سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۴۷ : ۰۸
خانه / Social media / مشکلی از نظر تامین گاز در کشور وجود ندارد
۱۳۹۵/۱۱/۱۴
معاون وزیر نفت:

مشکلی از نظر تامین گاز در کشور وجود ندارد

مشکلی از نظر تامین گاز در کشور وجود ندارد

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: هیچ مشکلی از نظر تامین گاز در کشور وجود ندارد و مردم با اطمینان گاز مصرف می کنند.

به گزارش خبرانرژی، حمیدرضا عراقی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی لرستان در سالن جلسات استانداری افزود: صادرات گاز به عراق و پاکستان و گازرسانی به سیستان و بلوچستان اقدامات ارزنده شرکت گاز ایران است.
وی گازرسانی در سیستان و بلوچستان را یک شاهکار دانست و اظهار کرد: گازرسانی در این استان در باور هیچ کس نمی گنجید.
معاون وزیر نفت افزود: با وجود برخی مشکلات در مسیر گازرسانی به سیستان وبلوچستان، این طرح به زودی با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری می رسد.

* یک میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک باید در کشور گازرسانی شود
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: به یک میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک در کشور باید گازرسانی شود که به دلیل اقدامات انجام شده در لرستان، این استان از برنامه گازرسانی کشور جلوتر است.
عراقی افزود: در سال گذشته گازرسانی به پنج هزار روستا آغاز شد که طرح گازرسانی به چهار هزار روستا از این تعداد به بهره برداری رسید.
وی اظهار کرد: امسال نیز گازرسانی به پنج هزار روستا آغاز شده که این طرح در چهار هزار روستا در مرحله بهره برداری است.

* تبعات تورم ۲۰۰ درصدی در سال ۹۲ هنوز وجود دارد
معاون وزیر نفت گفت: در دولت قبل تورم ۲۰۰ درصدی زلزله ای در کشور ایجاد کرد که هنوز تبعات آن احساس می شود.
وی اظهار کرد: تورم اکنون زیر ۱۰ درصد است و دولت اقدامات و کارهای زیادی انجام داده است.
عراقی با بیان اینکه در سال ۹۲ شرکت گاز کاملا ورشکسته شده بود، افزود: بخش عمده ای از بدهکاری شرکت گاز پرداخت شده است ولی همچنان بدهکاریم.
وی گفت: به رغم مشکلات ایجاد شده و کمبود اعتبارات تلاش های زیادی برای گازرسانی به شهرهای مختلف کشور صورت گرفته است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: اقلام را با یک سوم قیمت وارد می کنیم و محصولات و فرآورده ها را با ۲ برابر قیمت می فروشیم که این از نتایج برجام است.

* اقتصاد مقاومتی با اقدام و عمل محقق می شود
معاون وزیر نفت با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی با توجه به تاکید رهبری شعار نیست بلکه باید در این راستا اقدام و عمل صورت گیرد.
وی با تاکید بر اینکه سال ها باید برای شکوفایی اقتصاد مقاومتی تلاش کنیم، افزود: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی تلاش زیادی برای تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی کرد.
وی ارتقای سطح فرهنگ مردم در مصرف گاز را موجب تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: قانونی برای گاز دار شدن صنایع و حرکت این صنایع در شورای اقتصاد تصویب شده است که بر اساس آن شرکت گاز ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال از هزینه گاز رسانی به صنایع و واحدها را پرداخت می کند و مابقی هزینه را خود صنایع باید بپردازند.
عراق در خصوص اقدامات شرکت گاز در استان لرستان گفت: شرکت گاز یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در استان لرستان هزینه می کند.
وی با بیان اینکه تامین گاز در لرستان به خوبی انجام شده است، افزود: اگر مدیریت لرستان انسجام خوبی نداشت، شرکت گاز به اهداف خود در این استان دست نمی یافت.

* صنایع و بخش خصوصی لرستان برای خوراک گاز مشکل دارند
استاندار لرستان نیز در این نشست با ارائه گزارشی از مشکلات این استان در خصوص گاز و انرژی گفت: صنایع و بخش خصوصی لرستان برای تامین خوراک گاز خود مشکل دارند که لازم است برای حضور سرمایه گذاران در استان این مشکل برطرف شود.
هوشنگ بازوند افزود: به رغم اینکه در برنامه چهارم توسعه باید همه شهرهای کشور گازرسانی می شدند، هنوز در حالیکه در برنامه ششم توسعه هستیم، ۲ شهر شول آباد الیگودرز و درب گنبد کوهدشت از نعمت گاز طبیعی بی بهره اند.
وی اظهار کرد: بیکاری با سرمایه گذاری حل می شود که برای این کار باید زیرساخت های لازم از جمله انرژی مورد نیاز صنایع تامین شود.
استاندار لرستان افزود: چهار کمیته اقتصادی، برنامه ریزی، عمرانی و روستایی در چارچوب برنامه های اقتصاد مقاومتی در لرستان به طور مستمر فعالیت می کنند.
** معاون وزیر نفت: جلوگیری از هدر رفت گاز از اولویت های شرکت ملی گاز است
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: جلوگیری از هدر رفت گاز با نصب کنتورهای ارتقا یافته از اولویت های شرکت ملی گاز است.
حمیدرضا عراقی روز چهارشنبه در حاشیه نشست اقتصاد مقاومتی لرستان در جمع خبرنگاران افزود: تلاش بر این است که پنج درصد از هدر رفت گاز در کشور کاهش یابد.
وی اظهار کرد: وجود ۲۱ میلیون مشترک، ۳۰۰ هزار کیلومتر شبکه گاز شهری، حدود ۳۰ هزار خطوط انتقال و ۷۰ ایستگاه تقویت فشار گاز در کشور موجب گم شدن بخشی از گاز می شود که لازم بود اقداماتی برای کاهش هدررفت گاز صورت گیرد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنین گفت: طرح گازرسانی به سیستان و بلوچستان تا پایان امسال با حضور رئیس جمهوری بهره برداری می شود.
وی افزود: عملیات گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان با کیفیت بالا و تکنولوژی روز اجرا شده است.
طبق گفته مسئولان این استان همزمان با بهره برداری از این طرح مهم کلنگ لوله گذاری گاز از ایرانشهر به چابهار و زاهدان به زابل به زمین زده می شود.
عراقی همچنین صادرات به عراق و تامین امنیت انرژی در غرب کشور را از اولویت های شرکت ملی گاز در سال جاری دانست و گفت: برای بهره برداری از این طرح حدود ۲۶۰ کیلومتر خط ۵۶ اینچ در امتداد خط ششم کار گذاشته شد.
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران روز چهارشنبه به منظور بهره برداری از چند طرح گاز رسانی و شرکت در نشست اقتصاد مقاومتی لرستان به این استان سفر کرده است.

 

منبع: ایرنا