دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۲ : ۰۷
خانه / برق / مدیرعامل توانیر: استفاده از فاینانس بهترین راه برای توسعه شبکه برق کشور است
۱۳۹۵/۱۲/۲۱

مدیرعامل توانیر: استفاده از فاینانس بهترین راه برای توسعه شبکه برق کشور است

مدیرعامل توانیر: استفاده از فاینانس بهترین راه برای توسعه شبکه برق کشور است

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: در شرایطی که دولت با محدودیت شدید منابع مالی مواجه است، بهترین راه برای توسعه شبکه برق، استفاده از فاینانس (تامین مالی در قالب وام به‌منظور عملیات معین به کشوری) برای جذب سرمایه‌گذاری است.

به گزارش خبرانرژی به نقل از ایرنا، آرش کردی روز شنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی افزود: اتحاد مدیریتی و همدلی و هم‌افزایی مدیران اجرایی در آذربایجان شرقی و حساسیت ویژه مدیریت ارشد استان نسبت به مسائل صنعت برق در سطح کشور نمونه است.
وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در زمینه جذب سرمایه گذار از استان‌های موفق کشور است، ادامه داد: همسایگی با چند کشور از جمله مزیت‌های این استان است که می‌تواند در توسعه صنعت برق کشور نیز موثر باشد، اما تاکنون این ظرفیت، مغفول مانده است.
مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه شبکه برق آذربایجان، یک شبکه حاشیه‌ای در شمال کشور نیست، گفت: می‌تواند به یک شبکه تبادلی در سطح منطقه تبدیل شود که لازمه آن وجود زیرساخت‌های قوی و پایدار است.
وی با بیان اینکه اهمیت برق در زندگی مردم قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست، افزود: حوادث اخیر خوزستان و شمال کشور نشان داد که اگر توجه ویژه و کلان به صنعت برق نشود کانون‌های بحرانی بالقوه زیادی در کشور داریم.
کردی همچنین از کاهش چهار درصدی تلفات شبکه برق کشور و افزایش تولید برق در سه سال گذشته خبر داد و گفت: دولت یازدهم در شرایط سخت و بحرانی، واقعا کارهای بزرگی کرده، اما عملکرد آن به خوبی انعکاس نیافته و در رسانه‌ها و افکار عمومی مظلوم واقع شده است.

*** تامین دو هزار مگاوات نیاز برق آذربایجان شرقی در افق ۱۰ ساله
استاندار آذربایجان شرقی هم در این دیدار با تاکید بر اینکه تامین برق، ضرورت صنعت و تولید استان است، گفت: نیاز برق استان در افق ۱۰ ساله، دو هزار مگاوات خواهد بود که وضعیت تولید ۱۴۰۰ مگاوات آن مشخص شده است.
به گزارش ایرنا، اسماعیل جبارزاده افزود: در دولت گذشته به دلایل مختلف، هیچ سرمایه‌گذاری در صنعت برق استان انجام نشده بود و در بحث تامین برق صنایع مشکل داشتیم.
وی ادامه داد: در جریان زلزله ارسباران نیز تمام موجودی انبارهای برق استان مصرف شده بود و با وجود اینکه مسئولان وقت قول داده بودند که تجهیزات مورد نیاز را جبران کنند اما کار خاصی صورت نگرفت.
جبارزاده گفت: در این شرایط به طور عملی توان پشتیبانی شرکت‌های برق استان گرفته شده بود و آینده خوبی برای صنعت برق استان متصور نبود.
وی اظهار کرد: در آغاز به کار دولت یازدهم، با گزارش وضعیت برق استان به وزیر نیرو، نیازهای استان را اعلام کردیم که خوشبختانه تاکنون کارهای خوبی در این حوزه انجام شده است.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه احداث نیروگاه‌های جدید در استان ضروری است، افزود: تولید برق استان در حال حاضر برای تامین نیازها کافی نیست و افزایش ظرفیت تولید باید هرچه زودتر عملیاتی شود.
وی با اشاره به کسب رتبه‌های برتر کشوری توسط شرکت‌های تولید و توزیع برق استان، خواستار تجهیز انبارهای برق و حمایت ویژه از این شرکت‌ها از نظر نیروی انسانی شد.
مصرف انرژی برق استان آذربایجان شرقی با برخورداری از حدود سه میلیون و ۸۰۰هزار نفر جمعیت یک هزار و ۳۵۰ مگاوات در سال گذشته بود که پیش بینی شده این میزان مصرف در سال جاری افزایش هشت درصدی داشته باشد.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>