شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۰ : ۰۲
خانه / نفت / غیراقتصادی شدن پروژه های نفتی در پی کاهش قیمت نفت
۱۳۹۴/۰۶/۳۱
گزارش فایننشال تایمز:

غیراقتصادی شدن پروژه های نفتی در پی کاهش قیمت نفت

غیراقتصادی شدن پروژه های نفتی در پی کاهش قیمت نفت

بررسی‌ها نشان می‌دهد، کاهش قیمت نفت بیش از یک تریلیون دلار سرمایه گذاری در پروژه های انرژی را غیراقتصادی کرده است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از فایننشال تایمز، بررسی‌ها نشان میدهد که تاثیر کاهش قیمت نفت روز شرکتهای نفتی در حال افزایش است و کاهش قیمت نفت بیش از یک تریلیون دلار سرمایه گذاری در پروژه های انرژی را غیراقتصادی کرده است.

 

گزارشی که دیروز دوشنبه منتشر شد نشان می‌دهد ۱٫۵ تریلیون سرمایه گذاری جهانی در پروژه های انرژی از جمله نفت شیل آمریکای شمالی با قیمتهای کنونی ۵۰ دلار برای هر بشکه نفت، توجیه اقتصادی خود را از دست داده اند و بعید است که پیشرفت داشته باشند.

 

موسسه مشاور انرژی وودمکنزی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که شرکتهای نفتی انتظار دارند که در پی کاهش قیمت نفت سرمایه گذاریها در پروژه های جدید به طور متوسط بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کند.

 

این موسسه برآورد کرد که تاکنون سرمایه گذاریها ۲۲۰ میلیارد دلار کاهش یافته که حدود ۲۰ میلیارد دلار بیشتر از برآوردها در دو ماه قبل است.

 

چنین کاهشی در سرمایه گذاریها نشان میدهد کخ کاهش قیمتها از تابستان گذشته که نتیجه کاهش تقاضای چین، تولید بی سابقه آمریکا و تصمیم عربستان مبنی بر کاهش ندادن تولید نفت خود است، می‌تواند شرایطی مشابه دوران کاهش شدید قیمتها در اواسط دهه ۱۹۸۰ را بوجود بیاورد.

 

بهای نفت پس از بهبود مختصر در فصل بهار در ماه ژوئیه (تیرماه) رو به کاهش گذاشت.

 

نفت برنت در دوره ناآرامی‌های بازار در ماه اوت به پایین‌ترین سطح قیمت خود طی شش سال گذشته سقوط کرد.

 

نفت برنت در حال حاضر ۴۷ دلار و ۴۷ سنت در هر بشکه معامله می‌شود که نسبت به قیمت ۱۱۵ دلاری خود در ژوئن سال گذشته کاهش قابل توجهی یافته است.

 

موسسه وود مکنزی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که تنها چند پروژه معدود جدید در سال جاری به تصویب خواهد رسید که در سال ۲۰۱۶ شامل ۱۰ یا ۱۱ پروژه خواهد شد در حالیکه پروژه‌های جدید انرژی به طور متوسط سالانه ۵۰ الی ۶۰ مورد بوده‌اند.

 

تولیدکنندگان نفت ساحلی در آمریکا شامل صنعت حفاری نفت شیل که دسترسی به ذخایری را که پیشتر دشوار بود ساده کرده اند به سقوط قیمت نفت در بازار سریع‌ترین واکنش را نشان داده‌اند.

 

کاهش شدید قیمت نفت در آمریکای شمالی باعث نیمی از کاهش ۴۵ درصدی در سرمایه‌گذاری‌های نفتی در این کشور شده است.

 

این بررسی نشان می‌دهد که انعطاف در برابر کاهش سریع سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی غیرمتعارف به دلیل قیمت پایین نفت، یک مزیت رقابتی را برای شرکت‌های مستقل نفتی آمریکا ایجاد کرده است.

 

در بین شرکت‌هایی که بیشترین لطمه را از کاهش قیمت نفت خورده‌اند شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میادین نفتی(پیمانکارانی که هزاران کارگر و تجهیزاتی همچون دکل‌های حفاری را در اختیار شرکت‌های نفتی قرار می‌دهند) هستند. این امر یک تاثیر گسترده روی بخش خدمات خواهد داشت.

 

در شرایطی که گروه‌های بزرگ نفت و گاز به دنبال کاهش هزینه‌های خود هستند و پس از سال‌ها افزایش دستمزدها و قیمت دکل‌ها و دیگر زیرساخت‌ها آنها اکنون به دنبال صرفه‌جویی هستند.

 

ثبت سفارش برای گروه‌های خدماتی از سه ماهه چهارم ۲۰۱۴ دچار یک کاهش شدید شده است. زنجیره عرضه می‌تواند حدود نیمی از صرفه‌جویی مورد انتظار برای پروژه‌های جدید را تامین کند.

 

این در حالی است که دوره طولانی کاهش قیمت نفت در طول سالیان گذشته احتمالا برای ایجاد تغییرات عمیق‌تر در هزینه‌های این صنعت مورد نیاز خواهد بود.

 

به رغم مقایسه‌هایی که با دهه ۱۹۸۰ صورت می‌گیرد، وود مکنزی معتقد است چنین تغییر عمیق و ساختاری بعید به نظر می‌رسد.

 

این موسسه افزود: به نظر ما قیمت نفت از سال ۲۰۱۷ به شدت افزایش خواهد یافت و خطر بازگشت فشار تورم هزینه‌ها وجود دارد.