چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۳ : ۱۱
خانه / نفت / فرزاد B در دست هندی‌ها/ ۳۵۰هزار بشکه نفت به سمت مهاراجه‌ها سرازیر می‌شود
۱۳۹۵/۰۱/۲۱
سند همکاری نفتی تهران و دهلی نو امضا شد

فرزاد B در دست هندی‌ها/ ۳۵۰هزار بشکه نفت به سمت مهاراجه‌ها سرازیر می‌شود

فرزاد B در دست هندی‌ها/ ۳۵۰هزار بشکه نفت به سمت مهاراجه‌ها سرازیر می‌شود

سند همکاری نفتی میان وزیران نفت ایران و هند ظهر امروز (شنبه، ٢١ فروردین ماه) امضا شد.

 

به گزارش خبر انرژی، سند همکاری در زمینه توسعه میدان گازی فرزاد بی، همکاریهای پالایشگاهی، صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی ایران به هند و همکاری دو طرف در صنعت پتروشیمی، میان بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران و دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند امروز امضا شد.

 

وزیر نفت ظهر امروز (شنبه، ٢١ فروردین ماه) پس از دیدار با وزیر نفت هند در جمع خبرنگاران سطح کنونی خرید نفت هند از ایران را حدود ٣۵٠ هزار بشکه در روز عنوان کرد و گفت: امیدواریم این رقم با لغو تحریمها افزایش یابد.

 

وی مهمترین بخش مذاکرات امروز در بخش سرمایه گذاری را توسعه میدان گازی فرزاد بی اعلام کرد و افزود: قرار است دو طرف ایرانی و هندی بر سر زمانبندی اجرای پروژه به توافق برسند که کاری دشوار و زمانبر است.

 

ایران روزانه ٣۵٠ هزار بشکه نفت به هند صادر می کند

 

وزیر نفت سطح کنونی خرید نفت هند از ایران را حدود ٣۵٠ هزار بشکه در روز عنوان کرد و گفت: امیدواریم این رقم با لغو تحریمها افزایش یابد.

 

وی مهمترین بخش مذاکرات امروز در بخش سرمایه گذاری را توسعه میدان گازی فرزاد بی اعلام کرد و افزود: قرار است دو طرف ایرانی و هندی بر سر زمان بندی اجرای پروژه به توافق برسند که کار سختی است و به زمان نیاز دارد.

 

وزیر نفت افزود: به گفته وزیر نفت هند، هندیها قرار است از گاز این میدان برای مصارف خود و یا عرضه به بازارهای جهانی استفاده کنند.

 

زنگنه همچنین از مذاکرات صبح امروز وزیر نفت هند با ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی خبر داد و گفت: در این دیدار قرار شد نحوه پرداخت همانند گذشته میان دو کشور اجرا شود که با برخورد مثبت وزیر نفت هند همراه بوده است.

 

وی ابزار امیدواری کرد که این سفر فصل جدیدی را در رو ابط دو کشور بویژه در بخش انرژی بگشاید.

 

دهلی نو آماده سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در بندر چابهار است

 

وزیر نفت هند نیز از آمادگی این کشور برای سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در چابهار خبرداد و گفت:روابط ایران و هند در حوزه انرژی ایران دیگر محدود به واردات نفت خام نیست.

 

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند امروز (شنبه، ٢١ فروردین ماه) در جمع خبرنگاران از برنامه این کشور برای سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در بخش انرژی و دیگر زمینه های صنعتی در چابهار خبر داد.

 

وی افزود: هند برای کمک به توسعه بندر چابهار آماده است و من برای بررسی بهتر اوضاع فردا (یکشنبه، ٢٢ فروردین ماه) به منطقه آزاد چابهار سفر می کنم.

 

وزیر نفت هند تاکید کرد که روابط ایران و هند در حوزه انرژی در چند زمینه راهبردی گوناگون در جریان است و دیگر تنها به واردات نفت محدود نمی شود.

 

پرادهان همچنین با اشاره به تلاش هند برای حل چالشهای مربوط به پرداخت بدهیهای نفتی این کشور به ایران اعلام کرد: پولهای ایران در بانکهای هند محفوظ است و به زودی با گشایش کانالهای بانکی به ایران پرداخت می شود.

 

وی گفت: صبح امروز مذاکرات بسیار پرثمری با مسئولان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران داشتم و با نهایی شدن مذاکرات بزودی بدیهای نفتی ایران پرداخت می شود.

 

وزیر نفت هند ضمن ابراز رضایت از گفتگو های امروز با وزیر نفت ایران از توافق با همتای ایرانی خود درباره نقشه راه همکاری در پروژه های گوناگون از جمله طرح توسعه میدان گازی فرزاد بی خبر داد و گفت: دیدار با دیگر مسئولان ایرانی از جمله اکبر ترکان، معاون رئیس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی از برنامه های بعداز ظهر امروز هیئت هندی خواهد بود.

 

در هیمن حال، نشست تجاری مشترک ایران و هند عصر امروز (شنبه، ٢١ فروردین ماه) با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران دارمندرا پرادهان، وزیر نفت و منابع طبیعی هند و مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران از ساعت ١٨:٠٠ تا ٢٠:٠٠ در محل ساختمان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار می‌شود.