دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۵ : ۰۱
خانه / نفت / قیمت تعادلی نفت بین ۶۰ تا ۷۰ دلار است
۱۳۹۴/۰۶/۱۲
تحلیل‌گر «بارکلیز» در تلویزیون «بلومبرگ»:

قیمت تعادلی نفت بین ۶۰ تا ۷۰ دلار است

قیمت تعادلی نفت بین ۶۰ تا ۷۰ دلار است

مایکل کوهن، رئیس مرکز پژوهش کالاهای انرژی در بانک «بارکلیز» نیویورک، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» به بررسی چشم‌انداز قیمت نفت و عواملی پرداخت که در هفته گذشته بر قیمت‌گذاری طلای سیاه مؤثر بودند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل ازاقتصاد نیوز، پس از آنکه نفت در  هفته گذشته بیشترین افزایش قیمت سه‌روزه را ظرف ۲۵ سال گذشته تجربه کرد، سرمایه‌گذاران و معامله‌گرها از جانب اوپک نشانه‌هایی دریافت کرده‌اند که آن را به تصمیم کارتل برای کاهش تولید نفت، تعبیر می‌کنند. اما مایکل کوهن در گفت‌وگو با بلومبرگ می‌گود: در ماه گذشته شاهد فروش سهام نفتی بسیاری بودیم؛ با این حال در نتیجه کاتالیزورهایی که طی سه روز پنج‌شنبه، جمعه و دوشنبه مشاهده کردیم، قیمت نفت تکان بزرگی رو به بالا خورد.

 

کوهن افزود: بخشی از بالا رفتن قیمت به خاطر جبران فروش عاریه‌ای بود و بخش دیگر‌ آن نیز به دلایل بنیادی. ما از قبل نیز حدس می‌زدیم که این قیمت‌های پایین نفت دوام چندانی نداشته باشد. به عقیده ما، نفت ۴۰ دلاری معنا ندارد و منتظر بودیم تا بازار به تعادل برسد. اما برای ایجاد تعادل، لزوماً‌ به نفت ۴۰ دلاری نیازی نبود.

وی بااشاره به اینکه احتمال کاهش تولید نفت شیل آمریکا وجود دارد، گفت:‌ پیش‌بینی می‌کنیم که تولید اوپک نیز تا حدودی کم شود. با توجه به مشکلاتی که در عراق ظاهر شده، توانایی تولید و بارگیری‌شان پایین آمده است. همچنین انتظار داریم حجم وسیع تولید عربستان سعودی نیز، بیشتر برای مصرف داخلی باشد.

وی تأکید کرد: نگرانی‌هایی وجود داشت که قیمت نفت را در ماه جولای پایین راند و این نگرانی‌ها به خصوص درباره چین و قدرت انعطاف‌پذیری تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا هنوز از بین نرفته‌ است. اما در آخرین روز آگوست، اداره اطلاعات انرژی آمریکا تخمینش در رابطه با کاهش تولید آمریکا را اصلاح کرد و اکنون می‌توان با اطمینان گفت که در مسیر کاهشی تولید قرار گرفته‌ایم.

کوهن ادامه داد: اینکه تا چه زمان روند کاهشی تولید ادامه یابد، به سطح قیمت بستگی دارد اما مسلم است که تولیدکنندگان شیل به قیمت‌های بالاتری نیاز دارند تا بتوانند دوباره تولید را بالا ببرند.

مجری «بلومبرگ» از کوهن درباره تولید مازاد عربستان سعودی و احتمال کاهش عرضه این کشور بنابر خواست اوپک پرسید. رئیس مرکز پژوهش‌ کالاهای انرژی در «بارکلیز» در جواب تصریح کرد: رفتاری که در گذشته از عربستان سعودی دیده‌ایم، تا حدودی تلافی‌جویانه بوده است.

کوهن اضافه کرد: چیزی که عربستان می‌خواهد ببیند این است که حتی اگر هم توافقی بین عربستان و اوپک صورت گیرد، سایر اعضای اوپک نیز از تولیدشان بکاهند.

به گفته مجری‌«بلومبرگ» بسیاری از ناظران، عامل اصلی پایین‌برنده قیمت نفت را تولید مازاد می‌دانند اما کمتر از تقاضا صحبت می‌شود. وی از کوهن پرسید که آیا داده‌های مربوط به تقاضا خارج از چین حاکی از‌ آن است که تقاضای نفت چین با چنان سرعتی کاهش می‌یابد که بتوان آن را نیز یکی از عوامل مؤثر در کاهش قیمت به حساب آورد؟

کوهن تصریح کرد: وقتی درباره تعادل بازار صحبت می‌کنیم، این موضوع نیز اهمیت پیدا می‌کند. از نظر ما حجم بسیار زیادی نفت وارد چین شده است اما باید این نکته را در نظر داشت که تقاضای نفتی چین، فقط محدود به همان ۱۰ میلیون بشکه در روز نمی‌شود؛ بلکه در فضای کلی بازار و احساس اعتماد نیز تأثیر دارد.

وی همچنین قیمت نفت را پس از ایجاد تعادل در بازار تا سال ۲۰۱۶ در میانه‌های بازه ۶۰ تا ۷۰ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرد.