سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۵۹ : ۰۲
خانه / برق / فصل جدید همکاری انرژی تهران- بغداد
۱۳۹۴/۰۲/۲۳

فصل جدید همکاری انرژی تهران- بغداد

فصل جدید همکاری انرژی تهران- بغداد

مذاکرات تازه میان مقامات ایران و عراق نشان از آن دارد که فصل جدی همکاری‌های دو کشور در حال ورق خوردن است.

به گزارش اژانس خبری،در حالی که پیش از این ایران و عراق بیشتر در حوزه برق و نفت با یکدیگر همکاری داشته‌اند، به نظر می‌رسد که دور آخر صحبت‌هایی که مقامات دو کشور با یکدیگر داشته‌اند، مرتبط با همکاری‌هایی در حوزه پتروشیمی بوده است.

آن طور که اخیرا صحبت برخی مقامات نشان می‌دهد، ایران به دنبال گسترش همکاری‌های خود با عراق در حوزه‌های دیگر انرژی افتاده است. هرچند که پیش از این همکاری‌های دو کشور در حوزه نفت به ثمر نشسته بود و حتی در سال‌های قبل صحبت از استقبال از سازندگان عراقی برای تجهیزات نفتی بود.

خبرگزاری‌ها پیش از این گزارش داده بودند که پس از آغاز مذاکرات نفتی ایران با هیات‌های سرمایه‌گذاری هند، آلمان، چین، هلند و ایتالیا، دور جدید چانه‌زنی‌های ایران و عراق هم برای مشارکت بیشتر در صنعت پتروشیمی کلید خورده است. این مسئله نشان از آن دارد که ایران بعد از همکاری‌هایی که در زمینه‌های مختلف انرژی با عراق داشت،‌ حالا به فکر وارد کردن این شریک نفتی در حوزه پتروشیمی افتاده است.

برهمین اساس هم، یک هیات عراقی برای انجام مذاکره در این زمینه به ایران آمدند تا راهکارهای جدید همکاری میان خود را بررسی کنند. در این سفر هیات عراقی، از مجتمع‌های پتروشیمی بندر امام به عنوان بزرگترین مجتمع پتروشیمی خاورمیانه، پتروشیمی اروند به عنوان بزرگترین تولید کننده گریدهای مختلف پی‌وی‌سی خاورمیانه و جهان و چند طرح پتروشیمیایی ایران در بندر ماهشهر بازدید شد.

در عین حال،‌ وزیر نفت نیز عنوان کرده است که صادرات گاز به عراق در سال جاری آغاز می‌شود و در سال ٩۵ به حداکثر خود می‌رسد. صحبت‌های زنگنه که همزمان با سفر هیات عراقی مطرح شده، نشان از اوج گرفتن همکاری‌های ایران و عراق دارد.

پیش از این ایران در مقاطعی به مبادلات نفتی و گازی میان خود و عراق فکر و برای آن برنامه‌ریزی می‌کرد. همکاری ایران و عراق در حوزه برق نیز در حال انجام بود اما به نظر می‌رسد که وارد شدن عراق به مسئله مبادلات پتروشیمی، فصل جدیدی را در همکاری‌های مشترک میان این دو کشور باز کرده است.