سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۲۱ : ۰۳
خانه / نفت / فریز نفت بی‌توافق اجرایی می‌شود
۱۳۹۵/۰۲/۱۰

فریز نفت بی‌توافق اجرایی می‌شود

فریز نفت بی‌توافق اجرایی می‌شود

چند روزی از شسکت نشست دوحه که به تصمیمی برای توقف یا همان فریز تولید نفت منجر نشد، می‌گذرد اما آمارهای اوپک نشان می‌دهد فریز عملا در بسیاری از اعضای این سازمان خواسته یا ناخواسته صورت گرفته است.

 

به گزارش خبر انرژی، نظرات و پیش‌بینی‌ها در مورد اثرات اجرا یا عدم اجرای طرح فریز نفتی با هدف توقف تولید نفت از سوی کشورهای بزرگ تولیدکننده متفاوت است.

 

برخی اجرای این طرح را در بازگرداندن ثبات و کاهش اضافه عرضه به بازار موثر می‌دانند و برخی دیگر معتقدند نرسیدن به توافق از رسیدن به توافق برای فریز نفت بهتر بوده و حالا می‌توان منتظر ماند تا در بلندمدت معادله عرضه و تقاضا خودش را تنظیم کرده و قیمت‌ها رو به بهبود برود.

 

اما در این بین میزان تولید برخی از کشورهای بزرگ تولید کننده به نظر کارشناسان به حدی رسیده است که احتمالا بیش از مقدار فعلی تولید نمی‌توانند نفت خام تولید و به بازار عرضه کنند و توافق برای اجرای فریز نفتی یا عدم توافق برای آن در عمل تفاوتی نمی‌کند.

 

آمارهای اوپکی بر مبنای منابع دست دوم این سازمان نیز چیزی مشابه نظارت این کارشناسان را نشان می‌دهد، بسیاری از کشورهای اوپکی افزایش تولیدی در ماه مارس نسبت به ماه پیش از آن نداشته‌اند و در مقایسه با ژانویه نیز گاه کاهش و گاه توقف رشد را تجربه کرده‌اند.

 

عربستان سعودی به عنوان اولین تولیدکننده اوپک با اختلاف بسیار زیاد با بقیه تولیدکنندگان حدود چهارماه است که نتوانسته به شدت ماه‌های گذشته طعم افزایش تولید را بچشد.

 

این کشور که در ماه‌های پیش و در دو سال گذشته میلادی آهنگ تولید نفت خود را به شدت افزایش داده و از مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز گذارنده بود، حالا دیگر از نفس افتاده است.

 

عربستان که از ریک چهارم آخر سال ۲۰۱۵ تولید نفتش را به ۱۰ میلیون و ۱۰۶ هزار بشکه کاهش داده بود در ژانویه توانست این تولید را به ۱۰ میلیون و ۱۲۸ هر بشکه برساند اما در ماه بعد از آن تولید نفت خام این کشور به ۱۰ میلیون و ۱۲۰ هزار بشکه کاهش یافته و در مارس نیز این میزان تولید افزایش داده نشد.

 

به این ترتیب عربستان که خود بازی فریز نفتی را به بهانه عدم شرکت ایران به هم زده بود، طبق آمارهای اوپک عملا افزایش تولید خود را متوقف کرده است.

 

به غیر از عربستان، که در ماه مارس نسبت به فوریه رشد صفر را تجربه کرد، الجزایر، اکوادور، کویت و قطر نیز از دیگر کشورهایی بودند که تجربه‌ای مشابه را در این مدت داشته‌اند.

 

امارات متحده عربی اما شاهد افت چشم‌گیری در تولید از ابتدای سال ۲۰۱۶ بوده است، این کشور روندی کاهشی را از ژانویه تجربه کرده است، به این ترتیب که تولیدنفت خام این کشور در ماه فوریه نسبت به ماه قبل از آن از دو میلیون و ۹۰۹هزار بشکه به دو میلیون و ۷۸۳ هزا بشکه سقوط کرد.

 

در ماه قبل نیز شرایط نزولی برای این کشور نفتی که زمانی جایگاه سوم در تولید را داشت تکرار شد به طوریکه با کاهشی ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت خام امارات به دومیلیون و ۶۸۳ هزار بشکه کاهش یافت.

 

در این بین تنها دو کشور از اجرای ناخواسته طرح فریز نفت معاف بودند، ایران که بیشترین رشد را در بین سایر کشورها تجربه کرده و با رشدی نزیک به ۱۴۰ هزار بشکه توانست تولید را به سه میلیون و ۲۹۱ هزار بشکه افزایش دهد و عراق که با افزایش ۴۳ هزار بشکه به تولید خود در این ماه نزدیک به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه بشکه در روز برساند.