یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۳ : ۱۱
خانه / نفت / غروب دوباره نفت
۱۳۹۴/۰۶/۲۱
کاهش تولید نفت آمریکا هم جواب نداد

غروب دوباره نفت

غروب دوباره نفت

انتشار داده‌های آماری از اقتصاد آمریکا، روز پنج‌شنبه هفته گذشته تاحدودی به رشد قیمت نفت کمک کرد، اما این رشد دوامی نیاورد و از صبح جمعه به روند نزولی خود ادامه داد. قیمت نفت برنت در پایان معاملات هفته کاری بازارهای جهانی به ۴۸٫۱۴ دلار و نفت وست‌تگزاس اینترمدییت نیز به ۴۴٫۶۳ دلار در هر بشکه رسید.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،با افزایش نگرانی‌ها از افزایش تولید، اشباع بازارها و کندی اقتصاد چین، قیمت نفت امسال یک روند نزولی در پیش گرفته است. حال، باوجود بروز نشانه‌های نویدبخشی که از آمریکا به چشم می‌خورد، همچنان بسیاری از تحلیل‌گران آینده مبهمی را برای بازار نفت در ادامه سال جاری پیش‌بینی می‌کنند.

به‌گزارش پایگاه اینترنتی بنزینگا، اطلاعات منتشر شده ازسوی آژانس اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز پنج‌شنبه نشان می‌دهد، سقف تولید نفت ایالات متحده با کاهش روزانه ۸۳ هزار بشکه، به ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده‌ است. آژانس انرژی آمریکا همچنین در روز چهارشنبه تایید کرد که میزان نفت تولیدی آمریکا در ماه آگوست به پایین‌ترین سطح خود در ۱۱ سال گذشته رسیده و انتظار می‌رود در ادامه سال، بازهم شاهد کاهش بیشتر در تولید نفت آمریکا باشیم. این آمارها همچنین نشان می‌دهد تولیدکنندگان نفت در آمریکا بالاخره مجبور شدند تا به‌دلیل کاهش قیمت و کم شدن تقاضا در بازار، از حجم تولید خود بکاهند.

 

کاهش پیش‌بین‌ها
بااین‌حال، به‌دلیل اینکه چشم‌انداز آینده نفت در بازارها همچنان مبهم است، ترقی قیمت‌های روز پنج‌شنبه عمر کوتاهی داشت. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز اعلام کرده که انتظار ندارد قیمت‌ها امسال خیلی بالا برود. موسسه «گلدمن ساکس» نیز چشم‌انداز خود از قیمت نفت را تنزل داده است. این موسسه اعلام کرد: انتظار می‌رود قیمت نفت خام – پایه آمریکا (Crude Oil – WTI)، در ادامه سال حول و حوش بشکه‌ای ۴۸ دلار باقی بماند. گلدمن ساکس همچنین پیش‌بینی خود از قیمت نفت خام آمریکا را برای سال آینده (۲۰۱۶) از بشکه‌ای ۵۷ دلار به بشکه‌ای ۴۵ دلار کاهش داده است.

آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند
بعید به‌نظر می‌رسد که قیمت نفت خام به‌زودی شاهد رشد قابل توجهی باشد. وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری در نفت می‌شود، با شیوع بی‌ثباتی در اقتصاد جهان و نگرانی‌ها نسبت به تقاضای نفت در بازار، سرمایه‌گذاران بسیار محتاط می‌شوند. بسیاری از سرمایه‌گذاران انتظار دارند تا پیش از اینکه بازار بتواند به ثبات برسد، نیاز به کاهش بیشتر تولید احساس می‌شود.