یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۸ : ۰۵
خانه / گاز / مصرف داخلی، ترمز صادرات گاز
۱۳۹۴/۰۶/۱۷
از حضور مهمانان خارجی ذوق‌زده نشویم!

مصرف داخلی، ترمز صادرات گاز

مصرف داخلی، ترمز صادرات گاز

در حالی که بنا به آخرین گزارش بی‌پی رتبه ایران به عنوان دارنده اولین ذخایر گازی جهان تثبیت شده، اما ایران دارای رتبه اول  مصرف گاز در دنیا  نیز هست و تنها ۱ درصد از تجارت جهانی گار را به عهده دارد!

به گزارش خبرنگار خبرانرژی، حضور هیات‌های مختلف به‌خصوص از کشورهای اروپایی باعث شده اهداف بلندپروازانه‌ای در حوزه صادرات گاز به اروپا و دیگر کشور ها در کانون توجهات قرار بگیرد؛ طرح‌های بلندپروازانه‌ای که با روند کنونی مصرف گاز در کشور از پایه مردود است!

اگر روند افزایشی مصرف ادامه یابد ایران به زودی وارد کننده انرژی شده و با بحران گازی روبه‌رو خواهد شد، اتفاقی که این روزها در حوزه آب با آن روبه رو هستیم.

روند مصرف گاز در کشور طی سال های گذشته به گونه ای بوده که همواره مصرف از تولید پیشی گرفته و حتی در فصول سرد سال و هم زمان با اوج مصرف برای تامین نیاز داخلی واردات صورت گرفته است.

از سوی دیگر طبق سند چشم انداز، سهم ایران در تجارت جهانی گاز باید به ۱۰ درصد برسد که تا کنون عواملی مانندعقب ماندگی طرح های استحصال گاز، اعمال تحریم ها و همچنین اتخاذ سیاست های نادرست در اجرای پروژه ها و از همه مهم تر مصرف داخلی  مانع افزایش نقش ایران در بازار جهانی گازشده است.

در این راستا حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران بیشترین مقدار مصرف گاز را در مقایسه با سایر کشور ها داریم، گفته که امروزه وقتی در مجامع بین المللی پتانسل‌ها و تجهیزات گازی کشور بیان می شود، شرکت‌های بزرگ دنیا تعجب می‌کنند، چون کشور ما بزرگترین مخازن گاز را داراست و در مقابل بیشترین مصرف کننده گاز نیز است و این به خودی خود مسئله‌ مهمی است که باید به آن توجه شود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه خارج کردن انرژی از زیر زمین و مصرف همه ی آن کار مهم و مثبتی نیست، بر این باور است که  باید از منابع بدست آمده از مخازن زیر زمینی استفاده بهینه داشته باشیم و مازاد آن را صادر کنیم تا بتوانیم با سرمایه های بدست آمده از آن تکنولوژی و کار صنعتی در کشور ایجاد کنیم و در نهایت به عنوان یک کشور صادر کننده در جهان مطرح شویم و این شعار امسال و سال های بعد ماست.

سید محمد حسین عادلی، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز معتقد است که ایران همانند اغلب کشورهای صادر کننده گاز با این چالش روبه‌رو است که باید مصرف داخلی و سوبسیدهای موجود دراین بخش را باید ساماندهی کند تا بتواند به صورت کارآمد در بازار جهانی گاز حضور داشته باشد.

طبق آمار موجود در سال ۲۰۱۴ میلادی مجموع صادرات گاز ایران ۹ میلیارد و ۷۵۰ میلیون متر مکعب و میزان واردات شش میلیارد و ۳۲۸ میلیون متر مکعب بوده و در نتیجه تراز تجاری گاز ایران در سال گذشته سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب بوده است، در سال ۱۳۹۳ نیز حجم صادرات گاز نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن شاهد افزایش بیش از هشت درصدی بوده است.

در حال حاضر ایران روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر می کند و بنا شده صادرات گاز به بغداد با  چهار میلیون مترمکعب آغاز شده و تا ٣۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

مذاکرات با کشورهای اروپایی و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس برای صادرات گاز نیز در جریان است اما به نظر می رسد اگر فکر اساسی برای مصرف انرژی و به ویژه گاز در کشور نشود و روند مصرف همچنان افزایش یابد همانطور که پیش بینی شده در سال ۱۴۰۴ به وارد کننده انرژی تبدیل شویم.