یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۶ : ۱۱
خانه / دسته‌بندی نشده / مرحله مهم توسعه و تحقیق سانتریفیوژ نسل پیشرفته IR-8 آغاز شد
۱۳۹۵/۱۱/۰۹

مرحله مهم توسعه و تحقیق سانتریفیوژ نسل پیشرفته IR-8 آغاز شد

مرحله مهم توسعه و تحقیق سانتریفیوژ نسل پیشرفته IR-8 آغاز شد

سازمان انرژی اتمی در بیانیه ای اعلام کرد: مرحله مهمی از روند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای نسل پیشرفته IR-8 با تزریق گاز UF6 آغاز شد.

به گزارش خبرانرژی به نقل از روابط عمومی سازمان انرژی اتمی، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:
«بدینوسیله به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند،در پرتو الطاف الهی و در سایه همت و تلاش مستمر دانشمندان و متخصّصان این سازمان ، در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و در راستای ادامه برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران مرحله مهمّی از روند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای نسل پیشرفته IR-8 با تزریق گاز UF6 آغاز گردید.
این مرحله مهّم در تحقیق و توسعه غنی‌سازی در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر ادامه بدون محدودیّت تحقیق و توسعه و بر اساس حقوق و تعهدات کشورمان در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام ) صورت می‌گیرد.
سانتریفیوژهایIR-8 یکی از پیشرفته‌ترین سانتریفیوژهای طراحی و ساخته شده توسط دانشمندان کشورمان می‌باشد که آزمایش‌های مکانیکی خود را طی سه سال گذشته با موفقیت پشت سر گذاشته است. ظرفیت غنی سازی این ماشین حدود بیست برابر ظرفیت سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 که هم اکنون درحال کار هستند، می‌باشد.
سازمان انرژی اتمی ایران ضمن عرض تبریک به مناسبت این تحول مهّم در صنعت هسته‌ای کشور به پیشگاه مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری و ملّت شریف ایران، مجدداً تأکید می‌نماید که فعالیت‌های تحقیق و توسعه در تمامی عرصه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای از جمله غنی‌سازی بر اساس برنامه صنعتی تولید انواع سوختراکتورهای تحقیقاتی و قدرت در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بدون وقفه و بر اساس برنامه‌های پیش‌بینی شده ادامه خواهد یافت.»