یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۱ : ۰۵
خانه / آب / قیاسی تامل‌برانگیز: آب ارزان‌تر از حتی پِهِن گاوی!
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
كود گاوی 250 برابر گران‌تر از آب است

قیاسی تامل‌برانگیز: آب ارزان‌تر از حتی پِهِن گاوی!

قیاسی تامل‌برانگیز: آب ارزان‌تر از حتی پِهِن گاوی!

رئیس اتاق ایران گفت: در قدیم مثلی داشتیم که برای بی‌ارزش جلوه‌دادن هرچیز می‌گفتیم مثل پِهِن می‌ماند، اما امروز دیگر نمی‌توانیم بی‌قیمتی هر چیزی را به بی‌قیمتی کود گاوی مثال زد، باید آن‌را به بی‌قیمتی آب مثال زد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،محسن جلالپور در یکی از پست‌های خود در ایسنتاگرام به موضوع کم‌آبی در ایران اشاره کرده و نوشته است: «این روزها آب از کود گاوی هم ارزان‌تر شده، به نحوی‌که باید ارزانی هر چیز را با ارزانی آب مقایسه کرد. امروز قیمت هر متر مکعب آب شرب که هزار لیتر و تقریبا معادل هزار کیلو است تنها ۳۰۰ تومان قیمت‌ دارد.»

 

به گفته جلالپور، قیمت یک لیتر آب که تقریبا معادل یک کیلو است، حدود سه ریال قیمت دارد، در حالی که هرکیلو کود گاوی حدود٧۵٠ ریال ارزش دارد. به این معنی که کود ۲۵۰ برابر گران‌تر از آب است.

وی در صفحه اینستاگرام خود این گونه نوشته‌است: 

«امروز بعد از ظهر توفیق داشتم که مثل همه وقت‌هایی که در کرمان هستم خدمت آقای آگاه برسم. از میان همه صحبت‌های متنوعی که امروز مطرح شد، یکی از گفته‌های ایشان فکرم را بسیار مشغول کرد. اینکه در بحث آب باید خیلی جدی‌تر سیاست‌گذاری کرد، چه آن که با شرایطی که پیش می‌رویم، در آینده‌ای نزدیک، در خیلی از نقاط کشور از جمله در استان کرمان، دسترسی به آب شرب هم مشکل می‌شود.

ایشان می‌گفتند در قدیم مثلی داشتیم و هر چیز را که می‌خواستیم بی‌ارزش جلوه دهیم می‌گفتیم مثل پِهِن (کودگاوی) می‌ماند اما امروز دیگر نمی‌توانیم بی‌قیمتی هرچیزی را به بی‌قیمتی کود گاوی مثال بزنیم، بلکه باید آن را به بی‌قیمتی آب مثال زد. امروز قیمت هر متر مکعب آب شرب که هزار لیتر و تقریبا معادل هزار کیلو است را فقط ۳۰۰ تومان قیمت می‌گذاریم. به این ترتیب قیمت یک لیتر آب که تقریبا معادل یک کیلو است، حدود سه ریال قیمت دارد در حالی که هرکیلو کود گاوی حدود٧۵٠ ریال ارزش دارد. به این معنی که کود ۲۵۰ برابر گران‌تر از آب است.

به همین دلیل است که وقتی کسی قصد فروش کود گاوی را دارد، می‌صرفد که شیلنگ آب شیرین را روی کودها گرفته و به ازای هرکیلو اضافه وزن ۲۵۰ برابر سود ببرد. در این شرایط که به سمت بحران آب در حرکت هستیم، قیمت آب حتی از کود هم کم‌تر است و در هیچ یک از بخش‌ها حتی نزدیک قیمت واقعی هم نیست. شاید به همین دلیل است که بیشتر مردم بدون توجه به بحران آب، بی‌رویه به اسراف آن مشغولند.

دیروز و امروز خیلی صحبت آب شد و من فکر می‌کنم همه ما در این زمینه کوتاهی می‌کنیم. چه آن که هر ایرانی در زندگی شخصی‌اش روزانه سه برابر یک شهروند آلمانی، آب مصرف می‌کند، درحالی که متوسط بارندگی درکشور آلمان چند برابر ایران است. صرفه‌جویی در مصرف، از جمله سفارش‌های مؤکدی است که هم شرع مقدس، هم فرهنگ ایرانی و هم قواعد شهروندی بر آن تأکید دارد و صد البته که این تأکیدها در باره آب مصرف آب، پر رنگ‌تر و مؤکدتر است.