یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۰۹
خانه / نفت / مشتری اروپایی نفت ایران در دوران تحریم، وارداتش را افزایش داد
۱۳۹۵/۱۱/۰۶

مشتری اروپایی نفت ایران در دوران تحریم، وارداتش را افزایش داد

مشتری اروپایی نفت ایران در دوران تحریم، وارداتش را افزایش داد

ترکیه مشتری اروپایی نفت ایران در دوران تحریم، پس از برجام نیز خرید نفت خود را از کشورمان افزایش داد و میانگین ۱۱ ماهه واردات این کشور از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی ( ۱۲ دی ۹۴ )تا پایان نوامبر (۱۰ آذر ۹۵) به ١٢۶ هزار بشکه در روز رسید.

به گزارش خبرانرژی، ترکیه به عنوان کشور نیمه آسیایی- نیمه اروپایی در زمان تحریم از خریداران معدود نفت ایران بود که روزانه بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری داشت، اما در پساتحریم، میزان واردات نفت این کشور افزایش یافت.
پس از اجرای برجام و رفع تحریم، علاوه بر آغاز صادرات نفت به خریداران جدید اروپایی، میزان صدور نفت به خریداران سنتی نیز رو به افزایش گذاشت.
اکنون، علاوه بر ترکیه، کشورهای جدیدی به فهرست خریداران نفت ایران در اروپا اضافه شده اند به گونه ای که میانگین صادرات روزانه نفت ایران به اروپا به حدود ۷۱۰ هزار بشکه رسیده است.
بر اساس گزارش ها، ایران در ماه نوامبر ۲۰۱۶ (آبان- آذر) روزانه به طور میانگین ۷۱۰ هزار بشکه نفت به اروپا صادر کرد، کشورهای فرانسه، اسپانیا، یونان، ایتالیا، لهستان، ترکیه، رومانی و هلند از مشتریان شاخص نفت ایران در دوره مورد بررسی محسوب می شوند.
وزارت نفت به نقل از خبرگزاری ترند آذربایجان، گزارش داده است: ١١ ماهه سال ٢٠١۶ میلادی، ایران در مجموع پنج میلیون و ۶٨٩ هزار و ۵٨١ تن نفت به ترکیه صادر کرده است.
نهاد نظارت بر بازار انرژی ترکیه اعلام کرده است: رقم یاد شده، معادل ١٢۶ هزار و ۵۶ بشکه در روز است.
پایان تحریم های از آغاز سال ٢٠١۶ میلادی، ایران با افزایش خیره کننده تولید و صادرات نفت خود توانست بسیاری از کارشناسان غربی را حیرت زده کند.
به گزارش خبرانرژی، بررسی ها نشان می دهد که تاکنون حدود ۱۵ شرکت اروپایی پس از اجرای برجام، اقدام به خرید نفت از ایران کرده اند.
هم‌اکنون عمده خریداران اروپایی نفت ایران شامل شرکت‌های توتال فرانسه، ساراس ایتالیا، هلنیک پترولیوم یونان، لوک اویل روسیه، سپسای اسپانیا، انی ایتالیا و تاپراش ترکیه است که قراردادهای بلند مدت با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده‌اند.
یک سال اخیر به طور میانگین روزانه ۱۶۰ هزار بشکه نفت توسط توتال فرانسه، ۶۰ هزار بشکه توسط هلنیک پترولیوم یونان،۳۰ تا ۶۵ هزار بشکه ازسوی ساراس، حدود ۸۰ هزار بشکه توسط لوک اویل روسیه، ۶۰ هزار بشکه از سوی «سپسا» اسپانیا و حدود ۱۵۰ هزار بشکه نفت توسط «توپراش» ترکیه خریداری شده است که پیش‌بینی می‌شود این روند برای سال ۲۰۱۷ میلادی هم تمدید شود.
شرکت ملی نفت ایران به تازگی قرارداد ١٠٠هزار بشکه‌ای فروش نفت با شرکت انی ایتالیا برای سال ٢٠١٧ میلادی امضا کرد که از ابتدای ژانویه (دی ماه) سال جدید میلادی این قرارداد هم عملیاتی شد.
کنار قراردادهای بلندمدتی که به آنها اشاره شد، برخی شرکت های بزرگ نفتی اروپایی نیز اقدام به واردات نفت خام از ایران به صورت تک محموله کرده‌اند که شامل «او‌ام وی» اتریش، «انی» ایتالیا، «لوتوس» لهستان، «پی کی ان اورلن» لهستان، «‌ام او ال» مجارستان، «شل» و «بی‌پی» انگلیس، «ویتول» سوییس و «رپسول» اسپانیا است.

منبع: ایرنا