چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۱۰ : ۰۲
خانه / نفت / موضع‌گیری مبهم آمریکا درباره سفر نفتی به تهران
۱۳۹۴/۰۲/۱۵

موضع‌گیری مبهم آمریکا درباره سفر نفتی به تهران

موضع‌گیری مبهم آمریکا درباره سفر نفتی به تهران

وزارت امور خارجه آمریکا سفر هیاتی از مقامات شرکت‌های نفتی آمریکایی به ایران در هفته جاری را رد کرد.
به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از پرس تی وی، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که نمی‌تواند گزارشها درباره سفر هیئتی از مقامات شرکت‌های نفتی آمریکایی به ایران در روزهای آتی را تایید کند.
جف راتکه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: تایید این گزارش دشوار است زیرا هنوز هیچ فرد یا شرکتی که قصد این سفر را داشته باشد شناسایی نشده است.
راتکه این سخنان را در واکنش به اعلام عباس شعری مقدم، معاون وزیر نفت ایران مبنی بر سفر یک هیئت نفتی آمریکایی به تهران در این هفته برای گفتگو با مقامات وزارت نفت و پیمانکاران صنعت نفت مطرح کرد.
راتکه افزود که نمی‌تواند درباره سفری که هنوز تایید نشده و ماهیت آن کاملا مبهم است اظهارنظر کند.
وی گفت: تایید صحت این گزارشها دشوار است، اما ما به طور شفاف اعلام کرده‌ایم هنوز شرایط ایران را برای تجارت مناسب نمی‌دانیم و اگر هرگونه فعالیت قابل تحریم رخ دهد آن را پیگیری خواهیم کرد.
پیش‌تر عباس شعری مقدم رییس شرکت ملی پتروشیمی ایران در گفتگو با رسانه‌های داخلی گفته بود که فعالان نفتی و سرمایه‌گذاران آمریکایی قرار است که این هفته برای دیدار با مقامات ایرانی و بازدید از صنعت نفت ایران به تهران بیاید.
وی در پاسخ به سوالی درباره محدودیت‌های قانونی حضور شرکت‌های آمریکایی در ایران گفته بود که شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران باید در یک شرکت ایرانی ثبت شوند و در نتیجه هیچ محدودیتی برای سرمایه‌گذاری آنها وجود نخواهد داشت.
شعری مقدم افزود: پیش‌بینی می‌شود که پس از سفر این هیات آمریکایی به تهران و لغو احتمالی تحریم‌های صنعت نفت ایران ما شاهد حضور شرکت‌های بزرگ نفت و گاز آمریکا در ایران باشیم.
واشنگتن یک سری تحریم‌های شدید علیه ایران اعمال کرده که از تجارت شرکت‌های آمریکایی با ایران و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی این کشور جلوگیری می‌کند.
انتظار می‌رود یک سری از این تحریم‌ها در صورت امضای توافق‌نامه هسته‌ای نهایی بین ایران و غرب تا ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن لغو شود.
تهران طی چند هفته گذشته میزبان یک سری هیات‌های تجاری بزرگ از اروپا و آسیا بوده است. ماه گذشته سفر غیرمنتظره یک هیات تجاری آمریکایی به ایران خبرساز شد و بسیاری آن را نشانه شکسته شدن تابوی حضور شرکت‌های آمریکایی در ایران دانستند.
این هیات منتشکل از ۲۲ تاجر، سرمایه‌گذار و مشاور آمریکایی بود که برای مطالعه پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در ایران در دوران پس از تحریم‌ها به کشور سفر کردند.
رییس شرکت ملی پتروشیمی همچنین در گفتگو با پایگاه خبری وزارت نفت با اشاره به سفر هیات نفتی آمریکایی گفته بود: این سفر می‌تواند شروع حضور شرکت‌های آمریکایی در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و مواد پتروشیمی ایران باشد.
وی افزود: حضور کارشناسان و افراد باتجربه در وزارت امور خارجه این اطمینان را به ما داده که درباره حضور شرکت‌های خارجی در نمایشگاه نفت امسال خوشبین باشیم.
بیستمین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی ششم الی نهم مه در تهران برگزار می‌شود. مقامات ایرانی گفته‌اند که تعداد زیادی از شرکت‌های داخلی و بین‌المللی فعال در حوزه‌های مختلف مربوط به نفت در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت.