دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۴۹ : ۱۲
خانه / آب / فاجعه سفره‌های خالی از آب
۱۳۹۴/۰۲/۲۸

فاجعه سفره‌های خالی از آب

فاجعه سفره‌های خالی از آب

در حالی که اخیرا یکی از مقامات وزارت نیرو خبر از گذر از بحران آب داده بود، اخیرا قائم مقام وزیر نیرو عنوان کرده که سطح سفره‌های آب زیرزمینی تا ۲۰ متر افت داشته است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل ازاقتصادنیوز، مسئله برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی همیشه محل هشدار از سوی کارشناسان بوده است، چرا که کاهش منابع آبی سبب می‌شود که میزان برداشت از این ذخایر روز به روز بیشتر شود. همین مسئله، بحران کمبود آب را به بحران آب‌های زیرزمینی تبدیل می‌کند.

در عین حال، در اردیبهشت ماه سال جاری، یکی از مدیران آبفای روستایی نسبت به کاهش شدید آب در سفره‌های زیرزمینی هشدار داده بود. وی در هشدار خود به این نکته اشاره کرده بود که اگر فکری برای سفره‌های آب زیرزمینی نکنیم، در آینده نزدیک شاهد خالی شدن این سفره‌ها خواهیم بود.

ادامه پیدا کردن بحران استفاده از سفره‌های زیرزمینی سبب شده تا وضعیت بحران‌تر شود، تا جایی که قائم مقام وزیر نیرو از افت ۲۰ متری آب‌های زیرزمینی خبر داده است.

در این میان و در شرایطی که دست کم ۶۵۰۰ روستا با وضعیت بحرانی کمبود آب روبرو هستند، مسئله عنوان شده از سوی ستار محمودی، قائم مقام وزیر نیرو، نشان از تبعاتی دارد که به زودی به بحران آب افزوده می‌شود.

آنچه که بسیاری از کارشناسان در خصوص خالی شدن و افت ۲۰ متری سفره‌های زیرزمینی مطرح می‌کنند، از بین رفتن بخشی از زمین‌های کشاورزی و به هم خوردن ترکیب رسوبات آبرفتی است که می‌تواند در نهایت به از بین رفتن کامل این سفره‌ها منجر شود.

در این میان نباید این نکته را فراموش کرد که پایین رفتن سطح سفره‌های زیرزمینی سبب می‌شود تا چاه‌های عمیق و نیمه عمیق، میزان آب‌دهی‌شان کاهش یابد و در نهایت غیرقابل استفاده شوند.

همزمان با این تبعات،‌ مسئله نشست زمین از اتفاق‌هایی است که کاهش سطح سفره‌های زیرزمینی سبب می‌شود. برهمین اساس هم، بسیاری از کشاورزان مجبور می‌شوند بخشی از زمین‌های خود را پرکرده یا اتفاقات مشابه آن که این مسئله هزینه‌های مضاعفی را برای آنها به دنبال دارد. در عین حال این خطر نیز وجود دارد که آب‌های شور یا آلوده امکان ورود به سفره‌های آب شیرین را پیدا کنند.

هشدار مطرح شده از سوی قائم مقام وزیر نیرو در شرایطی است که پیش از این نیز هشدار مربوطه نسبت به استان مازندران ابراز شده بود؛ تا جایی که مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان محیط زیست عنوان کرده بود که در صورت ادامه روال فعلی مدیریت منابع آب، مازندران بیابان می‌شود.

شاید بی‌راه هم نباشد اگر هشدار کاهش سطح سفره‌های زیرزمینی را به هشدار مشابه مازندران بدانیم، چرا که هر دو اتفاق، از یک مسئله ناشی می‌شود و آن هم، مدیریت غلط منابع آبی است. در چنین شرایطی اگر وضع به همین صورت ادامه پیدا کند، سفره‌های زیرزمینی خالی یا غیرقابل استفاده خواهند شد.