چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۰۳ : ۰۴
خانه / پتروشيمي / فردا معارفه پتروشیمی غدیر برگزار می‌شود
۱۳۹۴/۰۲/۲۰
با وجود حاشیه عرضه‌های اولیه

فردا معارفه پتروشیمی غدیر برگزار می‌شود

فردا معارفه پتروشیمی غدیر برگزار می‌شود

شرکت پتروشیمی غدیر فردا به سرمایه‌گذاران بازار سهام معرفی می‌شود.

به گزارش اژانس خبری انرژی،پس از آن که عرضه اولیه شرکت پتروشیمی مبین، توسط هلدینگ خلیج فارس فارغ از حاشیه‌ها تجربه خوبی برای بزرگترین شرکت بورس به همراه داشت، تاپیکو هم که دومین هلدینگ بزرگ پتروشیمی بورس به شمار می‌رود یکی از بهترین دارایی‌های خود را در آستانه عرضه عمومی قرار داد. بر اساس آخرین اخبار رسیده، روز دوشنبه معارفه پتروشیمی غدیر با نماد” شغدیر” انجام شود، تا بدین ترتیب فعالان بازار سرمایه با پتانسیل‌های این دارایی ارزشمند تاپیکو آشنا شوند.
شرکت پتروشیمی غدیر ساعت ۱۶ روز دوشنبه طی جلسه‌ای به سرمایه گذاران بازار سهام معرفی می‌شود تا در صورت وجود شرایط متعادل در بازار، ۱۰ درصد از سهام این شرکت برتر صنعت پتروشیمی در فرابورس عرضه اولیه و کشف قیمت شود.
پتروشیمی غدیر که با سرمایه ثبت شده ۱۳۰ میلیارد تومانی وارد بازار سرمایه می شود، در تولید با کیفیت PVC با کیفیت بالا، مشهور است. از جمله محصولات اصلی این شرکت می توان به تولید وینیل کلراید مونومر(VCM) با ظرفیت تولید سالانه ۱۵۰هزار تن و پلی وینیل کلراید( PVC) با ظرفیت تولید سالانه ۱۲۰هزار تن در سال اشاره کرد که در ساخت انواع لوله ها، شیلنگ ها، عایق های الکتریکی و … کاربرد دارد.
بر اساس این گزارش، یکی از ویژگی های این شرکت، دسترسی به خوراک است که به دلیل مصرف کلر و اتیلن و وجود حجم مناسب این ۲ محصول در سطح منطقه، از این بابت مشکل چندانی ندارد. همچنین “شغدیر” تحت تاثیر از منطقه نوسانات مختلف افزایش قیمت گاز مانند سایر پتروشیمی های گازی تاثیر پذیری کمتری دارد.
محصول PVC شرکت علاوه بر ارائه از طریق بورس کالا به بازار داخلی از طریق مزایده به کشورهای همسایه نظیر: هند، ترکیه، عراق، آذربایجان و افعانستان نیز صادر می گردد.محصول مازاد VCM نیز در غالب موارد به صورت توافقی، جبران کننده کمبود خوراک پتروشیمی آبادان به آن شرکت ارسال می شود.
یادآور می شود،پتروشیمی غدیر در سال ۹۴ سودی معادل ۳۱۲ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده که این پیش بینی در مقایسه با پیش بینی عملکرد سال مالی قبل یعنی مبلغ ۴۱ریال ۶۰۰ درصد رشد را نشان می دهد،هر چند که گفته می شود در سال ۹۳ «شغدیر» به سود حدود ۸۰ ریالی به ازای هر سهم دست پیدا خواهد کرد.پیش بینی ۹۴ این شرکت نیز در مقایسه با سال گذشته همچنین در فروش ۲۱ درصد افزایش، بهای تمام شده کالای فروش رفته ۱۰ درصد افزایش، سود عملیاتی ۷۷۹ درصد افزایش و سود خالص ۶۵۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.