سه شنبه,۲۸ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۸ : ۰۱
خانه / نفت / فروش نفت ایران کم شد یا زیاد؟
۱۳۹۴/۰۶/۲۳

فروش نفت ایران کم شد یا زیاد؟

فروش نفت ایران کم شد یا زیاد؟

با وجود گزارشی که پیش از این رویترز در خصوص صادرات نفت ایران منتشر کرده و مدعی کاهش این صادرات بود،‌ مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران عنوان کرده است که میانگین سالانه صادرات فنت ایران تغییر نکرده است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصادنیوز، بعد از توافق هسته‌ای مساله میزان صادرات نفت ایران بیشتر موردتوجه قرار گرفت. یک بار صحبت از کاهش آن بود و یک بار دیگر صحبت از افزایش. در این میان اما رویترز در آخرین گزارش خود، از کاهش این میزان صادرات خبر داده بود.

این کاهش ۲۲ درصدی که رویترز از آن صحبت می‌کرد، بر اساس آمار بارگیری نفتکش‌ها بود که نشان می‌داد صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه سپتامبر از ۱٫۰۳ میلیون بشکه در روز در ماه آگوست به ۸۰۸ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

با این حال، این رقم همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، مورد قبول مقامات ایرانی نیست. آنها در این رابطه مدعی ثابت ماندن میزان صادرات نفت هستند.

 

آن‌طور که مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران عنوان کرده است،‌ برخی نظرات غیر کارشناسی مبنی بر افزایش یا کاهش فروش نفت ایران مطرح می‌شود که سندیت ندارند و ایران در حال حاضر به طور میانگین روزانه یک میلیون بشکه نفت خام به فروش می‌رساند.

محسن قمصری در خصوص گزارش برخی رسانه‌ها از جمله رویترز در خصوص کاهش صادرات نفت ایران عنوان کرده است که فروش روزانه یک میلیون بشکه در روز به این معنا نیست که به طور ثابت روزانه باید یک میلیون بشکه نفت خام صادر شود، بلکه میانگین فروش نفت در یک سال باید یک میلیون بشکه در روز باشد.

گزارش ایرنا در عین حال نشان می‌دهد که به اذعان قمصری، بزرگترین خریدار نفت ایران چین است که روزانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت خریداری می‌کند و پس از آن هند با خرید ۲۵ درصد نفت ایران دومین خریدار نفت ایران به شمار می‌رود.

بر این اساس، به نظر می‌رسد که میزان فروش نفت ایران نزدیک به همان رقمی است که مدیربین‌الملل شرکت نفت ایران خبر داده است ، چرا که با توجه به دو مشتری که روزانه میزان مشخصی از نفت ایران را می‌خرند، نفت ایران مشتری ثابتی دارد.