شنبه,۳۰ دی, ۱۳۹۶ | ۴۷ : ۰۶
خانه / آب / فقر جدی منابع آب تجدیدپذیر تهران در برابر تمرکز جمعیت
۱۳۹۵/۱۲/۰۲

فقر جدی منابع آب تجدیدپذیر تهران در برابر تمرکز جمعیت

فقر جدی منابع آب تجدیدپذیر تهران در برابر تمرکز جمعیت

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با تاکید بر اینکه سرانه منابع آب تجدیدپذیر در تهران برای هر فرد به ۲۱۵ مترمکعب در سال رسیده است، گفت: با توجه به وسعت کم تهران و تمرکز جمعیت زیاد آن، این منطقه رتبه‌های نخست فقر منابع آب تجدیدپذیر را در کشور به خود اختصاص داده است.

به‌گزارش خبرانرژی، “محمدرضا بختیاری”  با اشاره به اهتمام جدی دولت یازدهم به مقوله آب در کشور، عنوان کرد: از ابتدای کار دولت تدبیروامید تاکنون ۱۶ جلسه شورای عالی آب با حضور شخص رئیس جمهور و معاون اول وی برگزار شده است که این تعداد جلسه با تمامی نشست‌های شورای عالی آب در دولت‌های قبل برابری می‌کند.

وی با بیان اینکه با بارش‌های مناسب بهمن ماه به میانگین بارندگی استان نزدیک شده‌ایم، تصریح کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته مشخص گردید حجم بارش‌های استان تهران از مرز ۱۶۳ میلیمتر نیز گذشته است که این اعداد و ارقام حاکی از تراز مثبت بارندگی‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته و میانگین بلند مدت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به اینکه متوسط بارندگی کشور در طی ده سال اخیر از ۲۵۰ میلیمتر به رقم ۲۰۴ میلیمتر تنزل پیدا کرده است، ادامه داد: با وجود اینکه امروزه در کشور با بحران خشکسالی روبه رو هستیم ولی صرفه جویی و مدیریت بهینه مصرف آب به خوبی در مصارف شهری، روستایی و کشاورزی دیده نمی‌شود.

بختیاری خاطرنشان کرد: هم اکنون در کشوری همچون سوئد با حجم بارندگی هزار و ۲۰۰ میلیمتر شاهد سرانه مصرف ۱۷۷ لیتر در شبانه روز برای هر نفر هستیم، ولی متاسفانه این رقم در کشور ما به ۲۳۰ لیتر و در تهران نیز به بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه‌روز می‌رسد.

وی راندمان کشاورزی در ایران را ۳۵ درصد برشمرد و افزود: تا دهه چهل سرانه منابع آب تجدیدپذیر برای هر ایرانی به هفت هزار مترمکعب نیز می‌رسید ولی این رقم امروزه به هزار و ۷۰۰ مترمکعب در سال و در مناطقی از کشور همچون تهران به ۲۱۵ مترمکعب نیز رسیده است که با توجه به وسعت کم تهران و جمعیت زیاد آن، این منطقه رتبه‌های نخست فقر منابع آب تجدیدپذیر را به خود اختصاص داده است.

منبع: ایلنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>