چهارشنبه,۲ اسفند, ۱۳۹۶ | ۵۲ : ۰۶
خانه / نفت / مذاکرات ایران و شرکت های اروپایی برای صادرات گاز در ماه آینده برگزار می شود
۱۳۹۴/۰۲/۲۳
معاون وزیر نفت خبر داد:

مذاکرات ایران و شرکت های اروپایی برای صادرات گاز در ماه آینده برگزار می شود

مذاکرات ایران و شرکت های اروپایی برای صادرات گاز در ماه آینده برگزار می شود

معاون وزیر نفت اعلام کرد: در ایام نمایشگاه نفت با شرکتهای اروپایی مذاکره شد و ماه آینده نیز با تعدادی دیگر از شرکتهای اروپایی دیدار خواهیم داشت.

به گزارش اژانس خبری انرژی،حمیدرضا عراقی با بیان اینکه این شرکت با سرمایه گذاران خارجی مذاکرات بسیاری داشته است، افزود: این مذاکرات تداوم دارد ولی تاکنون قراردادی در این زمینه امضا نشده است.

وی یادآور شد: این شرکتها برای فاینانس و سرمایه گذاری در زمینه ساخت خطوط لوله وارد مذاکره شده اند.

وزارت نفت به نقل از مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که هم اکنون فرصتهای سرمایه گذاری برای حضور این شرکتها تعریف شده و پس از دستیابی به تفاهم این موارد اجرایی می شوند.

براساس گزارش وزارت نفت، هم اکنون ظرفیت تولید سالانه ٢٢٠ میلیارد مترمکعب گاز در کشور وجود دارد و این مقدار تا سه سال آینده به ٣٣٠ میلیارد و در پایان برنامه ششم توسعه به ۴٠٠ میلیارد مترمکعب افزایش می یابد.

شرکت ملی گاز ایران امسال به ۴٫۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای ساخت شبکه های گازرسانی به شهرها و روستاها، ١,٨ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای توسعه شبکه گاز در استان سیستان و بلوچستان و ٢.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای تکمیل خط لوله ششم نیاز دارد.

در حاضر، ایران، صرفا به ترکیه گاز صادر می کند و قرار است که به زودی صادرات گاز به عراق نیز آغاز شود.

پاکستان کشور دیگری است که تمایل خود را برای واردات گاز از ایران اعلام و قراردادی را نیز امضا کرده، اما تاکنون اقدامی برای احداث خط لوله انتقال گاز انجام نداده است.

براساس قرارداد گازی تهران – اسلام آباد، تا سال آینده ایران باید به طور متوسط روزانه حدود ۲۱٫۵ میلیون مترمکعب گاز به پاکستان صادر کند و با وجود مراحل نهایی ساخت و آماده سازی خط لوله انتقال گاز ایران اما طرف پاکستانی هنوز ساخت لوله گاز در خاک کشور خود را آغاز نکرده است.

عمان مقصد دیگر گاز صادراتی ایران است. در جریان سفر اخیر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری به عمان، قرارداد صدور گاز به این کشور امضا شد، بدین ترتیب ایران با امضای این قرارداد وارد بازار خرده فروشی گاز شد.