دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۰۶
خانه / پالايش / عظیم ترین برج پالایشگاه ستاره خلیج فارس تحویل داده شد
۱۳۹۴/۰۶/۱۸
مدیر سایت شرکت رأکتورساز هرمزگان:

عظیم ترین برج پالایشگاه ستاره خلیج فارس تحویل داده شد

عظیم ترین برج پالایشگاه ستاره خلیج فارس تحویل داده شد

مدیر سایت شرکت رأکتورساز هرمزگان گفت: عظیم‌ترین برج پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس ساخته و به این پالایشگاه تحویل داده شد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،مسعود نوری اظهار کرد: حمل باری با این مشخصات برای اولین بار در کشور صورت گرفت. پروسه بارگیری و حمل و تخلیه این برج با در نظر گرفتن محاسبات خاص مهندسی و به‌کارگیری تجهیزات پیشرفته مربوط به حمل و نقل سنگین انجام شده است.

 

وی افزود: در اواخر سال ۱۳۹۰ شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس به‌منظور تولید بنزین یورو ۴ از میعانات گازی اقدام به طراحی و ساخت و راه‌اندازی پالایشگاه مربوطه در شهر بندرعباس کرده و در این راستا عملیات تأمین ۹۸ دستگاه از تجهیزات ثابت خود را به شرکت رأکتورساز واگذار کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: در ابتدا مقرر شد که ساخت تجهیزات مذکور به یکی از شرکت‌های کشور کره جنوبی واگذار شود، اما با توجه به عدم همکاری شرکت‌های خارجی بر اثر تحریم، این پروژه به این شرکت واگذار شد.

 

نوری افزود: شرکت رأکتورساز دارای دپارتمان‌های کاری مختلفی جهت طراحی، تأمین متریال و ساخت و ارسال تجهیزات بوده که از جمله آن می‌توان به کارخانه ساخت تجهیزات این شرکت در اهواز و سایت بندرعباس اشاره کرد.

 

مدیر سایت شرکت رأکتورساز هرمزگان با بیان این‌که این شرکت به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات صنایع نفت و گاز کشور است، گفت: در این پروژه وزن تجهیزات واگذار شده به شرکت رأکتورساز از سوی شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس بالغ بر ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن بوده که خود نشان از وسعت و عظمت پروژه دارد. تجهیزات سنگینی نظیر مخزن ۱۸۰۴CC- یکی از این تجهیزات است.

 

نوری خاطرنشان کرد: دی آیزوهگزانایزر (Deisohexaniser) سنگین‌ترین و بلندترین برج (Tower) فرآیندی یک پالایشگاه بنزین‌سازی است که به‌منظور جداسازی برش میانی، مشتمل بر ترکیبات با عدد اکتان پائین(عمدتاً متیل پنتان) از محصول خروجی و رآکتور ایزومریزاسیون و برگشت آنها برای فرآوری مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

وی گفت: ساخت برج یاد شده با طول حدوداً ۷۰ متر و قطر ۱۱ متر و نیز وزنی حدود ۷۰۰ تن نه تنها از لحاظ ساخت بسیار پیچیده و همراه با رعایت کامل استانداردهای بین المللی مربوطه بوده بلکه فرآیند جابجایی و حمل این تجهیز، سخت‌ترین و حداقل یکی از دشوارترین جابجایی‌های محدوده منطقه خاورمیانه خواهد بود.

 

نوری با بیان اینکه شرکت راکتور ساز همانند دیگر شرکت‌های مهندسی و صنعتی متضرر از تحریم‌های کشورهای صنعتی بوده و هست، افزود: این قرارداد همزمان با شرایط دشوار اجرای پروژه در دوران تحریم اجرا شد.