یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۴۷ : ۰۴
خانه / نفت / موافق حذف کارت سوخت بنزین هستیم
۱۳۹۵/۰۱/۱۵
زنگنه در کمیسیون انرژی مجلس مطرح کرد

موافق حذف کارت سوخت بنزین هستیم

موافق حذف کارت سوخت بنزین هستیم

وزیر نفت در جلسه امروز کمیسیون انرژی ضمن تشریح اولویت های سال ۹۵ این وزارتخانه در مورد حذف کارت سوخت ها نیز گفت: کارت سوخت برای وسایل نقلیه بنزینی در صورتی که حذف شود، مشکلی را ایجاد نمی‌کند اما در مورد کامیون‌ها که سوخت گازوئیلی دارند استفاده از این کارت‌ها ادامه دارد.

 

به گزارش خبر انرژی،حسین امیری خامکانی ، با بیان اینکه وزیر نفت و معاونان و مدیران شرکت های تابع وزارت نفت در جلسه امروز این کمیسیون حضورداشتند گفت:‌ وزیر نفت اولویت های سال ۹۵ این وزارتخانه را مطرح کرد که یکی از آن‌ها به ثمر رساندن قراردادهای نفتی بود و وی ابراز امیدواری کرد که به کمک مجلس و کارشناسان این قراردادهای نفتی به ثمر برسد.

 

وی افزود: با توجه به نیاز و حساسیت وزارت نفت به سرمایه‌گذاری به خصوص در میادین مشترک و ضریب بازیافت نفت مطرح شد که نیاز به توسعه سرمایه‌گذاری در میادین مشترک و هم‌چنین ضریب بازیافت نفت وجود دارد.

 

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس هم‌چنین اظهار کرد: در بخش پالایش و پخش نیز اولویت های سال ۹۵ این وزارت خانه مطرح شد که بخشی از آن در سال ۹۵ به بهره برداری می‌رسد که یکی از آن‌ها پالایشگاه ستاره خلیج فارس است که در صورت بهره برداری از بنزین وارداتی بی نیاز خواهیم شد.

 

وی افزود: زنگنه مطرح کرد توسعه پالایشگاهی در سال ۹۵ پیگیری خواهد شد که کیفیت بنزین به ویژه در تولید بنزین یورو ۴ از جمله این برنامه‌ها است.

 

امیری خامکانی در ادامه افزود: در مورد کارت سوخت نیز وزیر نفت نظرش بر این بود فاصله قیمتی بنزین در داخل کشور با کشورهای همسایه خیلی زیاد نیست لذا مشکلی را به لحاظ قاچاق ایجاد نمی‌کند در نتیجه ادامه این طرح جز به زحمت انداختن مردم فایده دیگری ندارد.

 

امیری خامکانی با بیان اینکه وزیر نفت موافق حذف کارت سوخت است، گفت: در مورد سوخت گازوئیلی نیز این بحث مطرح شد که فاصله قیمت ها بیشتر است و باید کارت ها ادامه یابد و سهمیه سوخت کامیون ها نیز بر اساس بارنامه و میزان مقصد تعیین شود.

 

سخنگوی کمیسیون انرژی هم‌چنین اظهار کرد: در مورد پتروشیمی نیز ابراز امیدواری کردند که سال خوبی خواهد بود و بیش از ده پروژه پتروشیمی تولید و به بهره برداری می‌رسد که ارزش افزوده هم ایجاد خواهد کرد.

 

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی اظهار کرد: در مورد گاز نیز مطرح شد که تلاش می‌شود بعضی از فازهای پارس جنوبی به ثمر برسد، هم‌چنین زنگنه در مورد صادرات گاز به پاکستان و عمان نیز با توجه به مذاکراتی که داشته توضیحاتی را ارائه کرد.