دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۵ : ۰۸
خانه / بین‌الملل / مکانیسم شش‌گانه نظارت بر توافق نفتی
۱۳۹۵/۱۱/۰۵

مکانیسم شش‌گانه نظارت بر توافق نفتی

مکانیسم شش‌گانه نظارت بر توافق نفتی

بعدازظهر روز یک‌شنبه وزرای نفت عربستان‌سعودی، کویت، قطر، امارات، ونزوئلا، الجزایر، روسیه و عمان در مقر اوپک در شهر وین دور هم گرد آمدند تا نخستین ارزیابی رسمی از نحوه اجرای توافق کاهش تولید نفت را انجام دهند. بازار نفت در تعطیلات آخر هفته پیگیر اظهارنظرهای منتشر شده از این نشست بود تا نسبت به آنها واکنش نشان دهد. صحبت‌های امیدوارکننده‌یی که خصوصا از زبان خالد الفالح و الکساندر نواک وزرای انرژی عربستان‌سعودی و روسیه بعد از پایان این نشست مطرح شده و سبب شد تا روز گذشته بازار پس از آغاز به کار خود روند صعودی پیدا کند. رشد قیمتی که مرهون افزایش اعتماد به تعهد اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها در رابطه با کاهش تولید نفت است.

همان‌طور که انتظار می‌رفت نشست روز یک‌شنبه اوپک شامل پرداختن به جزئیات آماری کاهش تولید نشد و صرفا ارزیابی از نحوه همکاری کشورها تا بدین‌جای کار صورت گرفت. پس از پایان این نشست نواک نیز به این نکته اشاره و وعده انتشار نخستین آمار و ارقام رسمی از نحوه اجرای توافق را به پایان ماه ژانویه موکول کرد. به گزارش «تعادل» و به نقل از نیویورک‌تایمز وزیر انرژی روسیه در این زمینه اظهار کرد که آمار و ارقام مرتبط با اینکه تاکنون چه میزان از اهداف توافق محقق شده‌ تا پیش از اتمام این ماه در دسترس نخواهد بود. هرچند نواک تخمین می‌زند که تاکنون قریب به یک‌میلیون و ۵۰۰هزار بشکه در روز از مجموع تولید کشورهای متعهد کم‌ شده است. وی همچنین به این نکته نیز اشاره کرد که بعضی از کشورها بیش از میزان مقرر اقدام به کاهش تولید خود کرده‌اند.

وزیر انرژی روسیه در رابطه با نحوه عملکرد کشورش که متعهد به کاهش ۳۰۰هزار بشکه از تولید روزانه خود شده‌ بود نیز گفت که روسیه تا بدین‌جای کار ۱۰۰هزار بشکه در روز از تولید خود کم کرده است.

سخنان خالد الفالح پس از پایان نشست روز یک‌شنبه نیز حایز اهمیت بود. الفالح از آغاز مذاکرات کاهش تولید نفت و پس از اجرایی‌شدن آن از ابتدای سال جدید میلادی همواره سعی کرده که چهره امیدواری از خود نشان دهد و نقش اطمینان‌بخش به بازار را بازی کند. به گزارش «تعادل» و به نقل از بلومبرگ، وی روز شنبه و پیش از برگزاری نشست بررسی توافق نفتی، همراهی و تعهد اوپکی‌ها با توافق کاهش تولید را «عالی» توصیف کرده و گفت: «همراهی عالی‌است تا بدین‌جا واقعا خارق‌العاده بوده است. براساس اطلاعاتی که من دارم، فکر می‌کنم یکی از بهترین توافقاتی است که بعد از مدت‌های مدید داریم.»

مکانیسم‌های نظارت

نشست روز یک‌شنبه در واقع نشست آغاز به کار کمیته مشترک نظارت بر اجرای توافق به حساب می‌آمد که به ریاست عصام‌المرزوق وزیر نفت کویت برگزار شد. کمیته‌یی که متشکل از سه کشور اوپکی کویت، الجزایر و ونزوئلا و دو کشور غیراوپکی روسیه و عمان است. به گزارش «تعادل» و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اوپک، در این نشست واحد تحقیقات اوپک گزارشی در رابطه با تحولات بازار از تاریخ توافق اوپکی‌ها یعنی از ۱۰دسامبر به کمیته مشترک ارائه می‌کند. پس از ارائه این گزارش، اعضای کمیته مشترک به جزئیات نحوه نظارت و ارزیابی کاهش داوطلبانه کشورها براساس توافق صورت‌گرفته ورود می‌کنند و روی ۶ محور در این زمینه به توافق می‌رسند.

