شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۰۲
خانه / برق / موافقت رئیس جمهور با نصب نیروگاه جدید
۱۳۹۵/۱۱/۰۹
مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی خبر داد

موافقت رئیس جمهور با نصب نیروگاه جدید

موافقت رئیس جمهور با نصب نیروگاه جدید

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه رئیس جمهور با بهسازی و نصب یک نیروگاه جدید به جای نیروگاه ری تهران موافقت کرده است،گفت: تامین مالی این نیروگاه از طریق فاینانس ژاپنی‌ها صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرانرژی، محسن طرز طلب با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۰۰۰ نیروگاه فرسوده با راندمان کمتر از ۳۰ درصد و عمر بالای ۳۰۰ سال در کشور فعالیت می‌کند،گفت: مطابق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و از محل منابع مالی صرفه جویی در انرژی زمینه بازسازی و نوسازی ۱۳ نیروگاه بخاری و یک نیروگاه گازی با استفاده از مصوبه شورای اقتصاد فراهم شده است.

وی ادامه داد: تصمیم برای بازسازی نیروگاه‌های فرسوده انجام شده اما هنوز عملیات اجرایی نوسازی و بهسازی نیروگاه‌های گازی و بخاری فرسوده به دلیل نبود تامین مالی آغاز نشده است، بنابراین به محض تامین مالی ورود به این عرصه با سرعت بهتری صورت خواهد گرفت.

طرزطلب خاطرنشان کرد: دو نیروگاه ۹۹۰ مگاواتی ری و نیروگاه ۱۲۰۰ مگاواتی بندرعباس به دلیل راندمان پایین قرار است در مرحله اول  بهسازی شوند که البته نصب نیروگاه جدید به جای نیروگاه کنونی ری مورد توافق رئیس جمهوری نیز قرار گرفته است.

*نیروگاه ری کنار گذاشته می شود

مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه نیروگاه ری تغییر کرده و کنار گذاشته می شود، گفت: راندمان نیروگاه ری در حال حاضر ۲۱ درصد است و قرار است از طریق فاینانس توسط ژاپنی ها نیروگاه جدیدی نصب شود و راندمان آن به ۶۰ درصد برسد.

وی افزود:راندمان نیروگاه ۱۲۰۰ مگاواتی بندرعباس نیز در حدود زیر ۳۰ درصد است بنابراین این نیروگاه قرار است بهسازی شود و قطعا پس از تامین مالی عملیات اجرایی آن آغاز می شود و راندمان نیروگاه افزایش خواهد یافت.

طرزطلب بر لزوم حصول اهداف و وظایف محول به شرکت‌های تولید در زمینه بنگاه داری، ورود به بازار برق، نوسازی و بهسازی نیروگاه‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های موجود جهت احداث نیروگاه‌های جدید در کشور، شرکت‌های تولید نیروی برق، می‌توانند بر طبق قانون بخشی از منابع مالی برای احداث نیروگاه را به نوسازی و بهسازی نیروگاه‌های قدیمی اختصاص دهند.

نیروگاه ری در جنوب تهران قرار دارد.

 

منبع: فارس