نفتی مذاکره کنند.

 

قبل از جلسه مقامات عربستانی گفته بودند تنها زمانی به این طرح می پیوندند که تمامی کشورها از جمله ایران به آن پایبند باشند.

 

همین اظهارنظر باعث شده بود که قبل از برگزاری اجلاس قیمت نفت به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند.

 

این در حالیست که وزیر نفت کویت قبل از اجلاس گفته است که کاملا به نتیجه این جلسات امیدوار است.

 

اناس صالح، وزیر نفت موقت کویت گفت: وی نسبت به نتایج نشست امروز بین تولید‌کنندگان نفت در دوحه قطر که برنامه مهار افزایش تولید نفت را مورد بررسی قرار خواهد داد، خوش‌بین است.

 

پیش‌نویس توافق منتشر شده در دوحه که به رویت رویترز رسیده است نشان می‌دهد متوسط تولید نفت روزانه کشورها در هر ماه بالاتر از سطح ثبت شده در ژانویه امسال نخواهد رفت.

 

در این پیش‌نویس آمده است: فریز نفتی تا اول اکتبر امسال اجرا خواهد شد و تولید‌کنندگان در ماه اکتبر مجددا در روسیه برای بررسی پیشرفت خود در مهندسی احیای بازار نفت گردهم خواهند آمد.

 

در پیش‌نویس قرارداد آمده است: در جریان طرح فریز نفتی تولید‌کنندگان به مشورت در زمینه بهترین راه‌های تقویت بازار نفت ادامه خواهند داد و این قرار‌داد به روی دیگر کشورها برای پیوستن باز خواهد بود.

 

در این پیش‌نویس ایجاد یک کمیته نظارت سطح بالا متشکل از دو وزیر نفت از کشورهای اوپک و دو وزیر از کشورهای بیرون اوپک ارائه شده که یک گروه کاری متشکل از کارشناسان به آنها کمک خواهند کرد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده اگرچه فریز نفتی یک گام قابل توجه برای تولید‌کنندگان نفت است اما تاثیر محدودی روی عرضه جهانی خواهد داشت و بعید است بازار قبل از سال ۲۰۱۷ متعادل شود.

 

نقش ایران که خواهان افزایش تولید نفت خود پس از لغو تحریم‌ها است، یک مساله‌ی کلیدی است که گفت‌وگوهای دوحه را پیچیده می‌کند.

 

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران اعلام کرده که ما به بعضی از اعضای اوپک و غیراوپک همچون روسیه گفته‌ایم که باید واقعیت بازگشت ایران به بازار نفت را بپذیرند. اگر ایران تولید نفت خود را در سطح فوریه ثابت نگه دارد به معنای این است که نمی‌تواند از لغو تحریم‌ها بهره ببرد.

 

این در حالی است که عربستان علنا موضع سختی علیه ایران اتخاذ کرده است.

 

محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان در روزهای اخیر به بلومبرگ گفته است که این کشور تنها در صورتی که تمامی دیگر تولید‌کنندگان بزرگ نفت از جمله ایران با فریز تولید نفت خود موافقت کنند در این طرح مشارکت خواهد کرد.

 

مشخص نیست که آیا عربستان در گفتگوهای امروز روی موضع خود پافشاری خواهد کرد یا خیر.