دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۷ : ۱۱
خانه / نفت / قدرت چانه زنی مسئولان را با بی اعتمادی کاهش ندهید
۱۳۹۶/۰۴/۲۱

قدرت چانه زنی مسئولان را با بی اعتمادی کاهش ندهید

قدرت چانه زنی مسئولان را با بی اعتمادی کاهش ندهید

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده اسلام آباد غرب خواستار اعتماد به مسئولان کشور شد و گفت: نباید با بی‌اعتمادی قدرت چانه‌زنی مسئولان را در قراردادهای بین‌المللی و اقتصادی کاهش داد.

به گزارش خبرانرژی، پنج نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۲۱ تیرماه) پس از استماع گزارش بیژن زنگنه، وزیر نفت درباره این قرارداد به عنوان موافق و مخالف قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی با کنسرسیوم توتال، سی ان پی سی آی و پتروپارس صحبت کردند.

اشتغال و سرمایه گذاری کلان در کشور

اسدلله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس به‌عنوان نخستین نماینده با اشاره به این که وزیر نفت دیروز در کمیسیون انرژی به برخی ابهام‌ها و نگرانی‌ها درباره قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی پاسخ داد، گفت: از جمله این بحث‌ها رازداری و محرمانگی قرارداد بود.

وی با بیان این‌که طبق این قرارداد تا ۷۰ درصد از توان مشاوره‌ای شرکت‌های داخلی استفاده می شود، گفت: در این قرارداد، انتقال دانش فنی و فناوری لازم و استفاده از حداکثر توان داخلی لحاظ شده است که این موضوع منجر به ایجاد اشتغال خواهد شد.

وی با بیان این که این قرارداد از سوی شورای عالی نظارت، نظارت می شود، تصریح کرد: شرکت توتال و شرکت چینی طرف قرارداد شرکت‌های حرفه‌ای در بحث فنی، حقوقی و مدیریتی هستند و باید تدبیر لازم را در این قرارداد امضا شده داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان این‌که در برخی مواقع برای پیشبرد‌ اهداف نفتی نیاز به فناوری‌هایی داریم که توان آن را در داخل نداریم، ادامه داد: هم اکنون کشور قطر ۳۰ درصد صادرات گاز جهان را در اختیار دارد درحالی که ایران یک درصد است.

به گفته قره‌خانی، اگر می‌خواهیم به اشتغال ۹۰۰ هزار نفری برسیم به‌طور حتم در کشور باید سرمایه‌گذاری کلان در کشور داشته باشیم.

از ناصرالدین شاه تا توتال در سخنان قاضی پور

نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه به‌عنوان دومین نماینده به ایراد سخنرانی پرداخت و با بیان این که ایران اسلامی هیچ وقت نسبت به قراردادهای نفتی خوش بین نبوده‌اند، یادآور شد: علت آن نحوه عملکرد کسانی بود که به نمایندگی از کشورهای استعمارگر به قصد حیله،‌ فریب و کسب حداکثر سود به کشور ما آمدند.

وی با اشاره به این که اولین قرارداد مربوط به دوره ناصرالدین شاه است که می خواست تحت عنوان کشف معادن بدون ارزش نفت ایران را استخراج کند، اما تحت فشار علما ناچار به لغو قرارداد شد.، خاطرنشان کرد: در دوره سلطنت مظفرالدین شاه نیز ۶ سال قبل از تشکیل مجلس شورای ملی و مشروطیت قراردادی با دارسی برای استخراج نفت ایران امضا شد و در سال ۱۹۰۱ میلادی نخستین چاه نفت در مسجد سلیمان به بهره برداری رسید و سهم کوچکی نصیب ایران شد اما این قرارداد حدود ۳۰ سال بعد با وجود همه مخالفت‌ها توسط رضاشاه تغییر یافت و کمی سهم ایران افزایش یافت. بعد از سلطنت رضاخان و پیروزی نهضت ملی شدن صنعت نفت، گفت‌وگوها ادامه یافت.

قاضی پور با بیان این که در سال‌های ابتدای دهه ۸۰ و در پارس جنوبی، شرکت توتال با قرارداد ۲میلیارد دلاری وارد این مملکت شد، تصریح کرد: اکنون بار دیگر پای این کشور در یک قراردادی که ۶ برابر قرارداد قبلی است باز شده و وارد منبع گازی مهم شده است.

وی اظهار کرد: مردم نگران تاثیر آتی این شرکت و اقدامات آن هستند؛ چرا که این شرکت ما را ۱۱ سال معطل کرد تا شریک قطری‌اش بیشترین برداشت را داشته باشد.

آمریکا را در کنج قرار دهیم

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده اسلام آباد غرب در جریان حضور وزیر نفت در مجلس درباره شفاف سازی درباره قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: نباید با بی اعتمادی قدرت چانه‌زنی مسئولان در قراردادهای بین‌المللی را کاهش داد.

وی در واکنش به سخنان آقای قاضی زاده اظهار کرد: امروز ما وظیفه بخشی از فضای روانی در داخل و عرصه بین المللی را داریم. نباید به نام تاریخ سیاه کشور به قراردادی که در عرصه حاکمیت ملی بسته شده، حمله کنید.