محور نخستی که به تصویب کمیته مشترک رسیده است مربوط به دبیرخانه اوپک است که موظف شده در تاریخ هفدهم هر ماه میلادی گزارشی از تولید ماهانه اعضا و نحوه مشارکت کشورهای غیراوپکی به کمیته مشترک نظارت ارائه کند.

محور دوم در رابطه با تاکید بر آمار مربوط به تولید و نه آمار صادرات است. در این بند عنوان شده است که ارزیابی انطباق کاهش تولید هریک از کشورها تنها بر مبنای آمار تولید انجام خواهد شد.

مصوبه سوم نخستین نشست کمیته مشترک در رابطه با تشکیل یک کمیته فنی مشترک است و بیان می‌دارد که هریک از ۵عضو این کمیته یعنی کویت، ونزوئلا، الجزایر، روسیه و عمان باید یک کاندید را به عنوان رابط فنی و با هدف تشکیل کمیته فنی مشترک (JTC) معرفی کنند. این کمیته همچنین شامل رییس کنفرانس اوپک است. سمتی که در حال حاضر محمد الساده وزیر انرژی قطر برعهده دارد. مقرر شده است که این کمیته به‌طور منظم با دبیرخانه اوپک در آماده کردن گزارش ماهانه برای ارائه به کمیته مشترک نظارت بر توافق همکاری کند. اعضای این کمیته به صورت ماهانه و پیش از ارائه گزارش خود به کمیته مشترک نظارت با یکدیگر دیدار خواهند داشت.

محور چهارم در رابطه با جلسات خود کمیته مشترک نظارت بر توافق است. این کمیته پس از گزارش‌هایی که هفدهم هر ماه منتشر می‌شود، جلساتی را برگزار خواهند کرد تا به بررسی گزارش ارائه ‌شده توسط کمیته فنی مشترک و دبیرخانه اوپک بپردازند.

همچنین اعضای این کمیته در تاریخ ۱۷مارس سال جاری و نیز پیش از برگزاری کنفرانس اوپک در ماه مه نیز جلسه خواهند داشت.

به عنوان پنجمین محور، کمیته مشترک موظف شده است تا به صورت ماهانه گزارشی در رابطه با نحوه پیشرفت در اجرای تصمیمات اتخاذ شده در نشست ۱۷۱ام اوپک و بیانیه بعد از آن منتشر کند.

ششمین و آخرین محور مصوب در نخستین جلسه کمیته مشترک نظارت بر اجرای توافق، ارائه گزارش ویژه به کنفرانس ۱۷۲ اوپک در ماه مه ‌است.

پس از برگزاری نخستین نشست کمیته مشترک که یک ساعت به طول انجامید، حسام المرزوق وزیر نفت کویت که کشورش ریاست این کمیته را برعهده دارد لبخندزنان به میان خبرنگاران آمد و در اظهارنظری خوش‌بینانه گفت که هدف مکانیسم‌های نظارتی تحقق کامل توافق است و این کمیته چیزی جز همراهی و تعهد ۱۰۰درصدی به کاهش تولید را نخواهد پذیرفت. اظهارنظر المرزوق در حالی صورت می‌گیرد که تاریخ نشان داده است که کشورهای اوپک هیچ‌گاه به صورت کامل به توافق کاهش تولید پایبند نبوده‌اند و توافق قبلی این کشورها در سال ۲۰۰۸ به‌طور میانگین با ۶۰درصد همکاری اعضا به سرانجام رسید.

همچنین به گزارش «تعادل» و به نقل از بلومبرگ، الکساندر نواک اعلام کرده که کمیته نظارت بر توافق داده‌های اعلام شده توسط هر کشور را همراه با اطلاعات منتشر شده توسط نهادهای دیگر از جمله IHS انجمن تحقیقات انرژی کمبریج، موسسه آرگوس و آژانس بین‌المللی انرژی ارزیابی خواهد کرد.

 

منبع: روزنامه تعادل