یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۵ : ۰۵
خانه / نفت / قیمت نفت تا ۵ سال آینده به کجا می‌رود؟
۱۳۹۴/۰۶/۱۶
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد

قیمت نفت تا ۵ سال آینده به کجا می‌رود؟

قیمت نفت تا ۵ سال آینده به کجا می‌رود؟

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، پیش بینی قیمت نفت برای سالهای ٢٠١۵ تا ٢٠٢٠ را بر اساس سناریوهای مختلف بررسی کرد.

به گزارش خبرانرژی، دفتر مطالعات انرژی صنعت و معدن مرکز پژوهشهای مجلس اعلام کرد: بررسی نظرات و دیدگاههای متعدد اقتصادی درباره وضع بازار نفت در سال ٢٠١۵ و سالهای آتی نشان می‌دهد که شاخصهای اقتصادی با آهنگ آرام و روبه‌جلو درحرکت‌اند و گروهی از متخصصین بازار، تقاضای نفت را که یکی از مؤلفه‌های اثرگذار است، نیز همچنان رو به افزایش – البته با روند نه‌چندان پرشتاب – تصویر می‌کنند.

 

این گزارش می‌افزاید: دورنمای رشد اقتصادی از سال ٢٠١٣ تاکنون نشان می‌دهد که رشد اقتصادی روند ثابتی را طی کرده و این میزان در سال ٢٠١۵ با ۰٫۱ درصد کاهش نسبت به دو سال گذشته به ٣,٣ درصد و در سال ٢٠١۶ با روندی افزایشی به ٣.٧ درصد خواهد رسید.

بر اساس این گزارش کاهش قیمتهای نفت که بعد از ژوئن ٢٠١۴ اتفاق افتاد از فشارهای قیمتی و آسیبهای برونی بر کشورهای نوظهور واردکننده نفت که باری بر سیاستهای پولی تحمیل می‌کند، کاسته است. در میان کشورهای صادرکننده نفت نیز به‌تبع پایین آمدن درآمدهای نفتی، لازم است، هزینه‌های عمومی مجدداً تنظیم و اصلاح شوند.

 

لذا انتظار می‌رود در کنار عوامل کاهنده و اثرگذار کاهش قیمت نفت نظیر، سرمایه‌گذاری بر انرژیهای تجدید پذیر، افزایش رکود عرضه نفت غیر اوپک، کاهش غیرمنتظره روند رشد تقاضا، گسترش فناوریهای استخراج نفت شیل، تولید بیوسوختها در جهانروند رشد قیمتها در سالهای آتی با سرعت کندتری پیش رود. پیش بینیهای متعدد در خصوص قیمت نفت، مبتنی بر روند کند و نسبی است که این رویه به تخمین صندوق بین‌المللی پول باقیمت فرضی بازارهای آتی در سال ٢٠١۵ معادل ۵۸٫۷۸   دلار به ازای هر بشکه و در سال ٢٠١۶ معادل ۶۴٫۲۲ دلار به ازای هر بشکه خواهد بود.