دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۱۲ : ۰۸
خانه / نفت / قراردادهای قدیمی نفتی ایران دیگر جذابیت ندارند
۱۳۹۵/۰۴/۱۷
خبر گزاری ترند:

قراردادهای قدیمی نفتی ایران دیگر جذابیت ندارند

قراردادهای قدیمی نفتی ایران دیگر جذابیت ندارند

خبرگزاری ترند آذربایجان در گزارشی با اعلام این که قراردادهای پیشین ایران جذابیت خود را برای جذب سرمایه گذاران خارجی از دست داده‌اند، از قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC به عنوان تنها شانس جدید جلب سرمایه برای ایران نام برد.

 

به گزارش خبر انرژی، علی کاردر، مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است که ایران قصد دارد میادین نفتی خود را با استفاده از سه نوع قرارداد مختلف توسعه دهد، قراردادهای که شامل بیع متقابل، EPCF (مهندسی، تامین کالا، ساخت و فاینانس) و قراردادهای جدید موسوم به IPC خواهد بود.

 

براساس اعلام مدیرعامل شرکت نفت، تنها میادین نفتی و گازی مشترک براساس قراردادهای جدید به مناقصه گذاشته خواهند شد.

 

این درحالی است که پرویز مینا، عضو سابق کمیته استراتژی های بلندمدت اوپک معتقد است سرمایه گذاران خارجی علاقه ای ندارند با استفاده از مدل های سابق قراردادهای نفتی به صنعت نفت ایران بیایند.

 

به اعتقاد این کارشناس، مدل های قراردادی که پیشتر استفاده می شدند اکنون از سوی سرمایه گذاران خارجی مطلوب تشخیص داده نمی شوند و انتظار نمی رود سرمایه گذاری های جدید در جدب سرمایه های خارجی توفیق چندانی داشته باشند.

 

به اعتقاد وی، درحال حاضر مدل قراردادهای جدید نفتی ایران یا همان IPC است که می تواند به ایران در جذب سرمایه های خارجی کمک کند.

 

براساس این گزارش، مدل جدید قرارداد نفتی ایران در اواخر سال ٢٠١۵ به عنوان اقدامی برای تقویت صنعت نفت ایران مورد معرفی قرار گرفت. با این حال مناقصه نفتی براساس این مدل جدید قراردادی هنوز برگزار نشده که گفته می شود علت ان مخالفت برخی در داخل کشور با نسل جدید قراردادهای نفتی ایران است.

 

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در اواسط ژوئن ابراز امیدواری کرده بود که قراردادهای جدید نفتی ظرف سه ماه پس از آن به مرحله عملیاتی برسند.

 

به گفته وی، وزارت نفت ایران مذاکرات طولانی با منتقدان قراردادهای جدید نفتی داشته است و بازبینی هایی در این قراردادها به وقوع پیوسته است.