شنبه,۲۷ آبان, ۱۳۹۶ | ۰۵ : ۱۱
خانه / برق / فاز دوم نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر و بخش بخار نیروگاه آبادان راه اندازی شد
۱۳۹۴/۰۳/۰۸
با حضور وزیر نیرو:

فاز دوم نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر و بخش بخار نیروگاه آبادان راه اندازی شد

فاز دوم نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر و بخش بخار نیروگاه آبادان راه اندازی شد

فاز دوم نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر و بخش بخار نیروگاه آبادان روز جمعه (٨ خردادماه) با حضور وزیر نیرو راه اندازی و وارد مدار شد.

به گزارش اژانس خبری انرژی، در آیین راه اندازی فاز دوم نیروگاه خرمشهر که شماری از مسئولان اجرایی استان خوزستان و شهرستان حضور داشتند، مدیر نیروگاه گفت: این پروژه با ظرفیت ٣٢۴ مگاوات اجرا شده است.

حسین نوشین با بیان اینکه با افتتاح فاز دوم نیروگاه گازی خرمشهر ظرفیت تولید برق در این نیروگاه روزانه به ٩٧٠ مگاوات رسید، افزود: فاز نخست این نیروگاه شامل چهار واحد گازی در مجموع با ظرفیت ۶۴٨ مگاوات در سال ١٣٨٩ به بهره برداری رسیده بود.

وی اظهار کرد: فاز سوم نیز شامل سه واحد بخار ١۶٠ مگاواتی و در مجموع ۴٨٠ مگاوات در مدار تولید قرار دارد.

مدیر نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر گفت: این نیروگاه در جهت تامین برق کشور و همچنین صادرات برق به کشور عراق اهمیت بالایی دارد و به طور متوسط روزانه ٢٠٠ مگاوات ساعت انرژی الکتریکی توسط پست ۴٠٠ کیلو وات نیروگاه به کشور عراق انتقال داده می شود.

همچنین بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان با حضور حمید چیت چیان وزیر نیرو، نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استان خوزستان و شهرستان به بهره برداری رسید.

با راه اندازی واحدهای بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان، که شامل دو واحد ١۶٠ مگاواتی به ظرفیت ٣٢٠ مگاوات است، ظرفیت تولید برق این نیروگاه به ٨١۵ مگاوات رسید و راندمان آن تا حدود ۵٠ درصد افزایش می یابد.

مدیرعامل شرکت توسعه برق ایران در آیین راه اندازی این پروژه گفت: با بهره برداری از این واحد نیروگاهی بیش از ۵٠ درصد در مصرف سوخت صرفه جویی می شود.

مجید صالحی افزود: اهمیت توسعه این واحد با توجه به افزایش مصرف برق در منطقه جنوب خوزستان به ویژه شهرستانهای آبادان و خرمشهر در پایداری شبکه تاثیر گذار خواهد بود.

وی با اشاره به فراهم شدن زمینه صادرات برق بیشتر به کشور عراق اظهار کرد: نگاه نخست ما در تولید برق تامین مصرف داخلی و بعد صادرات آن است.

نیروگاه گازی آبادان با اعتبار ارزی ١٣٨ میلیون یورو و ۶۶۶ میلیارد و ٩۶۴ میلیون ریال احداث و پیمانکار اصلی پروژه شرکت مپنا و بیشتر تجهیزات آن ساخت داخل است.