دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۵۹ : ۰۴
خانه / گاز / مدیرعامل پتروشیمی جم: ۴۰ درصد از گاز متان در مصارف خانگی هدر می رود
۱۳۹۵/۱۲/۲۲

مدیرعامل پتروشیمی جم: ۴۰ درصد از گاز متان در مصارف خانگی هدر می رود

مدیرعامل پتروشیمی جم: ۴۰ درصد از گاز متان در مصارف خانگی هدر می رود

مدیر عامل پتروشیمی جم با بیان اینکه تخفیف در نرخ خوارک پتروشیمی ها رانت محسوب نمی شود گفت: با تحویل گاز متان به واحد های پتروشیمی بستر تحول و توسعه در درآمد ملی محیا خواهد شد .

سید حسین میرافضلی مدیر عامل پتروشیمی جم گفت: در کشور ما سالانه  حدود ۲۷۰ میلیارد متر مکعب گار متان تولید می شود که حدود ۵درصد از آن در صنعت پتروشیمی به محصولات با ارزش افزوده بالاتر تبدیل می شود و مابقی در نیروگاه ها و مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در بخش نیروگاه و مصارف خانگی شاهد هدر رفت ۴۰ درصدی گاز متان هستیم و متاسفانه تاکنون هیچ کارشناسی در این خصوص اظهار نظر نکرده است حتی نمایندگان مجلس و افکارعمومی بر روی آن بحث نمی کنند که چرا سرمایه ملی از این طریق به هدر و نابود می شود .میزان هدر رفت گاز در مصارف خانگی و نیروگاهی حدود ۱۰۰ میلیارد مترمکعب است موضوعی که کمتر به آن پرداخته می شود و کسی از هدر رفت آن سخن نمی گوید که چرا سرمایه ملی نابود می شود اما ۵% درصد گاز متان که در صنعت پتروشیمی به محصولات با ارزش افزوده بالا تبدیل می شود ، یعنی گازی که تنی ۱۳۰ دلار به محصول تنی ۲۵۰ تا ۵۰۰ دلار تبدیل می شود جنجال می شود دائم عده ای داد سخن برمی آورند که تامین نیاز صنعت پتروشیمی رانت است .

میر افضلی اظهار داشت : گاز متان که در شرایط کنونی تنی ۱۳۰ دلار به فروش می رسد در صنعت پتروشیمی با نرخ ۵/۸ سنت به محصولاتی با تنی ۲۵۰تا۵۰۰ دلار تبدیل می شود این در حالی است که این گاز برای مصارف نیروگاهی و خانگی با نرخ ۲ تا۳ سنت در اختیار آن ها قرار می گیرد و این جُک تاثر برانگیز اقتصاد ایران است.! این در حالی است که در دولت اصلاحات قیمت گاز متان حدود ۵/۲ سنت بود و این بستری شد برای اینکه ده ها میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری شد نتیجه آن را می بینیم که صنعت پتروشیمی در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارزش افزوده برای کشور ایجاد می کند.

وی تصریح کرد: اختصاص ۹۰درصد از تولیدات گاز متان به مصارف نیروگاهی و خانگی در آمدی در حدود ۴میلیارد دلار در سال را نصیب دولت می کند و این در حالی است که اگر این گاز در اختیار واحد های پتروشیمی قرار بگیرد این مبلغ به ۳تا۴ برابر افزایش پیدا خواهد کرد , علاوه بر آن اشتغالزایی که در این صنعت وجود دارد و نیز مالیاتی که دولت می تواند از این طریق کسب نماید قابل مقایسه نخواهد بود ،در حال حاضر گاز پروپان و بوتان را در قالب LPG    با قیمت ۴ میلیارد دلار صادر می شود در حالی که این گاز را می توان به مواد با ارزش بالاتر تبدیل کرد .

میرافضلی با بیان اینکه ما درحال حاضر چگونه از گاز متان و سایر گازها از جمله پروپان و بوتان استفاده می کنیم اظهار کرد: گاز متان را غالبا در مصارف خانگی و نیروگاهی می سوزانیم  در حالی که می توانیم با استفاده از حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب گاز متان  در صنعت پتروشیمی درآمد ملی را تا ۲۵ میلیارد دلارافزایش دهیم .

مدیر عامل پتروشیمی جم در پایان افزود: در کنار این مسائل ارتقا سطح دانش کشور در صنعت پتروشیمی می تواند موتور متحرکی برای اقتصاد کشور باشد  به این جهت که واحد ها مدام در حال خرید تجهیزات و قطعات هستند و بخش عمده اس از آن توسط شرکت های داخلی تامین می شود  و همین امر باعث رشد صنایع داخلی خواهد شد . مالیات بر ارزش افزوده ای که دولت می تواند از محصولات تولیدی پتروشیمی دریافت کند و گردش درآمد حاصل از آن اعتبار کشور را نیز افزایش خواهد داد .

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>