یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۱ : ۱۱
خانه / نفت / فصل جدید همکاری‌های انرژی با عمان آغاز می‌شود
۱۳۹۴/۰۶/۳۰
زنگنه با وزیر نفت و گاز عمان دیدار کرد

فصل جدید همکاری‌های انرژی با عمان آغاز می‌شود

فصل جدید همکاری‌های انرژی با عمان آغاز می‌شود

دیدار وزیر نفت ایران با همتای عمانی اش درباره گسترش همکاریهای نفتی و گازی، ظهر امروز در مرکز همایشهای تخصصی شرکت ملی نفت ایران (کوشک) انجام شد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، مذاکرات بیژن زنگنه با محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان پیش از ظهر امروز (دوشنبه ٣٠ شهریورماه) آغاز شد. در این دیدار قرار بر این بود که دو کشور درباره گسترش همکاریهای نفتی و صادرات گاز ایران به این کشور مذاکره کنند.

 

همزمان با سفر محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان به تهران، قرارداد مطالعه خط لوله صادرات گاز این کشور به عمان با شرکتهای ایرانی نیز امضا شد، براساس این قرارداد انجام مطالعه بخش دریایی صادرات گاز ایران به عمان به شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران (IOEC) سپرده شد و قرارداد آن میان مدیران عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و سیف بن حمد السلمانی، مدیرکل برنامه ریزی و ارزیابی پروژه ها در وزارت نفت و گاز عمان امضا شد.

 

همچنین مطالعه بخش خشکی صادرات گاز ایران به عمان نیز به شرکت مهندسین مشاور پارس داده شد و قرارداد آن میان مدیران عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران و شرکت مهندسین مشاور پارس به امضا رسید.

 

براساس توافق سال ٢٠١٣ میان دو کشور، قرار است برای ١۵ سال روزانه ٢٨ میلیون مترمکعب گاز طبیعی ایران با یک خط لوله از بستر خلیج فارس به عمان صادر شود که ارزش بسیار بالایی دارد و سبب تحکیم روابط دو طرف می شود.