وی به میزان برداشت نفت در دوران‌های قاجار و رضاخان اشاره کرد و یادآور شد: حداکثر میزان فروش نفت در دوران قاجار  ۸ تا ۱۶ درصد، در دوران رضاخان ۳۳ درصد و پس از ملی شدن نفت ۵۰ درصد شد،‌ اما ما اکنون به دنبال جذب سرمایه و نه خام فروشی هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اهمیت قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی را در سد شکنی در فضای پسابرجام دانست و گفت: در شرایطی که کشورها به دنبال بازگشت تحریم هستند قراردادی با تضمین‌های حاکمیت ملی بسته شده است. ما باید ۲۰۰ میلیارد دلار در میدان‌های نفتی سرمایه گذاری کنیم که چنین پولی را نداریم. الان در بهترین شرایط ۹۰ درصد بودجه برای هزینه های جاری و ۱۰ درصد برای هزینه های عمرانی صرف می شود.

نماینده اسلام آباد خواستار اعتماد به مسئولان کشور شد و تصریح کرد: در زمان مذاکرات هسته ای نیز طرح بی اعتمادی،‌ توان چانه زنی مسئولان را تضعیف کرد اکنون نیز این بی اعتمادی توان چانه زنی  اقتصادی را کم می کند. به جای بی اعتمادی اگر فکر می کنید تخطی شده آن را مطرح کنید.

فلاحت پیشه با بیان این‌که ۹۱۵ نوع تحریم در دوران پسابرجام برداشته شده، خاطرنشان کرد: البته ۲۴۵ تحریم باقی مانده است. ماحصل تلاش‌ها آن است که آمریکا را در کنج قرار دهیم و با سایر کشورهای دنیا کار کنیم.

قرارداد توتال بازدارنده در مقابل سلاح آمریکا

غلامرضا تاجگردون، نماینده مردم گچساران و باشت درباره قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی در صحن علنی مجلس گفت: مهمترین اقدام بازدارنده ایران در مقابل سلاح آمریکا امضای قراردادهایی مانند توتال است.

وی با بیان این‌که قرارداد با کنسرسیوم توتال را باید با چند پارامتر سنجید، افزود: این قرارداد ابعاد فنی، نظارتی و نوع بسته شدن قرارداد را دارد که هر کدام کارکرد خود را دارد.

تاجگردون با بیان این که قاعدتا بررسی ابعاد فنی قرارداد توتال در صحن علنی جایز نیست و در توان همه ما نیست، تصریح کرد: درباره ابعاد قراردادی نیز مجاری حقوقی و کمیسیون‌های ذیربط به آن پرداخته‌اند، مهم کارکرد مجلس است که باید مناسب با فضای عمومی کشور و عرصه بین المللی به آن بپردازد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در توضیح لزوم عقد چنین قراردادهایی گفت: ما اکنون با بیکاری در استان ها و عدم وجود سرمایه گذاری در کشور مواجهیم. برای رشد اقتصادی ۸ درصدی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار باید در صنعت نفت سرمایه گذاری شود.

تاجگردون ورود سرمایه های خارجی  به کشور را الزام آور خواند.

شرکت خوشنام!!!

حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان امروز در صحن علنی مجلس درباره قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: شرکت توتال با اجازه آمریکایی‌ها آمد و شرایط سختی را پیش پای ما گذاشت. باید تلاش شود این قرارداد به گونه ای تنظیم شده که ما در عرصه بین المللی دچار انزوا نشویم و توتال نخواهد از ما خسارت گیرد.

وی با این اعتقاد که فاز ۱۱ پارس جنوبی را شرکت‌های داخلی می توانستند به سرانجام برسانند، گفت: وزارت نفت می خواهد پای شرکت های خارجی را باز کند اما کاش شرکت خوشنامی این کار را می کرد. فرانسوی‌ها ما را در دوران تحریم اذیت کردند که نمونه آن شرکت پژو است که در دوران تحریم رفت و خسارت های زیادی به ما وارد کرد

نماینده مردم زاهدان با بیان اینکه ایتالیایی‌ها هم دنبال چنین قراردادی بودند، تصریح کرد: طبق گفته ایتالیایی‌ها، آمریکا نگذاشته آنها چنین قراردادی را ببندند چون توتال با انگلیس،‌ فرانسه و آمریکا منافع مشترک دارد.

وی با این اعتقاد که فاز ۱۱ پارس جنوبی را شرکت‌های داخلی می توانستند به سرانجام برسانند، گفت: وزارت نفت می خواهد پای شرکت های خارجی را باز کند اما کاش شرکت خوشنامی این کار را می کرد. فرانسوی ها ما را در دوران تحریم اذیت کردند که نمونه آن شرکت پژو است که در دوران تحریم رفت و خسارت های زیادی به ما وارد کرد.

شهریاری با ابراز این نگرانی که ممکن است مفاسد پیشین دوباره در قرارداد تکرار شود، گفت که امیدواریم در این قرارداد عزت،‌ حکمت و مصلحت کشور لحاظ شود.

مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت در پایان گفته‌های موافقان و مخالفان، به پرسش‌های آنان پاسخ داد، برای مشاهده پاسخ‌های وزیر نفت روی این لینک کلیک کنید.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>