یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۵ : ۱۱
خانه / برق / مدیریت هوشمند انرژی در کشور در انتظار مدل مالی است
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
مدیرعامل توانیر:

مدیریت هوشمند انرژی در کشور در انتظار مدل مالی است

مدیریت هوشمند انرژی در کشور در انتظار مدل مالی است
کردی

مدیرعامل توانیر گفت: طرح فهام توانسته است یک مدل بومی مناسب باشد، چرا که امکان پوشش ۳۲ میلیون مشترک برق را فراهم می‌کند، اما برای اجرای آن نیازمند یک مدل مالی مناسب هستیم.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، آرش کردی امروزدر حاشیه مراسم افتتاحیه رسمی اجرای مرحله اول پایلوت طرح فهام (فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی) با اشاره به این طرح اظهار کرد: برای اجرای این طرح یک وفاق ادراکی بین تمام سازمان‌های ذیربط به وجود آمد که همین مساله نیز باعث شد صنعت برق علی‌رغم پیچیدگی‌های روز‌افزون ارتقاء خوبی داشته باشد.

 

وی با بیان این‌که صنعت برق روزانه در حال تغییر و تحول است، گفت: صنعت برق امسال با سال‌های قبل قابل مقایسه نیست، چرا که با ارتقاء تکنولوژی همراه شده است.

 

کردی با اشاره به کنتورهای هوشمند اظهار کرد: براساس تمهیدات اندیشیده شده توانستیم از تجربه کشورهای دنیا در این زمینه استفاده کنیم و از این طریق بتوانیم موجب ارتقاء صنعت برق کشور شویم.

 

مدیر عامل توانیر با بیان این‌که کامل‌ترین و بهترین مدل در این زمینه در کشورهای فرانسه و اسپانیا وجود دارد، گفت: این کشور‌ها از همان ابتدا مطالعات دقیق و اساسی در این زمینه انجام دادند.

 

وی با بیان این‌که انتظارات ما از طرح فهام یکساله نیست، گفت: برای اتمام این طرح و به سرانجام رسیدن آن یک برنامه شش ساله نیاز است.

 

کردی ادامه داد: براساس بررسی‌های انجام شده در کشور توانستیم به یک مدل بومی مناسب دست یابیم، اما باید بتوانیم یک مدل مالی مناسب برای این طرح پیش‌بینی کنیم چرا که در غیر این صورت نمی‌توان مراحل اجرای طرح را کامل کنیم.

 

مدیر عامل توانیر با اشاره به فعالیت‌های صنعت برق گفت: این صنعت چندین قدم نسبت به صنایع دیگر جلوتر است و تاکنون اقدامات زیربنایی برای طرح فهام انجام شده است که از جمله آن می‌توان به ایجاد استاندارد‌سازی در کنترل‌های دیجیتالی اشاره کرد.

 

وی ادامه داد: مشخصات فنی و اولیه برای کنتورهای هوشمند تاکنون انجام شده، اما مساله‌ی قابل تامل این است که باید یک تغییر رویکرد درباره‌ی طرح فهام ایجاد شود.

 

کردی با بیان این‌که قبل از اجرای این طرح مسائل فنی و تکنیکی آن به صورت کامل استخراج شود، اظهار کرد: این مساله موجب می‌شود تا در مرحله‌ی اجرا با مشکلی روبه‌رو نشویم.

 

مدیر عامل توانیر با بیان این‌که صنعت برق برای شروع این طرح آماده است، اظهار کرد: البته هنوز برخی نکات برای رسیدن به اهداف کلی باقی مانده است که مهم‌ترین آن ایجاد یک مدل مالی برای طرح فهام است.

 

استفاده از کنتورهای ساخت داخل در طرح فهام

 

مدیر عامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران نیز گفت: در طرح فهام تماما از کنتورهای ساخت داخل استفاده می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، سیدحسین سجادی مدیر عامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) در حاشیه مراسم افتتاح رسمی اجرا مرحله اول پایلوت طرح فهام با بیان اینکه امروز شاهد راه اندازی فاز اجرایی مرحله اول طرح فهام هستیم،اظهار کرد:در این طرح از توانمندی های ساخت داخل استفاده شده است علاوه بر این نیزبا استفاده از طرح فهام شاهد کاهش پیک و تلفات شبکه و ارتباط دو سویه بین مردم و خدمات دهندگان انرژی خواهیم بود.

 

وی با بیان اینکه این طرح در ۵ شهر تهران، مشهد، اهواز، بوشهر و زنجان به‌صورت آزمایشی با استفاده از یک میلیون کنتور مورد استفاده قرار گرفته است، گفت:مراحل مطالعاتی این طرح به طور کامل انجام شده و نرم افزار بومی آن تدوین و برنامه ریزی شده است.

 

مدیر عامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران با اشاره به کارهای پژوهشی این طرح اظهار کرد:زمان مطالعات این طرح حدود ۴ سال بوده و از سال ۹۱ کار اجرایی ان آغاز شده است.

 

سجادی با بیان اینکه کنتورهای مورد استفاده در این طرح تماما ساخت داخل خواهد بود، گفت: این طرح با هدف کاهش تلفات غیر فنی در شبکه،مدیریت تقاضا از طریق ارسال نرخ به مشترکین و تشویق آن‌ها به کاهش مصرف،مدیریت تقاضا از طریق کاهش دیماند و یا قطع برق مشترکین معین در شرایط بحرانی شبکه و مدیریت تقاضا در ساعت خاص با موافقت مشترک و پس از عقد قرار‌داد برنامه‌ریزی شده است.

 

وی ادامه داد: افزایش قابلیت اطمینان شبکه توزیع یا تشخیص سریع خطای شبکه توزیع، قرائت خودکار و قطع و وصل از راه دور کنتورها، امکان پیش‌بینی دقیق بار و پیش‌بینی فروش برق، ایجاد بستر مناسب برای راه‌اندازی بازار خرده‌فروشی برق از دیگر اهداف طرح فهام است.

 

مدیر عامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران با بیان این‌که این طرح قابلیت یکنواخت شدن کنتورها در سطح کشور، تسهیل در نصب، تعمیر، نگهداری و جایگزینی را دارد، گفت: این طرح موجب سهولت توسعه و ارتقاء سیستم در آینده، ایجاد بستر مناسب برای پیاده‌سازی شبکه هوشمند گاز و آب، ایجاد بستر و زیرساخت لازم برای انجام خدمات جانبی در راستای پیاده‌سازی دولت الکترونیک می‌شود.

 

سجادی ادامه داد: علاوه بر این طرح قابلیت تشخیص و کنترل تلفات برقی، برآورد کیفیت توان تحویلی به مشترک و ایجاد زیرساخت لازم برای اجرای طرح تولید پراکنده و استفاده از منابع تجدید‌پذیر انرژی را دارد.

 

وی با بیان این‌که وزارت نیرو توجه خوبی به این طرح داشته است، اظهار کرد: وزیر نیرو تاکیداتی را مبنی بر تشکیل کمیسیون راهبردی برای جهت‌گیری و نظارت بر طرح و همچنین تاسیس یک مرکز تحقیقات شبکه هوشمند در پژوهشگاه نیرو داشته که خوشبختانه این دو کار تاکنون به انجام رسیده است.