یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۹ : ۰۹
خانه / نفت / فرآیند بومی سازی برای تامین کالای مورد نیاز نفت جنوب
۱۳۹۴/۰۷/۰۵

فرآیند بومی سازی برای تامین کالای مورد نیاز نفت جنوب

فرآیند بومی سازی برای تامین کالای مورد نیاز نفت جنوب

شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در راستای سیاست‌های راهبردی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران طرح ها و پروژه های متعددی در بخش بومی سازی تجهیزات صنعت نفت به مرحله اجرا گذارده که در نتیجه آنها بخش قابل توجهی از اقلام مورد نیاز در داخل کشور بومی سازی شده است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب،به منظور اطلاع از برنامه های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در توسعه ساخت داخل گفت و گویی با ناصر خردمند مدیر تدارکات و امورکالای این شرکت انجام شده که به شرح زیر است:

 

آقای مهندس خردمند استراتژی اصلی و مهم شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در موضوع تدارکات و امور کالا چیست؟

 

استراتژی این مدیریت در راستای رویکرد متعالی اقتصاد مقاومتی و متاثر از استراتژی های کلان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب همانا تدارک و تامین مناسب و بموقع کالای مورد نیاز عملیات صنعتی و غیر صنعتی مناطق نفتخیز جنوب در راستای افزایش تولید صیانتی نفت و نگهداشت تاسیسات نفت و گاز می باشد.

 

تا کنون در موضوع بومی سازی کالاهای مربوط به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب چه اقداماتی صورت گرفته و چه میزان داخلی سازی شده است ؟

 

در خصوص داخلی سازی کالاهای مورد نیاز صنعت نفت با توجه به تنوع و پیچیدگی آنها ، زیر ساخت های لازم اعم از آموزش و هدایت سازندگان داخلی ، شرکت های بازرسی کنترل کیفی ، همچنین تهیه نمونه های اصلی قطعات و تجهیزات مذکور به گونه ای که امکان تدوین و استخراج دانش فنی ساخت میسر باشد ، انجام پذیرفته است .

 

چند درصد خودکفایی در تولید کالاهای اساسی در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تحقق یافته است ؟ پیشنهاد شما در این زمینه چیست؟

 

تعداد اقلام ساخته شده توسط سازندگان داخلی تا به امروز حدود ۸۰۰۰ قلم می باشد که این اقلام عمدتا از کالاهای حیاتی ماشین آلات فرآیندی بوده و نقش بسزایی در فرآیند تولید صیانتی دارا می باشند .

 

لازم به ذکر است که در حال حاضر تمامی قوانین و مقررات مربوط به ساخت کالا منطبق با قوانین تامین کالا می باشد که این موضوع در بسیاری موارد فرآیند ساخت کالا را با مشکل روبرو می سازد. لذا، تسهیل و روان سازی قوانین از پیشنهادات اینجانب می باشد و از سوی دیگر خودکفایی کامل در تولید نیازمند همکاری و تلاش مستمر کلیه دست اندرکاران از جمله صنایع ، دانشگاهیان و سرمایه گذاری بیشتر در این خصوص می باشد.

 

در خصوص سفارش ساخت کالاهای مهم صنعت نفت به صنعتگران داخلی چه مکانیسم هایی در نظر گرفته می شود؟

 

سفارش ساخت کالاهای مورد نیاز صنعت نفت ، براساس نیازسنجی های صورت گرفته و با توجه به شناسایی منابع تامین کننده / سازنده صلاحیت دار و توانا در تولید کالا مطابق با استانداردهای مورد تایید صنعت نفت صورت گرفته و ضمن تدوین دانش فنی مورد نیاز قطعات و ساخت نمونه آزمایشی ، اخذ تاییدات عملیاتی وآزمایشی به منظور نهادینه کردن ساخت داخل با نظارت و کنترل سازمان ها / نهادهای ذیربط  انجام می گردد .

 

تمامی مراحل سفارش انجام ساخت قطعات مورد نیاز صنعت نفت در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بر اساس قوانین و مقررات جاری صورت پذیرفته که با توجه به مبلغ قرارداد به سه دسته جزء، متوسط و عمده تقسیم بندی می گردند  که بسته به شرایط موجود از طریق استعلام ، مناقصه عمومی، محدود و یا انحصاری این مهم صورت  می پذیرد .

 

آیا تحریم های غرب بر ضد صنعت نفت برای سازندگان داخلی فرصت بود یا خیر؟

 

برای پاسخ به این سوال باید بدانیم که پروسه ساخت بسیاری از قطعات با وجود دارا بودن پیچیدگی های فنی در کشور توسط متخصصان داخلی قابل انجام می باشد و از این منظور وجود تحریم ها نوعی فرصت طلایی برای سازندگان داخلی فراهم نموده بگونه ای که در سالیان اخیر عملا جهش و توسعه این صنابع مشهود می باشد . اما در اندک مواردی که عمدتا تهیه متریال های خاص یا تکنولوژی های بسیار پیچیده در زمینه ساخت مد نظر باشد تحریم سبب کندی فرآیند و کاهش کیفی قطعات بومی شده است.

 

برنامه ویژه شما در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای حمایت از سازندگان داخلی و به ویژه در دوران پسا تحریم چیست؟

 

با عنایات به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و ابلاغ سیاست های مذکور به تمامی        دستگاه های دولتی ، تولید صیانتی از اهداف اصلی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب می باشد .

 

لذا برای نیل به این هدف می بایست زنجیره مطمئنی جهت تامین کالای مورد نیاز این صنعت ابداع و ایجاد گردد . بدون شک یکی از روش های تامین مطمئن کالا فرآیند بومی سازی تجهیزات و قطعات می باشد.

 

 

بنابراین سیاست حمایت دولت از صنایع داخلی در دوران پسا تحریم نیز به قوت خود باقی می ماند و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز در این خصوص از منابعی که در دوران پسا تحریم اقدام به ورود دانش فنی و تکنولوژی های روز نمایند پشتیبانی کرده و در راستای ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی سازندگان داخلی حمایت کامل می نماید.

 

میزان سفارش کالا و خرید تجهیزات از سوی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در سال گذشته به تامین کنندگان و سازندگان داخلی بالغ بر چه میزانی بوده است؟ پیش بینی شما برای سال جاری چیست؟

 

با وجود تمام مشکلات و کمبود ها، خوشبختانه به یاری پروردگار و تلاش کارکنان تدارکات و امور کالا این مدیریت موفق به تامین میزان قابل توجهی از کالاهای مورد نیاز صنعت نفت به ارزش بالغ بر ۰۶۸/۲ میلیارد ریال از طریق تدارکات داخلی کالا و  بالغ بر ۳۵۷ میلیارد ریال از طریق ساخت داخلی کالا  گردید. در خصوص سال ۱۳۹۴ با وجود کمبود نقدینگی خوشبختانه تا کنون از آمار خوب و قابل توجهی برخورداریم که پیش بینی می گردد تا پایان سال از روند صعودی برخوردار باشد.