دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۵ : ۰۵
خانه / نفت / قفقازی‌ها و تاجیک‌ها هم وارد بازار نفت ایران می‌شوند
۱۳۹۴/۰۲/۲۱

قفقازی‌ها و تاجیک‌ها هم وارد بازار نفت ایران می‌شوند

قفقازی‌ها و تاجیک‌ها هم وارد بازار نفت ایران می‌شوند

بعد از درخواست کشورهای اروپایی و آمریکایی برای حضور در بازار نفت ایران، حالا نوبت به کشورهایی مانند آذربایجان و تاجیکستان رسیده که تمایل به مذاکره نفتی با ایران داشته باشند.
به گزارش اژانس خبری، به نقل از اقتصاد نیوز،آن‌طور که اخیرا یکی از مقامات نفتی عنوان کرده، ایران به دنبال همکاری نفتی با تاجیکستان و آذربایجان است. در عین حال، مذاکرات ایران برای همکاری با تاجیکستان در حالی است که نام این کشور پیش از این در جنجال بابک زنجانی، بدهکار نفتی، مطرح شده بود.

هرچند که این کشور بعد از ادعای مقامات ایرانی، بانک مرکزی تاجیکستان ادعای مقامات ایرانی مبنی بر این که ۲.۷میلیارد دلار توسط بابک زنجانی به یکی از بانک‌ها در تاجیکستان منتقل شده‌است، بی‌پایه خوانده بودند. با این حال، به نظر می‌رسد که ایران دوباره به دنبال راهی برای برقراری ارتباط نفتی با این کشور است.
این صحبت درحالی مطرح شد که بابک زنجانی متهم شده بود از واریز دو میلیارد یورو پول نفت ایران به حساب دولت این کشور خودداری کرده است. کمی بعد نیز سندی منتشر شد که نشان می‌داد او این مبلغ را از بانک ملی تاجیکستان به حساب شرکت ملی نفت ایران واریز کرده است. هرچند که این مسئله به شدت از سوی مقامات تاجیکی تکذیب شد.
البته به نظر می‌رسد که همکاری نفتی ایران با تاجیکستان عملا در حال کلیدخوردن است، چرا که آن‌طور که ایسنا اخیرا گزارش داده، نخستین محموله ۵٠٠ تنی نفت گاز با هدف حضور قوی‌تر در بازارهای بین‌المللی به زودی به کشور تاجیکستان صادر می‌شود. همین مسئله نشان از جدی بودن تاجیکستان به عنوان یک همکاری نفتی برای ایران دارد.
در عین حال، این همکاری از آن جهت جدی است که بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده، یک شرکت بریتانیایی موسوم به “TRACS” ذخایر احتمالی مواد هیدرو کربناتی در قلمرو تاجیکستان را یک میلیارد و۱۳۲ میلیون بشکه نفت اعلام کرده است. همین مسئله نشان از‌ آن دارد که این کشور، می‌تواند به همکاری و شریکی خوب برای ایران باشد.
آذربایجان نیز که اخیرا نامش به عنوان دیگر شریک نفتی ایران مطرح شده،‌ اخیرا درخواستی برای مذاکره نفتی با ایران مطرح کرده بود. در مجموع می‌توان گفت که بعد از یانکی‌ها و کشورهای اروپایی، برخی کشورهای قفقازی یا کشورهای نزدیک به آنها نیز، به دنبال حضور در بازارهای نفتی ایران هستند تا بتوانند از طریق سرمایه‌گذاری و یا مراودات نفتی، سهمی از بازار ایران داشته باشند.