یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۴۵ : ۰۴
خانه / نفت / فریز نفتی در سطح ژانویه تا اکتبر
۱۳۹۵/۰۱/۲۹
جزئیات توافق تولیدکنندگان نفت در دوحه مشخص شد

فریز نفتی در سطح ژانویه تا اکتبر

فریز نفتی در سطح ژانویه تا اکتبر

منابع رسمی می‌گویند: به نظر می‌رسد کشورهای تولید‌کننده نفت که در دوحه قطر گرد آمده‌اند به یک توافق در زمینه تثبیت تولید به منظور بالابردن قیمت‌ها (اولین توافق این‌ چنینی طی ۱۵ سال گذشته) نزدیک هستند.

 

به گزارش خبر انرژی، به نقل از رویترز، پیش‌نویس توافق منتشر شده در دوحه که به رویت رویترز رسیده است نشان می‌دهد متوسط تولید نفت روزانه کشورها در هر ماه بالاتر از سطح ثبت شده در ژانویه امسال نخواهد رفت.

 

در این پیش‌نویس آمده است: فریز نفتی تا اول اکتبر امسال اجرا خواهد شد و تولید‌کنندگان در ماه اکتبر مجددا در روسیه برای بررسی پیشرفت خود در مهندسی احیای بازار نفت گردهم خواهند آمد.

 

توافق نهایی در خصوص این پیش‌نویس هنوز حاصل نشده است اما چند منبع بلندپایه در وزارتخانه‌های نفت کشورهای حاضر گفتند، معتقدند این توافق به دست خواهد آمد.

 

اناس خالد الصالح، وزیر نفت کویت گفت که نسبت به حصول این قرار‌داد خوش‌بین است.

 

همچنین یک نماینده دیگر حاضر در مذاکرات که خواست به دلیل حساسیت‌های سیاسی نامش فاش نشود، گفت: تنها یک پیشنهاد وجود دارد. تثبیت تولید در سطح ماه ژانویه تا ماه اکتبر. پیشنهاد این است که مجددا در ماه اکتبر گردهم آییم و وضعیت آینده را بررسی کنیم.

 

همچنین یک منبع بلندپایه دیگر به رویترز گفت: ما در این زمینه توافق داریم.

 

بیش از ۱۲ کشور تولید‌کننده نفت در داخل و خارج اوپک حضور خود در نشست دوحه را به طور رسمی تایید کرده‌اند، اگرچه ایران به عنوان یکی از تولید‌کنندگان بزرگ اعلام کرده که در این نشست حاضر نخواهد شد، چرا که نمی‌تواند پیشنهاد تثبیت تولید را بپذیرد.

 

در پیش‌نویس قرارداد آمده است: در جریان طرح فریز نفتی تولید‌کنندگان به مشورت در زمینه بهترین راه‌های تقویت بازار نفت ادامه خواهند داد و این قرار‌داد به روی دیگر کشورها برای پیوستن باز خواهد بود.

 

در این پیش‌نویس ایجاد یک کمیته نظارت سطح بالا متشکل از دو وزیر نفت از کشورهای اوپک و دو وزیر از کشورهای بیرون اوپک ارائه شده که یک گروه کاری متشکل از کارشناسان به آنها کمک خواهند کرد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده اگرچه فریز نفتی یک گام قابل توجه برای تولید‌کنندگان نفت است اما تاثیر محدودی روی عرضه جهانی خواهد داشت و بعید است بازار قبل از سال ۲۰۱۷ متعادل شود.