یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۴ : ۱۱
خانه / آب / لغو تحریم‌ها تهدیدی برای تولید‌کنندگان داخلی است
۱۳۹۴/۰۷/۰۷
رییس مرکز پشتیبانی صنایع آب و برق و توسعه صادرات وزارت نیرو:

لغو تحریم‌ها تهدیدی برای تولید‌کنندگان داخلی است

لغو تحریم‌ها تهدیدی برای تولید‌کنندگان داخلی است

رییس مرکز پشتیبانی صنایع آب و برق و توسعه صادرات وزارت نیرو گفت: با توجه به این‌که در زمان پساتحریم محصولات خارجی با کیفیت بالا و قیمت پایین وارد کشور می‌شود باید گفت که اگر تولید‌کنندگان داخلی ارتقاء کیفیت نداشته باشند از دور رقابت خارج می‌شوند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، همایون حائری در نشست تخصصی حمایت از ساخت داخل و توسعه صادرات و خدمات فنی و مهندسی که در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی آب و فاضلاب برگزار شد، اظهار کرد: وزارت نیرو سال گذشته ۹۰ درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی را به خود اختصاص داد، اما با توجه به توانایی داخل کشور می‌توان گفت که این میزان به هیچ وجه در حد توانایی صنایع داخلی نیست و باید این میزان ارتقاء یابد.

 

وی با بیان این‌که اگر تحریم‌ها برداشته شود، صنایع تولید‌کننده داخلی ممکن است دچار مشکل شود، گفت: با توجه به این موضوع باید فضا کنترل شده و از صنایع داخلی و خدمات فنی و مهندسی کشور حمایت شود.

 

رییس مرکز پشتیبانی صنایع آب و برق و توسعه صادرات وزارت نیرو با بیان این‌که تاکنون ۶٫۶ میلیارد دلار برای ۱۰۰ پروژه خدمات فنی و مهندسی اعتبار در نظر گرفته شده، گفت: این در حالی است که باید این مبلغ به منظور بالارفتن کیفیت برای تعداد کمتری پروژه تخصیص یابد.

 

حائری با اشاره به یکی از برنامه‌هایی که از طریق سندیکای برق آغاز شده، گفت: از جمله برنامه‌های این سندیکا حمایت از تولید بر مبنای دانش بومی بوده است، لذا ما باید این برنامه را در دیگر بخش‌های آب و برق دنبال کنیم، یعنی باید با ارتقاء کیفیت بتوانیم با کشورهای دیگر توان رقابت را ایجاد کنیم.

 

وی با بیان این‌که می‌توانیم توان رقابت خود را تا ۱۰ برابر بیش از این ارتقاء دهیم، ادامه داد: باید با کمک بخش خصوصی صنعت آب و برق در یک فضای رقابتی قرار داد تا بتوانیم از این طریق وارد بازار‌های خارجی شویم.

 

به گفته رییس مرکز پشتیبانی صنایع آب و برق و توسعه صادرات وزارت نیرو برای حل این موضوع یعنی حمایت از تولید‌کننده‌ای که محصول باکیفیت ارائه می‌دهد باید در ابتدا مشکلات آنها را حل کرد یعنی ما باید مشکلات بانکی، گمرک، فاینانس، صدور ضمانت‌نامه را برای ارتقاء فعالیت بخش خصوصی حل کنیم وهمچنین به جایی برسیم که کارفرمایان تردیدی در پروسه ساخت داخل نداشته باشند و تولید‌کنندگان نیز با قضاوت منطقی آمادگی رقابت با کالاهای خارجی را داشته باشند.

 

وی ادامه داد: تا زمانی که تولید‌کننده آماده نباشد صرفا کمک وزارت نیرو نیز مساله‌ای را حل نمی‌کند، لذا امیدواریم در فضای بعد از تحریم صنعت آب و برق که دارای پتانسیل بالایی است بتواند سهم بیشتری را در حوزه صادرات به خود اختصاص دهد.

 

حائری با بیان این‌که صنعت آب و برق می‌تواند میزان صادرات خود را تا چند برابر ارتقاء دهد، افزود: در روزهای آتی نشستی را با حضور فعالان بخش خصوصی برای رسیدگی به حل این مشکلات و ارتقاء این صنعت برگزار می‌کنیم و امیدواریم که بخش اعظمی از مشکلات صنعت آب و برق به زودی حل شود.