شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۱۶ : ۰۶
خانه / نفت / قراردادهای جدید نفتی؛ معلق در مسیر تهران – لندن!
۱۳۹۴/۰۶/۲۵

قراردادهای جدید نفتی؛ معلق در مسیر تهران – لندن!

قراردادهای جدید نفتی؛ معلق در مسیر تهران – لندن!

نزدیک به دو سال از آغاز به کار کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران می  گذرد و پس از آنکه رونمایی از این قراردادها چندین بار به تعویق افتاد، دسامبر ۲۰۱۵ جدیدترین تاریخ برای معرفی این قراردادها اعلام شده؛ اما در حالی که از ابتدا لندن محل معرفی این قراردادها عنوان شده بود، وزیر نفت به تازگی گفته که تمایل دارد این کار در تهران صورت بگیرد.

به گزارش خبرنگار خبرانرژی، مهرماه ۹۲ بود که ییژن زنگنه اندکی پس از ورود دویاره به وزارت نفت با توجه به امیدی که نسبت به بهبود شرایط سیاسی ایجاد شده بود و همچنین به دلیل عقب ماندگی صنعت نفت به دلیل تحریم های اعمال شده و ورود غول های نفتی از کشور، کمیته ای را تشکیل داد که قراردادهای نفتی را بازنگری کنند.

زنگنه، سید مهدی حسینی که از او به عنوان بنیانگذار قراردادهای بیع متقابل یاد می‌شود را به عنوان رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی منصوب کرد تا با تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی، شرایط برای بازگشت غول‌های نفتی به ایران فراهم شود.

اگرچه نسل اول قراردادهای بیع متقابل در صنعت نفت سرمایه‌گذاری چشمگیر در این حوزه را در پی داشت اما اصلاح این قرارداد و افزودن بندهایی به آن در قالب قراردادهای نسل دوم و سوم آن طور که باید و انتظار می‌رفت از سوی سرمایه‌گذاران و به ویژه شرکت‌های خارجی مورد استقبال قرار نگرفت و شاید بتوان گفت تجربه این شرکت‌ها از نسل اول این قراردادها که دربرخی موارد زیان آنها را در پی داشت،‌ باعث شد که نسبت به توسعه میادین نفت و گاز ایران با قراردادهای وقت، تمایلی نداشته باشند.

اکنون نزدیک به دو سال است که مدافع قراردادهای بیع متقابل برای تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی با کار گروهی ۲۰ نفره کارها را پیش‌ می‌برد تا در دسامبر این قراردادها را به شرکت های نفتی بین المللی معرفی کند.

اما در حالی که از ابتدا کنفرانس لندن محل معرفی این قراردادها عنوان شده بود، زنگنه به تازگی گفته که “به دنبال این هستیم که اصل سمینار را در ایران برگزار کنیم. در واقع علاقه شخصی من این است که این کار انجام شود.” حال باید دید بالاخره پس از چندین بار تعویق رو نمایی از این قرارداد جدید نفتی به دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات، لندن میزبان بزرگان نفتی خواهد بود یا تهران ؟