سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۰۶ : ۰۳
خانه / نفت / محموله‌های نفت خام از بابک زنجانی پس گرفته شد
۱۳۹۴/۰۲/۱۹
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت اعلام کرد

محموله‌های نفت خام از بابک زنجانی پس گرفته شد

محموله‌های نفت خام از بابک زنجانی پس گرفته شد

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت درباره محموله‌های نفتی بابک زنجانی گفت: محموله‌های نفت خام و میعانات گازی را پس گرفته‌ایم که محموله‌های نفت خام به طور کامل به فروش رسیده و نیمی از میعانات گازی را نیز به فروش رساندیم، اما محموله‌های نفت کوره توسط بابک زنجانی به فروش رسیده است.

به گزارش اژانس خبری انرژی، سید محسن قمصری ،در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارزش دلاری محموله های نفتی پس گرفته شده از بابک زنجانی چقدر بوده و آیا این میزان بخشی از بدهی وی را پوشش می دهد؟تصریح کرد:اکنون اطلاع دقیقی از ارزش محموله های فروخته شده وحجم آنها در اختیار ندارم، اما بدهی وی به نفت بابت نفت کوره و سایر مراوداتی است که در گذشته داشته است.

مدیر امور بین االملل شرکت ملی نفت درباره از سرگیری سوآپ و اینکه شرکت ملی نفت رقیب نیکو شده است،اظهار کرد:اصلا بحث رقابت مطرح نیست،نیکو یکی از شرکت های فرعی شرکت نفت است و اکنون هیات مدیره تصمیم گرفته که شرکت ملی نفت سوآپ را انجام دهد.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا درست است که گفته می شود نیکو در پرونده بابک زنجانی نقش دارد و پول نفت را دریافت کرده است؟ اظهار کرد:ظاهرا فروش از طریق نیکو بوده و نقشی به آن صورت نداشته است، اما پول به حساب نیکو واریز نشده و اگر واریز شده بود گفته می شد زیرا نیکو میلیاردها دلار برای ما فاینانس کرده است.

قمصری در ادامه درباره صادرات گاز به اروپا و اظهارات وزیر نفت مبنی براین که اروپایی ها به دنبال ارزان خریدن هستند، خاطرنشان کرد:با توجه به اینکه قیمت گاز اکنون افت کرده است صادرات گاز به اروپا اقتصادی نیست.

وی با اشاره به اینکه صادرات گاز با قیمت های ۵ دلار اقتصادی نیست، خاطرنشان کرد:سخت است که بگوییم اگر نفت به چه قیمتی برسد صادرات گاز اقتصادی خواهد بود.

مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت در پاسخ به اینکه قیمت مناسب برای نفت در حال حاضر چقدر است؟ گفت:قیمت مناسب، قیمتی است که پالایشگران راضی باشند، اکنون پالایشگران از قیمت فعلی ناراضی هستند قیمت ۷۰ تا ۸۰ دلار آنها را راضی می‌کند.

قمصری در پاسخ به اینکه پیش بینی شما از قیمت نفت طی شش ماه آینده چقدر است؟ تصریح کرد:با توجه به اینکه بازار در حال مدیریت شدن است و عوامل بازار اثری روی بازار ندارند، پیش بینی سخت است. اما فکر می کنم که در سال ۲۰۱۵ قیمت ها به بیش از ۷۰ دلار نرسد.

قمصری با بیان اینکه سه سال است که در تحریم مستقیم ظالمانه غربی‌ها هستیم، گفت: از نظر من تحریم مربوط به خریداران است و کسانی که وارد خرید نفت خام ایران شدند از سوی غربی ها جریمه شدند.

مدیر امور بین االملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه ما در مذاکرات ۱+۵ آزادی خرید نفت ایران را دنبال می کنیم، اضافه کرد: تغییر در نوع انرژی های مصرفی ایجاد شده و تمایل بیشتر روی سرمایه‌گذاری نفت سنگین است، بنابراین با توجه به قیمت مناسب ذغال سنگ تا حدودی توانسته جای انرژی‌های فسیلی را بگیرد.

