سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۲۷ : ۰۸
خانه / نفت / قرارداد خدمات مهندسی طرح «تاپی» در کابل امضا شد
۱۳۹۵/۱۲/۰۳

قرارداد خدمات مهندسی طرح «تاپی» در کابل امضا شد

قرارداد خدمات مهندسی طرح «تاپی» در کابل امضا شد

قرارداد اجرای خدمات مهندسی طرح انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند موسوم به «تاپی» (TAPI) با حضور مقامات چهار کشور عضو این پروژه بین شرکت «افغان گاز» و شرکت آلمانی «ILF» امروز سه شنبه در کابل امضا شد.

به گزارش خبرانرژی، در مراسم امضای این قرارداد، رئیس جمهوری افغانستان، سفیران پاکستان، هندوستان، ترکمنستان و رئیس شرکت «ترکمن گاز» نیز حضور داشتند.
مقرر شده است شرکت بین المللی «ILF» که بیشتر نقش مشاورتی دارد طی یکسال این طرح را در افغانستان و پاکستان اجرائی کند. شرکت ترکمن گاز ترکمنستان ۸۵ درصد و سه کشور دیگر هر کدام پنج درصد اعتبار لازم این طرح را تامین خواهند کرد.
«غزال حبیب یار» سرپرست وزارت معادن و نفت افغانستان در مراسم امضای قرارداد هزینه اجرای طرح تاپی را هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت طول خطوط لوله این طرح یکهزار و ۸۳۵ کیلومتر از ترکمنستان تا پاکستان و هند است و ۷۳۵ کیلومتر آن از خاک این کشور می گذرد.
وی تصریح کرد که این پروژه علاوه بر تقویت اقتصادی تاثیر مثبت اجتماعی و سیاسی بر اوضاع منطقه نیز خواهد داشت و در کنار آن امکان انتقال خط برق و فیبر نوری هم میسر خواهد شد.
وی افزود: خط لوله طرح تاپی از استان های هرات، فراه، نیمروز، هلمند و قندهار گذشته و از شهرستان «اسپین بولدک» قندهار وارد پاکستان می شود.
به گفته سرپرست وزارت معادن افغانستان این خط لوله سالانه ظرفیت انتقال ۳۳ میلیون مترمکعب گاز را دارا خواهد بود و این کشور هر سال از محل انتقال آن ۴۰۰ میلیون دلار به دست خواهد آورد.
وی گفت که کار اجرای این طرح در خاک افغانستان طی در دو مرحله شامل خدمات مهندسی، مین روبی انجام و بعد از سه سال اجرایی خواهد شد.
حبیب یار تصریح کرد: این پروژه هزاران فرصت شغلی را برای افغانها فراهم خواهد کرد.
«مراد امانوف» مدیر عامل شرکت «تاپی لمیتد» نیز در مراسم امضای این قرارداد ضمن ابلاغ پیام رئیس جمهوری ترکمنستان گفت: هر چهار کشور عضو این طرح خواهان تسریع در عملی شدن آن هستند.
وی گفت: با آنکه طی مراحل پروژه تاپی وقت زیادی را در بر گرفته است، اما این پروژه می ‌تواند ثبات اجتماعی را برای کشورهای سهیم به بار آورد.
پروژه تاپی که امکان ارسال گاز ترکمنستان از طریق خاک افغانستان به پاکستان و هند را میسر می سازد در دسامبر ۲۰۱۵ میلادی، میان سران کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان در شهر «ماری» در نزدیکی میدان گازی ترکمنستان افتتاح شد.

منبع: ایرنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>