چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۱ : ۱۱
خانه / برق / ممنوعیت ورود لامپ‌های رشته‌ای به کشور
۱۳۹۵/۰۱/۳۱

ممنوعیت ورود لامپ‌های رشته‌ای به کشور

ممنوعیت ورود لامپ‌های رشته‌ای به کشور

طبق مصوبه‌ای از سوی هیات وزیران در سال جاری سفارش و واردات کلیه لامپ های رشته‌ای ممنوع شد.

 

به گزارش خبر انرژی،در راستای افزایش کیفیت محصولات روشنایی موجود در بازار و به منظور حمایت از عموم مصرف­کنندگان، مصوبه ممنوعیت تولید و واردات لامپ رشته ­ای در سال “اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل” به تصویب رسید.

 

بنابراین گزارش:بر اساس مصوبه شماره ۷۱۴۴/ت۵۱۳۴۷ ﻫ مورخ ۲۶/۱/۹۵ هیئت وزیران، پروانه بهره ­برداری کلیه تولیدکنندگان لامپ­های رشته ­ای با توان بالای ۴۰ وات تا تاریخ ۲۶/۹/۹۵ لغو خواهد شد و تولید کنندگان تا تاریخ مزبور مهلت دارند تا نسبت به جمع ­آوری خطوط تولید خود اقدام کنند. ضمن آن­که ثبت سفارش و واردات کلیه لامپ ­های رشته ­ای از این پس ممنوع می ­باشد.

 

لازم به ذکر است لامپ­‌های التهابی رشته­‌ای از جمله محصولات روشنایی با فناوری بسیار قدیمی و منسوخ هستند که آسیب ­های زیادی از دیدگاه افزایش هزینه انرژی خانوار به واسطه مصرف بالای انرژی و آلودگی محیط زیست به دلیل راندمان بسیار کم ایجاد می‌کنند همچنین طول عمر بسیار پایین این لامپ ­ها، نیاز به تعویض در زمان ­های کوتاه را به همراه دارد.

 

برآورد سازمان بهره وری انرژی از این اقدام، کاهش یک هزار و ۷۰۰ تا دو هزار مگاواتی مصرف انرژی است که رقمی معادل رشد سالیانه تولید برق در کشور برای پاسخگویی به نیازها است.