یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۷ : ۰۴
خانه / نفت / علاقه مندی اندونزی برای پیوستن دوباره به اوپک
۱۳۹۴/۰۲/۱۸

علاقه مندی اندونزی برای پیوستن دوباره به اوپک

علاقه مندی اندونزی برای پیوستن دوباره به اوپک

وزیر انرژی اندونزی اعلام کرد که به دنبال دریافت مجوز رئیس جمهوری این کشور برای پیوستن دوباره به سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل ازرویترز از جاکارتا، وزیر انرژی اندونزی روز پنجشنبه (١٧ اردیبهشت ماه) اعلام کرد که وی به دنبال مجوز جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی برای پیوستن دوباره این کشور به اوپک، پس از سالها خروج از این سازمان است.

چنانچه اندونزی دوباره به جمع کشورهای عضو اوپک بپیوندد، چهارمین تولیدکننده کوچک نفت در این سازمان پس از لیبی، اکوادور و قطر خواهد بود و به دین ترتیب اعضای اوپک به ١٣ کشور افزایش می یابد.

اندونزی تنها کشور آسیایی بوده است که پیش از خروج از اوپک در سال ٢٠٠٨ به دلیل افزایش قیمتهای نفت و افزایش تقاضای داخلی و افت تولید که این کشور را به یک واردکننده عمده نفت بدل کرد، برای حدود ۵٠ سال عضو اوپک بود.

سودیمان، وزیر انرژی اندونزی به خبرنگاران گفت: از رئیس جمهور اندونزی خواهم خواست تا پیوستن دوباره به اوپک را بررسی کند زیرا ما نزدیک به بازار هستیم و فرصت پیوستن به این سازمان به ما پیشنهاد شده است.
یک منبع اوپکی گفت: اگر کشوری ضوابط و معیارهای عضویت را اجرا کند، البته که امکان پیوستن دوباره آن به این سازمان وجود دارد.

وزیر انرژی اندونزی گفت که وی در نشست اوپک در روز ۵ ماه ژوئن در وین اتریش به عنوان یک عضو ناظر حضور می یابد.
کشورهای غیرعضو اوپک در گذشته به عنوان عضو ناظر در نشستهای اوپک حضور داشته اند.

وی افزود: عضویت در اوپک سطوح مختلفی دارد و نخست ما می توانیم عضو ناظر باشیم و بعدها اگر به ما امکان عضویت کامل داده شد، که بسیار خوب است.

دبیرخانه سازمان اوپک از اظهارنظر درباره این اظهارات وزیر انرژی اندونزی خودداری کرد.

هدف تولید نفت سال ٢٠١۵ اندونزی ٨٢۵ هزار بشکه در روز است که این رقم حدود نیمی از اوج تولید دهه ١٩٩٠ آن است.

اندونزی با آنکه کمی صادرات نفت خام دارد، اما فرآورده های نفتی این کشور، آن را به یک واردکننده عمده نفت بدل کرده است.

وزیر انرژی اندونزی گفت که این کشور به زودی یک هیئت دولتی به کویت، آذربایجان، عراق، روسیه و دیکر کشورهای تولیدکننده نفت برای امکان امضای قراردادهای عرضه نفت به اندونزی اعزام می کند.