وی ادامه داد: شکل بازارها طی سالهای اخیر تغییر کرده و محدودیت مصرف انواع پارازایلینها و ترکیبات پلاستیک محدود شده است و همین امر قیمت نفت خام های سبک را تحت تاثیر قرارداده است.

قمصری با اشاره به اینکه ما معتقد هستیم قیمت‌های جهانی نفت خام مدیریت می‌شود، گفت: طی یک دهه اخیر قیمت‌ها به گونه ای مدیریت شده که سرمایه گذاری ها در این حوزه صرفه اقتصادی داشته باشد.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه پیش بینی می کنیم قیمت نفت در نیمه ٢٠١۵ حدود ٧٠ دلار باشد، تصریح کرد: متوسط فروش نفت ایران به طور سنتی، کمی بیش از یک میلیون بشکه است.

وی از تسویه بدهی اسپانیا و شرکت توتال به ایران خبر داد و گفت: بدهی یونان، ایتالیا و شرکت چند ملیتی شل به ایران در مجموع ۴ میلیارد دلار است که هنوز تسویه نشده است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره مقدار کنونی فروش نفت خام ایران گفت: فروش نفت بر اساس بودجه و آنچه خریداران نفت که هم اکنون تعداد معدودی از پالایشگران سنتی اجازه خرید نفت ایران را دارند، بیش از یک میلیون بشکه در روز است.

قمصری درباره اولویت فروش نفت ایران و همینطور فروش به کشورهای اروپایی نیز گفت: بازار آسیا به دلیل نزدیکی و بعد مسافت اولویت اول فروش نفت ایران است، همانگونه که پیش از تحریم نیز ۶٢ درصد نفت ایران به آسیا صادر می شده است.

وی افزود: اگر تحریمها برداشته شود به طور قطع این تناسب رعایت می شود.

قمصری درباره این که آیا در طول برگزاری بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با مشتریان نفت خام به خصوص از شرکتهای غربی مذاکراتی انجام شده است گفت: بله؛ با چند مشتری از شرکتهای غربی مذاکراتی انجام شده است. ضمن این که ما با همه خریداران غربی در طول دوران تحریم ارتباط و مذاکره داشتیم و آنها آماده خرید نفت ایران بلافاصله پس از تحریمها هستند.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در این خصوص که با برداشته شدن تحریمها ایران چه میزان پتانسیل برای فروش نفت خود خواهد داشت، افزود: شرایط بازار نسبت به سه سال قبل تفاوت های زیادی کرده است اما ما می توانیم بلافاصله تا ۵٠٠ هزار بشکه فروش نفت ایران را افزایش دهیم اما بیشتر از آن غیر ممکن نیست و زمان می برد؛ ضمن این که باید شرایط بازار را نیز ارزیابی کنیم.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره نحوه تعامل و همکاری با بخش خصوصی نیز گفت: ما می توانیم با بخش خصوصی دو نوع همکاری داشته باشیم، نخست بحث بازگرداندن وجوه نفتی ایران است که بخش خصوصی می تواند با زنجیره تهاتر این موضوع را برای ما تسهیل کند و دوم بخش خصوصی باید تلاش کند در نقاط مختلف جهان بازار مصرف ایجاد و سهمی از این بازار دریافت کند.

وی افزود: نقش امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در این همکاری می تواند این گونه باشد که ما تامین کننده نفت خام برای این شرکتها برای توزیع در نقاط مصرف جهان باشیم.

قمصری با بیان این که بخش خصوصی ما هم اکنون به دنبال این است که نفت را با قیمتی ارزانتر از ما خریداری کند و با ٢ دلار بیشتر بفروشد، تصریح کرد: این موضوع نمی تواند نشان دهنده توانایی بخش خصوصی در تجارت جهانی انرژی باشد و آنها باید بپذیرند که در بازار ریسک کنند و تنها به دنبال واسطه گری و دلالی نباشند که بدون شک اگر این گونه باشد در بازار انرژی نقشی نخواهند داشت.