شنبه,۲۷ آبان, ۱۳۹۶ | ۱۹ : ۰۴
خانه / دسته‌بندی نشده / قاچاق بنزین دیگر مقرون به صرفه نیست
۱۳۹۵/۰۱/۲۷
مدیرکل مبارزه با قاچاق سوخت:

قاچاق بنزین دیگر مقرون به صرفه نیست

قاچاق بنزین دیگر مقرون به صرفه نیست

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق سوخت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن انتقاد از ادعای غیرکارشناسی مبنی بر افزایش حجم قاچاق فرآورده‌های نفتی در دو سال اخیر، تاکید کرد که در حال حاضر قاچاق بنزین اصلا مقرون به صرفه نیست و قیمت آن نیز کمی بالاتر از قیمت فوب خلیج فارس است.

 

به گزارش خبر انرژی،قاسم خورشیدی ، با بیان اینکه مصرف بنزین در سال ۱۳۹۲ به نسبت سال ۱۳۹۱، هشت درصد رشد داشت، گفت: این میزان در سال ۱۳۹۳ در مقایسه با سال ۱۳۹۲ به ۱٫۸ درصد و در سال گذشته به نسبت سال ۱۳۹۳ حدود دو درصد رشد داشت و در تلاشیم رشد مصرف بنزین را مهار کنیم؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که در حال حاضر قاچاق بنزین مقرون به صرفه نیست و قیمت آن نیز کمی بالاتر از قیمت فوب خلیج فارس است.

 

وی اظهار کرد: در سال ۱۳۹۲ در بعضی مواقع وارد‌کننده گازوئیل بودیم ولی در سال گذشته به صادرات روزانه ۳۰ میلیون لیتر گازوئیل دست یافتیم و در نتیجه با این قابلیت از محل صرفه جویی‌هایی که انجام شد توانستیم نیاز بازارهای کشور‌های هدف را از طریق صادرات رسمی تامین کنیم و روزانه پنج میلیون لیتر به افغانستان صادرات رسمی نفت و گاز داشتیم.

 

خورشیدی با بیان اینکه در حال حاضر زمینه ای برای قاچاق سوخت وجود ندارد، چون این کار از طریق صادرات رسمی در حال تامین است عنوان کرد: وقتی نیاز بازار افغانستان تامین می شود تقاضا برای قاچاق آن کاهش می‌یابد.

 

حمایت از بخش خصوصی برای صادرات فرآورده‌های نفتی به افغانستان

 

وی افزود: همچنین از بخش خصوصی نیز در صادرات فرآورده‌های نفتی به کشور افغانستان حمایت کردیم و صادرات بخش خصوصی از ۳٫۲ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ به ۴٫۸ میلیون تن در سال گذشته افزایش یافت و این آمار مؤید آن است که نیاز بازارهای مطالبه‌گر را از طریق صادرات تامین می‌کنیم.

 

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق سوخت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در عین حال بیان کرد: در حال حاضر در ارتباط با عراق، افغانستان، ارمنستان و یا جمهوری آذربایجان مشکلی نداریم و به همه کشورهای همسایه که مرز خشکی داریم و خودشان سوخت و فرآورده‌های نفتی ندارند، صادرات داریم.

 

این مقام مسئول همچنین عنوان کرد: این کار را در آب‌های آزاد خلیج فارس و دریای عمان از طریق توسعه عملیات بانکرینگ یا سوخت رسانی به کشتی ها انجام دادیم که در دو سال گذشته صنعت بانکرینگ به شدت رشد داشته و سهم ما در این زمینه از کمتر از ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۲ به بیش از ۱۸ درصد در سال گذشته رشد کرده است.

 

وی در بخشی از سخنان خود با تاکید بر اینکه رشد مصرف بنزین در استان‌های مرزی اکثرا منفی است، گفت: مصرف بنزین در سیستان و بلوچستان منفی ۱٫۸ درصد و در کردستان منفی ۱٫۶ درصد است و این نشان‌دهنده آن است که قاچاقی وجود ندارد و از طرفی افزایش ۶۰۰ تومانی بنزین در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۲ در رابطه با کاهش قاچاق نیز موثر بوده است.

 

قاچاق فرآورده‌های نفتی در حداقل ممکن اتفاق می‌افتد

خورشیدی در عین حال بیان کرد: میانگین فروش نفت خام در هر بشکه در سال ۱۳۹۴ بیش از ۴۳ دلار بود و امروز می‌توانیم ادعا کنیم قاچاق فرآورده‌های نفتی در حداقل ممکن اتفاق می‌افتد و قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست.

 

وی همچنین اظهار کرد: در سال ۱۳۹۲ مجموع مصرف نفت و گاز کشور روزانه ۱۰۶ میلیون لیتر بود که این میزان در سال گذشته به ۸۱٫۶ میلیون لیتر رسید یعنی حدود ۲۵ میلیون لیتر کاهش روزانه نفت و گاز را شاهد بودیم.