چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۱۰ : ۰۴
خانه / نفت / مسجد سلیمان بیش از ۵ میلیارد بشکه نفت در جا دارد
۱۳۹۴/۰۳/۰۸
در همایش سالروز فوران اولین چاه نفت خاورمیانه اعلام شد

مسجد سلیمان بیش از ۵ میلیارد بشکه نفت در جا دارد

مسجد سلیمان بیش از ۵ میلیارد بشکه نفت در جا دارد

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگاز مسجدسلیمان گفت: میدان نفتی مسجدسلیمان که ١٠٧ سال پیش به تولید رسید و پیرترین میدان نفتی ایران و خاورمیانه محسوب می‌شود، ۵ میلیارد و ۴٠٠ میلیون بشکه نفت درجا دارد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،ابراهیم پیرامون عصر پنچشنبه (٧ خردادماه) در همایش بین‌المللی سالروز فوران اولین چاه نفت خاورمیانه در مسجدسلیمان، افزود: نفت درجای این میدان ۶ میلیارد و ۶٠٠ میلیون بشکه برآورد شده بود که از زمان به تولید رسیدن در پنجم خردادسال ١٢٨٧ تاکنون حدود یک میلیارد و ٢٠٠ هزار بشکه آن معادل ١٧,۵ درصد برداشت شده است.

وی با اشاره به این‌که نخستین چاه نفت در میدان نفتی مسجدسلیمان در عمق ٣۶٠ متری با تولید ۵٠٠ بشکه در روز به بهره‌برداری رسید و این میدان سر آغاز فعالیت صنعت نفت در کشورمان شد، اظهارکرد: در میدان نفتی مسجدسلیمان ٣۶٧ حلقه چاه حفر شده است که در زمان حاضر ١۶ حلقه آن فعال است.

پیرامون ادامه داد: با توجه به ذخایر درجای این میدان، با کاربست روشها و فناوریهای نوین فنی می‌توان در سالهای آینده در زمینه تولید درصد دیگری نفت از این میدان اقدام کرد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت وگاز مسجدسلیمان با اشاره به وجود دومین مخزن گاز ترش جهان با ظرفیت دو تریلیون فوت مکعب گاز با درصد هیدروژن سالفوره (گوگرد) ٢۵ درصد موسوم به مخزن ژوراسیک، گفت: در این مخزن ۶ حلقه چاه حفر شده است و روزانه ١١٠ میلیون فوت مکعب گاز از آن استخراج و از طریق خط لوله به پتروشیمی رازی ارسال می‌شود.

وی با اشاره به استمرار فعالیت شرکت نفت در مسجدسلیمان از سال ١٣٧٨ تحت عنوان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، افزود: گستره عملیاتی این شرکت هم اکنون در وسعت ٢٧ هزار کیلومتر مربع در شمال استان خوزستان تمرکز دارد و در این موقعیت جغرافیایی ١٣ میدان نفتی، ۶ مخزن نفتی و ۵ مخزن گازی وجود دارد که ۶ درصد ذخایر نفت کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

پیرامون ظرفیت تولید نفت درحوزه عملیاتی این شرکت در زمان حاضر ١۵٠ هزار بشکه در روز عنوان و اظهارکرد: این شرکت ١۶ کارخانه بهره‌برداری دارد که برنامه نوسازی آنها و توسعه واحدهای جدید در منطقه هم اکنون در دست اجراست.

مدیرعامل شرکت نفت وگاز مسجدسلیمان درباره فعالیتهای عام‌المنعفه این شرکت در راستای عمران و آبادانی شهرها و روستای همجوار تاسیسات نفت وگاز، گفت: این شرکت در جهت رفاه عمومی در چارچوب سیاستهای وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران با اهتمام شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اقداماتی در بخش راهسازی، ایجاد فضاهای فرهنگی، آموزشی، بهداشتی و زیست محیطی در حد امکانات خود داشته است که این فعالیتها در حدود یک دهه گذشته شتاب گرفته و همچنان در دستور کار شرکت قرار دارد.

همایش بین المللی روز مسجدسلیمان به مناسبت پنجم خرداد سالروز فوران نخستین چاه نفت در خاورمیانه روز پنجشنبه (٧ خردادماه ) در زادگاه نفت ایران برگزار شد.

نخستین حلقه چاه نفت خاورمیانه پنجم خردادماه سال ١٢٨٧ به عنوان چاه شماره یک در مسجدسلیمان فوران و به تولید رسید.